Ovulaatio-sylkitestit?

Millainen toimintaperiaate. Onko se "ikuinen" vai onko siinä jotain osia, joita pitää hankkia lisää, kuten liuskojen ja tikkujen kohdalla? Eli tilaanko yhden vai sata testiä kerralla...? Puhdistetaanko mikroskooppi jotenkin? Donna vai Julia? Millaisia kokemuksia ylipäätään, onko luotettavia tai edes suuntaa antavia?
11256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ajattelinpa kirjoittaa kun on itsellä kokemusta Donnatestin käytöstä.

Testi on kestokäyttöinen, ei sentään ikuinen (toimii paristolla, paristoa ei kuulemma voi vaihtaa). Apteekissa sanoivat minulle, että Donnatestillä on vuoden takuu eli kuittia vastaan voi vaihtaa uuteen mikäli patteri loppuu ennen kuin vuosi on täynnä - yhden testin osto siis kuitenkin riittää ja tämän perusteella itse laskeskelin että tulee äkkiä edullisemmaksi kuin apteekin liuska/tikkutestit. Juliasta en tiedä mitään kun oma kokemukseni perustuu tuohon Donnaan.

Toimintaperiaate on yksinkertainen, estrogeeni kiteytyy syljen kuivuessa mikroskoopin näytölle kuivuessaan ja muodostaa kidekuvioita, tämä tapahtuu siis ovulaation lähestyessä/ovulaatiohetkenä ja muulloin testiruudulla näkyy satunnaisia pisteitä tai ei juuri mitään.

Käytöstä - Ensimmäisellä käyttökerralla pitää muistaa poistaa mustasta linssiosasta suojakalvo, muuten ei näy mitään! Myös syljen määrä ja levittäminen linssiin pitänee aluksi opetella, itselläni sylkinäyte meinasi karkailla linssin reunoille ja silloin en kyllä saanut mitään katsottavaa vaikka kuinka vääntelin mikroskooppia. Testin tulkinta tuotti kyllä päänvaivaa alkuun kovasti muutenkin kun tuntui ettei sieltä mitään selkeää näy, linssin tarkentelu voi alkuun olla haastavaa opetella.

Kuitenkin kun ovulaatio sitten alkoi lähestymään ja kiteitä näkymään näytöllä, tuli varmuutta testin käyttöönkin kummasti. Kolme kiertoa ehdin testiä käyttää, jokaisella löytyi ovulaatio (näyttää alkuun muutamia kiteitä ja ovulaation lähetessä yhä enemmän ja enemmän, antaa siis viitteitä pari-kolme päivää ennen ovulaatiota, mukavasti ehtii sovitella peittojen heiluttelua ;)

Nyt siis testin avulla onnellisesti raskaana, tuo kolmas "donnailu-kierto" toi toivotun tuloksen :) 10 kk "tulee jos on tullakseen" -yritystä oli taustalla joten verrattaen nopea tärppi tuli testin avulla - olin olettanut ovulaationi olevan myöhemmin kuin se sitten oikeasti olikaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spitit! kirjoitti:

Millainen toimintaperiaate. Onko se "ikuinen" vai onko siinä jotain osia, joita pitää hankkia lisää, kuten liuskojen ja tikkujen kohdalla? Eli tilaanko yhden vai sata testiä kerralla...? Puhdistetaanko mikroskooppi jotenkin? Donna vai Julia? Millaisia kokemuksia ylipäätään, onko luotettavia tai edes suuntaa antavia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu