ja taas mennään!!!

Kaupunkilainen

Olen hyvin eläinrakas kahden lapsen äiti ja asumme vantaalla kerrostalossa,oma koira on sekarotuinen.Aihe liittyy meidän naapuriin,joka omistaa tiibetinmastiffin!!!
Laumiksista tiiän kyl sen verran ettei niitä tosiaan voi kerrostalossa pitää,haukkumista ei oo kyllä kuulunu,mutta vaikee uskoa että koira tosiaan viihtyy täällä!! Koirapuistossa käyvät aika ahkeraan,ollaan samaan aikaan oltu siellä.. Naapurin koira juoksee ja yrittää kovasti leikkiä toisten koirien kanssa,siis turhankin kovasti!! Se vauhti on todella kova ja uskon koiran olevan vaarallinen muille koirille,sehän on laumis ja varmaan turhautuu tolla elämäntyylillä!
Eläinrakkaana tekis mieli sanoa naapurille suorat sanat että kannattais vähän miettiä minkä koiran hommaa kaupunkiin............

10

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????

      Mikä on sun viestin pointti?
      Sua siis ottaa päähän laumanvartijakoira, joka on ilmeisesti sopeutunut elämään kaupungissa ja tykkää leikkiä koirapuistossa toisten koirien kanssa?

      • 888888888888888???

        Miten sinulla on aikaa kirjoittaa tuollaista puppua kahden lapsen kanssa. Onko lapsilla virikkeitä senaikaa kun oot netissä. Lapsirakkaana alan olla jo huolissani ??? Tekis mieli sanoo suorat sanat ..
        Olet kovasti huolissasi sen takia että olet kuullut jostain että laumikset ei sovi kaupunkiin. Olet senkin vuoksi huolissasi että omistaja käy koiransa kanssa koirapuistossa, ulkoilee sen kanssa, ja koira saa olla toisten koirien kanssa. Mitä sen pitäisi tehdä.
        Minusta sinun ainakin kannattaisi tehdä jotain. Huolehtia omasta koirastasi ja vallankin lapsistasi eikä kirjoitella joutavia.


      • ihme hommaa tosiaan

        Aloittajaa jotenkin häiritsee se, että laumanvartijakoira luottaa vieraisiin. Mitähän haittaa siitä aloittajan mielestä koiralle on :-/ Leikkisä ja sosiaalinen koira. Ja kärsii ???


    • jtu

      Yleensä laumanvasrtijaa ei kannatta ottaa kerrostaloon. Olen aloittajan kanssa samaa mieltä että voi turhautua. Vaikka se kuinka saa virikkeitä ja kaikkea niin siltä ei saa viedä sitä tärkeintä asiaa: VAHTIMISTA. eikä se onnisut missään kerrostalossa!! Joten uskokaa jo ihmiset ettää laumanvartija koira ei ole kaikista paras kerroataloon!

    • Kaupunkilainen

      Mulla on kuule ihan tarpeeks aikaa lapsilleni ja koiralle!!!
      Naapurin tibsu on 5 vuotias leikkaamaton uros.... pelkään sen vahingoittavan toisia koiria joskus!!

      • ???????

        Siis koira on jo niin "vanha" eikä mitään häiriökäytöstä ole ilmennyt?
        En ymmärrä miksi haukut täällä toista, jos kerran ei ole mitään syytä!
        Kyllä se on jo todistettu, että laumanvartijakoira pärjää myös kerrostalossa tai rivitalossa, vaikkei se olekkaan ihanteellisin paikka sille asua. Semmoisiakin yksilöitä löytyy, usko tai älä!


      • oivottaja
        ??????? kirjoitti:

        Siis koira on jo niin "vanha" eikä mitään häiriökäytöstä ole ilmennyt?
        En ymmärrä miksi haukut täällä toista, jos kerran ei ole mitään syytä!
        Kyllä se on jo todistettu, että laumanvartijakoira pärjää myös kerrostalossa tai rivitalossa, vaikkei se olekkaan ihanteellisin paikka sille asua. Semmoisiakin yksilöitä löytyy, usko tai älä!

        Se koira sentään on iloinen ja sosiaalinen. Mitä tuumit naapurini tiibetinspanielista, joka vahtii lujasta kerrostaloasuntoaan ? Kärsiikö ? Rotuko sen vain ratkaisee, eikä vaikkapa koiran luonne ja tottumukset ?


    • voi hiton viherpöksy

      Jos se koira on iloinen ja leikkisä, niin eiköhän se kerro jotain koiran mielialasta ja vahtitaipumuksista. Miksi tulet jauhamaan tänne tuollaisia turhanpäiväisiä huolia. Kerrankin joku koira saa hyvää kohtelua kerrostalossa ja vaikuttaa tyytyväiseltä, ja sinä olet valmis sanomaan sen omistajalle suorat sanat. 5-vuotias aikuinen koira kyseessä, joten luuletko sen siitä vielä luonnettaan muuttavan "aikuistuessaan" ? Jos koira luottaa vieraisiin, niin miksi sen pitäisi vahtia ? Kerrostalossa koira kasvaa naapurien kanssa sulassa sovussa pennusta lähtien, joten oppiiko se sillain juuri pitämään niitä uhkina.

      Jälleen kuulee hyvin voivasta koirasta ja heti siitä ollaan valittamassa.

    • väsyttää

      On aika uskomatonta, kerrostalo ei ole ihanteellisin paikka laumanvartijalle, mutta jos siitä yllkuvatulla tavalla huolehditaan, on aika uskomatonta että asiasta oikein jollekin keskustelupalstalle jaksetaan tulla huolehtimaan.
      Ja kuka puree ja ketä joskus tulevaisuudessa on melkoisen mielikuvituksen kasvatusta. Tulevasta ei kukaan tiedä. Jos vaikka pikku-fifi hyökkää päälle ja nallen on puolustauduttava, tai koira karkaa jonkun auton alle... ei näistä koskaan kukaan tiedä. Koiraton sen paremmin kuin koirallinenkaan ihminen ei voi elämästään tietää edes vartinkaan varmuudella, saati kahden vuoden.
      Ja luulisi tibsun omistajan itse huolehtivan koirastaan, säästä sinä voimasi omaan elämääsi.
      Ja älä ainakaan mene näyttämään laumanvartijan omistajalle naivia typeryyttäsi sanomalle sille suoria sanoja.
      On olemassa sanonta, Tyhmäkin käy viisaasta kun ymmärtää olla vaiti.

    • muija hölmönen

      Pelkäät siis sellaisten koirien vahingoittavan muita koiria, jotka tykkäävät leikkiä toisten koirien kanssa ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      215
      7724
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      3043
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      199
      2457
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1913
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      189
      1830
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      24
      1562
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1301
    8. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      28
      1212
    9. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1193
    10. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      72
      1040
    Aihe