Ostin powershot 95s kameran ja mukana tuli vain rannehihna. Mielestäni olis kaulahihna parempi mutta en ole mistään löytänyt sopivaa koska kamerassa on erittäin pienet kiinnitysreiät hihnalle... Onkos kukaan onnistunut löytämään jostasin tai virittelemään jonkun sopivan?
Kaulahihna
11
468
Vastaukset
- mistään
”en ole mistään löytänyt sopivaa koska kamerassa on erittäin pienet kiinnitysreiät hihnalle... ”
Olet ymmärtänyt homman vähän väärin. Ei siitä pienestä reijästä hihnaa pujoteta vaan teräsrengas johon hihna kiinnitetän.
Esim tuossa kuvassa näkyy em metallirenkaat hihnan päissä
ttp://www.topshot.fi/product_info.php?pid=3250&sid=30fbc85fe6597f76fbf9d6302b264930- Aleksi Hihnavaara
Tuo vanha linkki ei enää aukea. En kuitenkaan ymmärrä tuota puhetta teräsrenkaista. Minä ainakin pujotin sen rannehihnan päässä olevan ohuen nailonlenkin kamerassa olevan kiinnityskorvakkeen läpi ongelmitta, ilman mitään teräsrenkaita , eikä kamerapaketissa mitään teräsrenkaita edes ollut mukana!
- mistään
Aleksi Hihnavaara kirjoitti:
Tuo vanha linkki ei enää aukea. En kuitenkaan ymmärrä tuota puhetta teräsrenkaista. Minä ainakin pujotin sen rannehihnan päässä olevan ohuen nailonlenkin kamerassa olevan kiinnityskorvakkeen läpi ongelmitta, ilman mitään teräsrenkaita , eikä kamerapaketissa mitään teräsrenkaita edes ollut mukana!
”Minä ainakin pujotin sen rannehihnan päässä olevan ohuen nailonlenkin kamerassa olevan kiinnityskorvakkeen läpi ongelmitta, ilman mitään teräsrenkaita ”
Oliko täysin ylivoimaista ymmärtää, että aloittaja kyseli kaulahihnan (ei rannehihnan) kiinnittämisestä? - Aleksi Hihnavaara
mistään kirjoitti:
”Minä ainakin pujotin sen rannehihnan päässä olevan ohuen nailonlenkin kamerassa olevan kiinnityskorvakkeen läpi ongelmitta, ilman mitään teräsrenkaita ”
Oliko täysin ylivoimaista ymmärtää, että aloittaja kyseli kaulahihnan (ei rannehihnan) kiinnittämisestä?Ei ollut ylivoimaista, ei.
Sen sijaan huomasin vasta aloituksen luettuani, että pokkarissani on hihnan kiinnityskorvakkeet peräti *molemmissa päissä* mokoman kameraattoripahasen ”runkoa”. Olin kuvitellut, että pikku pokkarissa on kiinnityskohdat pelkästään rannehihnalle.
Kerrankos sitä erehtyy.
- Aloittaja....
Niinpäs onkin kiitti vinkistä.
Canonin virallinen hihna on PSN100. Sitä ei taida olla saatavilla Suomessa. Usein tosin vyölaukku on kätevämpi. Kaulahihna ei välttämättä ole paras näytöllä kuvattaessa.
- hihnaa ja hihnaa
itsellä muutama vuosi sitten hankittu Powershot G11, jossa on kaulahihna. Ok, kävellessä roikkuu mukavasti mukana kaulassa, mutta kuvatessa on epämiellyttävä ja hankala. Olenkin käytännössä kieputtanut sen "rannehihnaksi" ja jatkuvasti ajatellut, että kameraan on hommattava kunnollinen rannehihna... että näin :)
- Aleksi Hihnavaara
Ostin jokin aika sitten Canon PowerShot S100:n, lienee ulkoisesti aivan samaa kokoa. Mukana tuli rannehihna, eikä minulla tullut mieleenkään kaivata tuollaiseen savukerasian kokoiseen paidantaskukoneeseen kaulahihnaa!
Ostin kameralle myös sille tarkoitetun nahkaisen kotelon (joka on niin tukeva ja paksu, ettei kameraa viitsi tunkea sen kanssa paidantaskuun). Rannehihna tulee sen raosta sopivasti ulos kameran ollessa kotelossaan. Kotelossa on vyölenkki – nähtäväksi jää, tuleeko sitä koskaan käytetyksi.
Järkkärissäni toki käytän sen mukana tullutta kaulahihnaa. Sitä en osaisikaan kantaa vyöllä sen koommin kuin rannehihnastakaan.
Hihna kameran mukaan.- Nounina
Mäkin etsiskelen canon s110 kameraan kaulahihnaa. Vielä kun löytyis violettina, pinkkinä tai muuna sähäkkänä värinä. Myydäänkö jossain?
- dfdfdfdfdfdf
Nounina kirjoitti:
Mäkin etsiskelen canon s110 kameraan kaulahihnaa. Vielä kun löytyis violettina, pinkkinä tai muuna sähäkkänä värinä. Myydäänkö jossain?
Jos mieleistä ei löydy valmiina, tee itse.
Kaupassa myydään eri värisiä lankoja.
- olli R
Hommaa jostain mieleisesi tunnistekortin kaulahihna. Siis sellainen kankainen tms. lenkki, jossa on luotettavan tuntuinen klipsi. Sitten tee paksuhkosta siimasta muutaman senttimetrin lenkki pitävällä solmulla. Työnnä lenkki kameran kiinnitysreijän läpi ja vetäse lenkin loppupää sen läpimenneen osan läpi saman lailla kuin rannehihnan kanssa. Klipsaa kaulahihna tähän kiinni. Toimii varsin hyvin kevyellä kameralla ja kameran saa tarvittaessa irti klipsin avulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1041824- 2111594
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591050Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311010Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K61937En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k54849Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63808Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37797Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49795The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5792