Hei!
Olenkohan ihan väärillä jälillä seuraavassa:
Mulle oli tulossa labraadori narttu (käyttöpuolen) ja olin suunnitellu sille että heti alan kouluttaa sitä siihen malliin että pennusta asti pääsen harrastuksen syrjään kiinni.
Mutta.. koira on nyt 8kk ja olemme tähän asti melekeimpä malttia harjotelleet kaikkein vakavammin. Samoin on 100% tänne tulo. Joitain tottis-liikkeiden alkeita. Silloin ku pentu tekee, niin se tekee täysillä ja innoissaan, juuri tätä kaipasin!
Mutta nyt: Mulle on sanottu että älä kasvata liian paljon innokkaan noutajan kuntoa, muuten se jaksaa tuhota. Nyt me ollaan menty siihen, että ollaan todella paljon metsässä irti juoksemaasa. Siellä otetaan paikalla-oloa ja luoksetuloa.
Sitte ku kokeilen ottaa jotain "virallisempaa" alkaa temppuilu.
Olisko nyt ihan järkevääki vaan huilia tuolla metsässä kuin alkaa väkisin tokoa jankuttaa ja tuhota meidän välit? Alkaa vissiin murkku-ikä painaa päälle ja mistä tietää että myös ekat juoksut..?
Eli otanko teistä ihan rauhallisesti ja etenen oikein. Koira ei saa mitää periksi huutamalla tai karkaamalla.,
Labradori pentukoulutus
miten teillä
1
219
Vastaukset
- Kuntoa riittää
Kyllä tuhoaminen loppuu aivan varmasti aikanaan.Labbiksella kuntoa riittää loputtomiin treenasit sitä tai ei mikäli ei saa tarpeeksi liikuntaa tekemistä hermostuu. Pallohassuksi labbista ei kannata mielestäni tehdä se on sitä aina vaatimassa haku ilman esineen heittämistä. 8 kk labbis on vielä niin kaheli ettei se jaksa keskittyä aina.Tokoa vähän kerallaan päivittäin ei liikaa makupala aina tottelemisen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek236790Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.284268- 343136
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1723005- 101978
- 821754
- 1501634
- 1471622
- 121548
- 221490