Mulla on 2 kissaa ja pentu tulis taloo. En tiedä miten kissat reagoi koiraan kun eivät ennen ole olleet koiran kanssa tekemisissä. Eli onko keinoja miten totuttaa kissat jo etukäteen koiraan ja kun koira on jo talossa miten toimia?
Miten totuttaa kissani koiraan?????
6
419
Vastaukset
- Joobax
-Levitä tulevan pennun tavarat jo etukäteen pitkin kämppää (paperit, kupit...). Kaikki muutokset eivät siten liity pentuun.
-Pyri tuomaan etukäteen pennulle haiseva peite tms kotiin, jotta kissit saavat nuuhkia sitä.
-Leikkaa kissojen kynnet ennen kun pentu tulee kotiin
-Jos näyttää uhkaavalta, pidä kissat ja koira eri tiloissa alkuun, saavat haistella toisiaan rauhassa oven raosta.
-Jos kissat häipyvät kaappiin, anna niiden olla siellä. Tulevat kyllä esiin ajanmittaan
-Kissat menevät helpommin nuuskimaan pentua, kun se nukkuu. Anna niiden tehdä niin.
-Leikkaa kissojen kynsiä säännöllisesti.
-Älä anna pennun jahdata kissoja.
-Huolehdi, että kissat pääsevät pakoon pennun ulottumattomiin esim kiipeilytelineeseen tai pöydälle.
Todennäköisesti tulevat ihan mukavasti juttuun parin viikon sisällä ;) Onnea perheenlisäykselle! - minä! help
Argh kunpa olis noin helppoa!!
Meiän kamu 5kk pumi uros
ei meinaa tajuta että kissat ei tahdo leikkii sen kanssa eikä niitä saa jahdata.
Meillä on 3kerroksinen talo joten koira ei osaa vielä mennä rappuja ja kissat menee joko alas tai ylös kun koiran on keskikerroksessa !
Kohtaamisia on tullut sisällä mutta koira lähtee niin nopeasti että ei ehdi ottaa kiinni ja kauhee räksy ja jahtaus .
Kissa menee alas ja kohtaamisessa ei hyötyä .
Ulkonakin ollaan kissan kanssa tavattu mutta samajuttu- Joobax
Koiran totuttaminen kissaan onkin kokonaan toinen juttu ;)
- koulutusta koiralle.
Kyllä koira oppii, kun pitää sisällä hihnassa, esim. tv-tä katsellessa, ja aina kun koira hyökkii kissaan päin, niin hihnasta veto takas ja tiukka EI.
Meillä mentiin tällä systeemillä n. 2 vkoa kun uusi koira ( aikuinen ) tuli taloon, ja kuukauden päästä olivat jo ylimpiä ystäviä.
Tosin sen 2 vkoa kissa asui suurinpiirtein kirjahyllyn päällä ja kulki vain pöytiä ja tasoja pitkin ruokakipolleenkin ;)).
Mutta nyt ihan ok. - Siniheinä*
Meillä oli kaksi aikuista kissaa kotona kun koiranpentu tuli taloon. Aluksi pelkäsin hirveästi, että mitä jos kissat ei totu koiraan ja alkaa protestoimaan ym. Koira on kohta 2v ja tuossa nukkuvat vierekkäin. Tuolla edellä tulikin jo hyviä neuvoja ja yksi on se, että ruoki eläimet yhtä aikaa. Kuulemma ruoka jotenkin lähentää eläimiä ja jotain sellasta. Aluksi emme jättäneet eläimiä päinsä asuntoon vaan koiralle oli oma aitaus. Meillä meni ainakin pari viikkoa ennen kuin olivat lähekkäin lattialla mutta pikkuhiljaa. Kärsivällisyyttä. Ja muista huomioida kissoja yhtä paljon kuin ennenkin:)
- Minä ! help!
Kiitos ! oon kyllä ajatellut et jos pistäis portit rappusii ja kaikki kissat ja koirat keskikerrokseen.sit pitäis niit joko vapaan tai hihnas:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522145
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3361358Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941305- 1571198
- 681021
- 35958
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31909Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59878Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46819