Labradori pentukoulutus

miten teillä

Hei!
Olenkohan ihan väärillä jälillä seuraavassa:

Mulle oli tulossa labraadori narttu (käyttöpuolen) ja olin suunnitellu sille että heti alan kouluttaa sitä siihen malliin että pennusta asti pääsen harrastuksen syrjään kiinni.
Mutta.. koira on nyt 8kk ja olemme tähän asti melekeimpä malttia harjotelleet kaikkein vakavammin. Samoin on 100% tänne tulo. Joitain tottis-liikkeiden alkeita. Silloin ku pentu tekee, niin se tekee täysillä ja innoissaan, juuri tätä kaipasin!

Mutta nyt: Mulle on sanottu että älä kasvata liian paljon innokkaan noutajan kuntoa, muuten se jaksaa tuhota. Nyt me ollaan menty siihen, että ollaan todella paljon metsässä irti juoksemaasa. Siellä otetaan paikalla-oloa ja luoksetuloa.
Sitte ku kokeilen ottaa jotain "virallisempaa" alkaa temppuilu.
Olisko nyt ihan järkevääki vaan huilia tuolla metsässä kuin alkaa väkisin tokoa jankuttaa ja tuhota meidän välit? Alkaa vissiin murkku-ikä painaa päälle ja mistä tietää että myös ekat juoksut..?

Eli otanko teistä ihan rauhallisesti ja etenen oikein. Koira ei saa mitää periksi huutamalla tai karkaamalla.,

1

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuntoa riittää

      Kyllä tuhoaminen loppuu aivan varmasti aikanaan.Labbiksella kuntoa riittää loputtomiin treenasit sitä tai ei mikäli ei saa tarpeeksi liikuntaa tekemistä hermostuu. Pallohassuksi labbista ei kannata mielestäni tehdä se on sitä aina vaatimassa haku ilman esineen heittämistä. 8 kk labbis on vielä niin kaheli ettei se jaksa keskittyä aina.Tokoa vähän kerallaan päivittäin ei liikaa makupala aina tottelemisen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      117
      3823
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      46
      3321
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      26
      2610
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      203
      2517
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      24
      2472
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      39
      1745
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      114
      1481
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1369
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1366
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      72
      1162
    Aihe