Morjens! Ajattelin viimeinkin hankkia oman 'kunnon' kameran, kun kerran opiskelen mediaa ja valokuvaus on ollut harrastuksena monta vuotta.
Saisin melko edullisesti joko Canon EOS 1000D:n tai Canon EOS 400D:n. Vaihtoehtoisesti Nikon D40:n.
Mikä näistä kameroista olisi minulle paras? Miksi? Millä tapaa kyseiset kamerat eroavat toisistaan, millaisia eroja ominaisuuksilla sun muilla on?
Kiitos vastauksista etukäteen, muistakaahan pliis että olen aloittelija :)
Kamera aloittelijalle (Canon EOS 1000D vs. EOS 400D)
12
734
Vastaukset 12
- jeaaaaaaaaaa
NIKON ON PARAS::D:D:D:D
- ghjghjghj
Canon!!!
- %¤%¤tun URPOT!!!!
ghjghjghj kirjoitti:
Canon!!!
Oliko pakko nostaa?
- Valitettavasti
Canon EOS 1000D ei ole " kunnon" kamera. Laita jäitä hattuun ja ota rauhallisesti, säästä lisää rahaa, syvenny välineisiin tarkemmin ja muista, että
ehdottamillasi muoviroskalla ei ole minkäänlaista tulevaisuutta pitempiaikaiseen
käyttöön. eikös nuo ala olla poistuneita malleja mutta jos halvalla saat käytettynä tai poistomyynnistä niin sillä on hyvä alkaa. toiset kehuu nikonia ja toiset canonia mutta testaa itse, jos on mahdollista, niin on helppo päättää
- Halvalla pitää saada
Canonin 1000D paketissa olleen suttusuumin kanssa 100€, eos 400 kannattaa
unohtaa, nykyään se on konttorikonetehtaan muumio. Nikonissa voi olla jotain
henkeä, onhan se sentään kameroihin perehtynyt kymmeniä vuosia toiminut
yritys, joka teki Canonillekkin objektiiviit, silloin kun Canon aloitti joskus kameroiden teon. - 3+3
Halvalla pitää saada kirjoitti:
Canonin 1000D paketissa olleen suttusuumin kanssa 100€, eos 400 kannattaa
unohtaa, nykyään se on konttorikonetehtaan muumio. Nikonissa voi olla jotain
henkeä, onhan se sentään kameroihin perehtynyt kymmeniä vuosia toiminut
yritys, joka teki Canonillekkin objektiiviit, silloin kun Canon aloitti joskus kameroiden teon.heh onhan canon tehnyt ainakin 50 vuotta kameroita.
eikö se anna yrityksestä hyvän kuvan kun se osaa tehdä muutakin kuin pelkkiä kameroita?
ajat muuttuvat eskoseni.
- ´kunnon´ kamera
Jos aiot hankkia myös kunnon kameran niin mihin tarvitset noita Canon EOS 1000D, 400D tai Nikon D40?
Jos tarkoitat noita kakkoskameraksi ´kunnon´ kameran rinnalle niin kannattaa hankkia sellainen johon sopii samat objektiivit kuin siihen kunnon kameraan.- Hasselisetä
Nyt äkkiä ostamaan tuo kunnon kamera Veikon koneesta: tarjoushinta 1100 D:lle 389€ 18 -55:llä ( ei IS versio). Tästä ei hinta parane koska tuo 1100 D on parempi kuin tuo pelkkä tonninen, onhan se ulkolaisen lehden testivoittaja yhdessä Pentax Kr:n kanssa.
- Nikond3100rock
Jos unohdetaan nuo mainitut kamerat ja suuntaat katseesi nikoniin. Sopiva hintainen ja laadukas ja ennen kaikkea laatua sisältävät kuvat saat nikon d3100 -kameralla hyvään hintaan. Pakettizoom pitää lukea sitten VR, muista se!
Onko tosiaan näin että kun järkkäridigi tulee 5v vanhaksi, niin se on roskis kamaa kun sitä ei kenenkään kannata ostaa? Mulla on toi 7vuotta vanha Olympuksen digipokkari, ja se toimii edelleen ja tulee pirun hyviä kuvia kaiken lisäksi.
- LENSES
Mitä objektiiveja sulla on siihen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48940Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15818Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46707
- 42634
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35583
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530- 44470