Voi Suomi!

jaksaa vaan

Piti vain avautua täällä... Ennen paluumuuttoa joskus jo tuli kirjoitettua tälle palstalle.

Muutin takaisin Suomeen 2,5 kuukautta sitten. Ja nyt on jo jopa hyviäkin hetkiä, päiviä. Töitäkin olen saanut.

Mutta, niin monet pienet ja suuremmatkin asiat vain ärsyttää.

- suomalaisten alkoholin käyttö häkellyttää ja pöyristyttää. En muistanutkaan, että tilanne on tosiaan näin "paha". Helsingin keskustassa ei kyllä viitsi paljon perjantai-lauantai iltana liikuskella. On meno sellaista. Ja juoppoja! Mistä niitä voi riittääkin niin paljon?

- töykeys ja jurous vaan aina ihmetyttää kanssa. Ei se, ettei puhu (kun en iteskään jaksa sellaista turhan päiväistä small talkia), mutta jos nyt kuitenkin tavalliset kohteliasuus-sanat voisi sanoa, kuten: kiitos, ole hyvä, näkemiin, päivää ja anteeksi. Se riittää.

- aikuisten käyttäytyminen lapsia kohtaan. Huudetaan ja ollaan kärsimättömiä lapsille. Miksi ihmeessä niitä sitten pitää hankkia, jos ovat kerta niin iso riippa?! Toisaalta, tähän liittyy myös suomalaisten lasten kurittomuus (vika tietty kasvattajissa ja taitavat olla itsekin kurittomia...)

- ruoka. Ruoka on KALLISTA, jopa Sveitsiin verrattuna, jos mittarina käyttää laatua tai melkein mitä tahansa mittaria. Kaupassa salaatit nuutuneita, homeisia ja pilaantuneita hedelmiä, leivät kamalaa teollisuusmössöä. Lisäksi kaupat ovat sotkuisia monesti, ainakin omasta mielestä.

- sotkuisuus ja likaisuus. Ainakin Helsikin on aivan hirvittävän likainen. Tienvarret roskaa täynnä. Syljeksitään, kustaan, roskataan, tuhotaan ja terrorisoidaan minkä ehditään. Jaksoin jopa aluksi antaa palautetta eri paikkoihin ja esim. kaupungin siivouspalvelulle, mutta ei enää. Miten kukaan ei välitä? Olemme kai sitten niin venäläisiä. Omakotitalojen pihat puskaisia ja hoitamattoman näköisiä. Jopa ns. paremmilla alueilla. Joka paikka rehottaa muutenkin, blaah.

- ihmisten pukeutuminen. Miten köyhän ja raihnaiset näköisiltä monet näyttävät? Siis olen itsekin aivan duunari ja en todellakaan omaa hyvää pukeutumismakua kait, mutta tarkoitan: voisiko käyttää siistiä vaatteita, ostaa ehkä vähän useammin, vaihtaa sitä kampaustyyliä useammin, kuin kerran 20:ssä vuodessa, käydä SUIHKUSSA ja laittaa jotain hajustetta.

- kaikki on niin loppuun säästetty. Joka ikisessä, ainakin tavallisessa perustyöpaikassa, kaikesta on säästetty viimeiseen penniin saakka.

- huonot palkat. Entisessä asuinmaassani jopa kaikkien pakollisten menojen jälkeen käteen jäi enemmän kuin mitä Suomessa saan nettona (noh, ehkä se onki poikkeus verrattuna moneen maahan). Ei kovinkaan ilahduttavaa. Verotus kireää, ettei kyllä paljoa kannusta tehdä vaikka ylimääräistä työtä. Jos asut yksin Helsingissä ja olet matalasti koulutettu, niin tiukkaa tekee. Kenellä oikein voi olla 3000 e palkka, jos se kerta on suomalaisten keskipalkka? En tiedä ketään sellaista. Ilmeisesti liikun väärissä piireissä. Enkä tietenkään tarvitse noin paljoa, mutta säästöön ei näillä palkoilla jää.

- leväperäisyys toiminnassa. Vaikka suomalaiset itse monesti kehuvat, kuinka homma täällä toimii, niin en voi olla samaa mieltä täysin 100%:sti.

Kyllä helpotti!

1

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennen mietin minäkin

      Hyvä kun kirjoitit!

      On tullut ajateltua aikaisemmin, että jos muuttaisi.

      Joo, ei Helsingin keskusta ja Rautatieasema virkistä erikoisemmin.

      Ei kai sinun auta kuin tottua vaan.
      On kai niitä hyviäkin puolia, toivottavasti.

      Jos ei onnistu, niin kai sinun pitää muuttaa takaisin sinne mistä tulit.

      Hyvä, että kävit kirjoittamassa täällä, kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5665
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      3028
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      277
      2656
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2469
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      23
      2389
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1780
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      60
      1378
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1243
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1185
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1166
    Aihe