Ilmoitus

Luin täältä, että ainakin Melina2 ja Safira käyvät Tampereella Tapsan konsertissa.
Toivon, että he tai joku muu joka kävi Tamperetalossa Georg Ots konsertissa ja näki väliajalla naisten vessassa tapahtuneen "episodin" ilmoittaisivat asiasta eteenpäin.
29237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Minkä "episodin" ????

Äänestä
  • Justiinax siellä taatusti kävi jonkun pilliin kiinni kun kuuli arvostelevan Tapsukan uikutusta ;D Tunnetusti tulinen tapaus kun idolistaan on kyse. Ilmankos sitä ei ole täällä näkynyt aikoihin hillumassa kun putkassa tuskin saa käyttää läppäriä...

    1Äänestä

  • Annu. kirjoitti:

    Justiinax siellä taatusti kävi jonkun pilliin kiinni kun kuuli arvostelevan Tapsukan uikutusta ;D Tunnetusti tulinen tapaus kun idolistaan on kyse. Ilmankos sitä ei ole täällä näkynyt aikoihin hillumassa kun putkassa tuskin saa käyttää läppäriä...

    Mä en oo missään Tampereella Georg Ots konsertissa ollut enkä missään naistenvessassa raivonnut, vaikka muhun tässä aiheen aloittajan viestissä selkeesti halutaan viitatakkin. Ihan huuhaata varmaan koko juttu veikkaan mä.
    Ens täällä mustamaalataan Tapsaa ja sitten aletaan mustamaalaamaan vielä fanejakin.

    Äänestä

  • mimosa10 kirjoitti:

    Mä en oo missään Tampereella Georg Ots konsertissa ollut enkä missään naistenvessassa raivonnut, vaikka muhun tässä aiheen aloittajan viestissä selkeesti halutaan viitatakkin. Ihan huuhaata varmaan koko juttu veikkaan mä.
    Ens täällä mustamaalataan Tapsaa ja sitten aletaan mustamaalaamaan vielä fanejakin.

    En mitenkään viittaa sinuun aloitusviestissä. En tiedä kuka tämä nainen on. Turha sinun on olla noin vainoharhainen.

    1Äänestä

En tiedä kuka, mutta joku tänne kirjoittava henkilö todella suuttui erään naisen kommenteista ja tönäisi, että kaatuessaan tälle naiselle tuli haava päähän ja silmälasit rikkoituvat. Vasta myöhemmin kuulin, että tämä agressiivisesti käyttäytyvä nainen kirjoittaa tänne ja hänen henkilöllisyytensä on monen tiedossa.

1Äänestä
  • Mitä hyötyä tuosta on täällä kirjoitella kun tapahtumasta on jo vuosi aikaa ? Eiköhän tapaus olisi pitänyt ottaa heti tuoreeltaan käsiteltäväksi jos jotain korvauksia rikkoutuneista silmälaseista haluaa.

    Äänestä

Nimimerkistä voi jo päätellä, että taas tämä tuttu Tapsan dissaaja sepostelee omasta päästään juttuja mitä muka oli naistenhuoneessa tapahtunut. Kukaan ei ota kirjoituksiasi vakavissaan joten turha edes vaivautua keksimään mitään episodi- jorinoitasi.
Keskittyisit nyt vaan sen Jorma Hynnisen ylistämiseen. Sen osaat parhaiten.
Ja yritä nyt herrantähden hillitä edes jotenkuten tuota Tapsa-vihaasi. Se vie sinulta vielä mielenterveytesi lopullisesti jos sinun pitää täällä milloin milläkin nimimerkillä käydä kirjoittelemassa negatiivista.

Äänestä

Itse asiassa olen Tapsan fani, mutta onhan Jorma Hynninen upea laulaja- ei siinä mitään. Itse asiassa kuulin vasta äsken, että pahoinpitelijänä on täällä kirjoittava nainen. Käsittääkseni pahoinpitely ei vanhene vuodessa. Toivon, että täältä löytyisi tapauksen näkijöiltä selkärankaa ilmoittaa asiasta poliisille. Käsittääkseni jutusta on tehty rikosilmoitus.

1Äänestä

Nyt joku konsertissa käynyt voisi kertoa havaitsiko hän jotain tälläistä väliajalla.
Aika ikävä varjo tulee fanien ylle kun vielä kirjoitettiin jostain puhelinhäiriköstä, joka oli häirinnyt humalapäissään sattumanvaraisesti laulunopettajia. Viesti löytyy alempaa muistaakseni Varoitus otsikolla.

1Äänestä

En ollut Tampereella Ots- konsertissa. Olin Jyväskylän konsertissa, joten en tiedä asiasta.

Äänestä

Tapsa ei ensimmäisellä puoliajalla laulanut kylläkään yhtään, joten kuinka kukaan voi häntä väliajalla arvostella. Tapsa esitti muutaman ( 4kpl) laulun toisella puoliajalla.
Turussa kun olin tuossa Ots- konsertissa, niin Tapani lauloi loistavasti siellä. Sen myös kriitikko noteerasi ja kehui Turunsanomien arvostelussaan. Myös kuulijat kehuivat konsertin jälkeen Tapsaa , kuin koko konserttia kokonaisuudessaankin. Tapsan laulamat Rakastan elämää ja Unohtumaton ilta sai illan raikuvimmat ablodit, vaikka ei virolaisetkaan huonoja olleet.

Äänestä

Kuten arvostelusta luet: virolaiset olivat selvästi parempia.

1Äänestä

ja Keskisuomalaisessa kehuttiin Tapsan laulua myös. Arvostelu oli Jyväskylän konsertista ja siinä musiikkikriitikko kehui Tapsan äänivaroja ja kirjoitti ,että Kansan lämpimästä äänenväristä ja pitkälinjaisesta fraseerauksesta tuli elävästi Georg Ots mieleen. Tapsan ääni kyllä muistuttikin eniten Otsin ääntä noista konsertin laulajista . Tapsan tulkinnoissa oli tunnetta ei pelkkää kailotusta. Vaan herkästihän nuo laulut täytyi laulaakkin, kun juontaja Mart Sanderkin totesi ,että Ots- levytti paljon myös herkkää ja hellää musiikki joita tulee nyt esittämään Tapani Kansa. "Rakastan sinua elämä" oli noista Tapsan laulamista muista lauluista poiketen vähän jo sellainen paatoksellisempi.

Kirkossa tänä kesänä olin Tapsaa kuuntelemassa ja niissä siellä esittämissään lauluissa pääsi käyttämään äänijänteitään aikalailla enemmän. Esim. "minä metsän polkuja kuljen", " Muistellessa" ja "Tule kanssani" lauluista oli melkoisen mahtipontiset esitykset. Upeat on äänivarat miehellä. Ilman mikrofonia tuolla kirkossa lauloi eikä ollut silti vähimmässäkään määrin minkäänlaisia vaikeuksia kuulla edes hiljaa laulettavia kohtia. Hienosti Tapsan ääni kantaa.

Äänestä
  • Muistellessa ja Tule kanssani laulut eivät ole mitään mahtipontisia lauluja joten Tapsan tulkinta meni pieleen. Jos mahdollista kannattaa kuunnella ed.mainittuja lauluja Jorma Hynnisen esityksenä. Hän on ymmärtänyt niiden tekstien merkityksen ja laulaa ne herkästi, kauniisti ja tekstiä mukaellen. Mutta mitä muuta voi odottaa maailman parhaimmalta.

    Äänestä

  • Tuo Ots-konserttikiertue käsitti 13 konserttia 14 päivän aikana. Eli lähes konsertti per/päivä. Ei se ole noin tiivistahtisella kiertueella ihmeellistä ,että välissä voi olla joku vähän huonommin sujunut konserttikin jopa Tapsalla. Ei hänkään ole mikään kone joka aina onnistuisi täydellisesti.

    Äänestä

  • Mitä sitten kirjoitti:

    Tuo Ots-konserttikiertue käsitti 13 konserttia 14 päivän aikana. Eli lähes konsertti per/päivä. Ei se ole noin tiivistahtisella kiertueella ihmeellistä ,että välissä voi olla joku vähän huonommin sujunut konserttikin jopa Tapsalla. Ei hänkään ole mikään kone joka aina onnistuisi täydellisesti.

    Ammattilainen onnistuu aina, mutta amatöörille tulee näitä huonoja päiviä.

    Äänestä

  • Muisto ei kirjoitti:

    Muistellessa ja Tule kanssani laulut eivät ole mitään mahtipontisia lauluja joten Tapsan tulkinta meni pieleen. Jos mahdollista kannattaa kuunnella ed.mainittuja lauluja Jorma Hynnisen esityksenä. Hän on ymmärtänyt niiden tekstien merkityksen ja laulaa ne herkästi, kauniisti ja tekstiä mukaellen. Mutta mitä muuta voi odottaa maailman parhaimmalta.

    Ehkä ne ko. laulut oli kieltämättä tuolla kertaa vähän turhankin pateettisesti laulettu Tapanilta. Hynnisen laulamisesta pidän kyllä myös eikä mitään pahaa sanottavaa ole minulla hänestä. Hynnisen tulkinnoissa on syvällisyyttä.

    Äänestä

Voisit linkittää tämän Keskisuomalaisen arvostelun tänne. Kiitos.

Äänestä
  • Keskisuomalaisen arvostelusta ei ole linkkiä olemassa, koska se konserttijuttu oli vain paperilehdessä. Ei siis lehden nettisivuilla. Vanhoja viime syksyn lehtiä pystyy lukemaan Keskisuomalaisen kotisivujen arkistosta, mutta se on maksullinen palvelu.

    Äänestä

  • Safira. kirjoitti:

    Keskisuomalaisen arvostelusta ei ole linkkiä olemassa, koska se konserttijuttu oli vain paperilehdessä. Ei siis lehden nettisivuilla. Vanhoja viime syksyn lehtiä pystyy lukemaan Keskisuomalaisen kotisivujen arkistosta, mutta se on maksullinen palvelu.

    Mä olin viime vuonna Hämeenlinnassa tuolla Otsin juhlakonsertissa ja moni paikalla olija sanoi just sitä ,että Tapsan ääni kuulostaa monin paikoin tosi paljon Georg Otsin ääneltä ( siellä kun välillä heijastettiin videokankaalle Georg Otsin esiintymisistä pätkiä ).
    Taavi Tampuun ääni oli kylmä ja kolkko, mutta niinkuin tässäkin jutussa kriitikko toteaa Tapsan äänessä on sellaista lämpöä kuin Otsillakin oli.

    http://kaupunginosat.net/mambo/lauttasaari/images/stories/lauttasaarilehti/lehti38-2010.pdf
    (Arvostelut on sivulla 7 )

    Äänestä

Näin tuossa Keskisuomalaisessa todettiin :

" Upeaa oli kuulla Tapani Kansaa, joka laulu laulultaan vapautui ja suorastaan nuortui. " Heijastus " ja "Muuttuvat laulut " loivat nostalgisia tunnelmia ja Otsin pitkälinjainen fraseeraus tuli hämmästyttävän elävästi mieleen "

Äänestä
  • Miksi Joensuussa meni sitten niin pieleen? Miksi tv-esiintymiset epäonnistuu, mutta muualla onnistuu? Miksi?

    Äänestä

Tässä Tapsan kotisivuilta suora palaute Tampere talon konsertista. Ei tainnut mennä ihan putkeen

Georg Ots 90-vuotisjuhlakonsertti Tamperetalolla oli ihan laadukas konsertti elämys ( erityisesti Heli Veskus ja Mart Sander ihastuttivat lauluillaan). Tapani valitettavasti lauloi alavireisesti. Joskus parhaillekkin tulee huonompia iltoja ja tälläkertaa Tapani alitti tasonsa. Keskiviikkoiltana hänen laulustaan puuttui rentous ja joustavuus johon ollaan totuttu. Tapanin olisi vaan tarvinnut laulaa sillä omalla upealla tasollaan, jolla hän tänävuonna on jo monet keikkansa ja konserttinsa vavahduttavan komeasti vetäissyt, niin olisi ollut illan kuningas ( huolimatta siitä ,että onkin saanut laulettavakseen ehkä Georg Otsin loppuunkalutuimmat biisit) eikä mitään nokankoputtamista olisi ollut kellään. Taidosta ja osaamisesta se ei ole kiinni, mutta nyt tuntui ,että yhteityö orkesterin kanssa ja valmistautuminen esityksiin oli jäänyt vähän puolitiehen ja oikeanlaisia sovituksia ei ollut löytynyt. Tapsa kun löytää esiintymiseensä sen rentouden ja palaa omalle tasolleen, niin varmasti kiertueen edetessä kuullaan mykistävvän upeita tulkintoja Tapanilta. T:Jamo

Äänestä

Ja tässä toinen kirjoitus, josta selviää ettei Tapsa pärjännyt virolaisille tuntemattomille laulajille.

Olin eilisessä konsertissa Tampereella ja mahtavaa oli; melkein.
Tapani Kansa oli niin kovassa seurassa että 110% suorituksellakin hän olisi jäänyt muiden solistien varjoon.
Kansa ei kyllä yltänyt likikään tuohon 110% vaan haparoi paikoin jopa niin lahjakkaasti, että minä amatöörinäkin sen havaitsin.

ETTÄ SILLEEN

1Äänestä

Olin ky. konserteissa Tampereella ja Hämeenlinnassa. Tapani Kansa ei Tamperetalon konsertissaan löytänyt ääenensä ominta aluetta vaan yritti ehkä liiaksi matkia Georg Otsia. Olisi laulanut omalla tavallaan ja tyylillään niin tulos olisi ollut huomattavasti parempi. Nyt tulkinnat jäivät kankeiksi. Lauluäänestä eikä tulkintataidoista ole Tapsalla puutetta sen sain todeta Hämeenlinnan konsertissa jossa Tapani lauloi erityisesti kolme viimeistä laulua , sekä lopun yhteislaulun ( Saarenmaan valssin) erittäin vakuuttavasti ja vaikuttavasti.

Äänestä

Taas tulee vastaan sana matkiminen. Tapani Kansa, laulaja jolla ei ole mitään omaa.

1Äänestä

Aika paljon on tullut negatiivista palautetta Ots konserteista Tapsalle. Olisko syytä myöntää, että konserttikiertue oli kaikenkaikkiaan epäonnistunut?

1Äänestä

Juu tosi epäonnistunut, jos jostain Tampereen konsertti ei mennyt aivan putkeen ja Joensuun konsertissa Tapsa ei miellyttänyt jotain kriitikkoa.
Viimesyksynä Facebookista luin konsertissa käyneiden ihmisten kommentteja ja kyllä Tapsan suoritus sai kovasti paljon positiivista palautetta ja kehuja yhdeltä jos toiseltakin kuulijalta eri paikkakuntien konserteista ( mm. Turusta, Lahdesta, Kuopiosta, Seinäjoelta, Kotkasta, Hämeenlinnasta, Jyväskylästä.) Monet harmittelivat vaan sitä että Tapsalla ei ollut konsertissa laulettavana kuin 4-5 laulua. Enemmän olisi haluttu Tapsaa kuulla, kun hän selvästi pääsi täyteen vauhtiin parin ekan biisin jälkeen alkujännityksestä selvittyään. Kyllä virolaislaulajistakin pidettiin ja erityisesti Tallinnan filharmoninen orkesteri sai suitsutusta. Monet oli pettyneitä siihen kun kapellimestari Eri Klas sairastui ( oli kuumeeessa) lähes koko kiertueen ajan ja häntä tuurasi joku muu virolainen kapellimestari.

Äänestä
  • Toivoisin sellaista konserttikiertuetta jossa Tapsa yksin ison orkesterin säestyksellä laulaisi Georg Otsin lauluja. Ne laulut sopivat hänen äänelleen erinomaisesti ja saisi kuulla useampia lauluja nimenomaan Tapanin esityksinä. Nyt tuosta konsertista jäi uupumaan niin monta upeaa Otsin laulua jotka olisin halunnut aivan ehdottomasti juuri Tapanin laulamana kuulla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Duskin kirjoitti:

Luin täältä, että ainakin Melina2 ja Safira käyvät Tampereella Tapsan konsertissa.
Toivon, että he tai joku muu joka kävi Tamperetalossa Georg Ots konsertissa ja näki väliajalla naisten vessassa tapahtuneen "episodin" ilmoittaisivat asiasta eteenpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu