Voi Suomi!

jaksaa vaan

Piti vain avautua täällä... Ennen paluumuuttoa joskus jo tuli kirjoitettua tälle palstalle.

Muutin takaisin Suomeen 2,5 kuukautta sitten. Ja nyt on jo jopa hyviäkin hetkiä, päiviä. Töitäkin olen saanut.

Mutta, niin monet pienet ja suuremmatkin asiat vain ärsyttää.

- suomalaisten alkoholin käyttö häkellyttää ja pöyristyttää. En muistanutkaan, että tilanne on tosiaan näin "paha". Helsingin keskustassa ei kyllä viitsi paljon perjantai-lauantai iltana liikuskella. On meno sellaista. Ja juoppoja! Mistä niitä voi riittääkin niin paljon?

- töykeys ja jurous vaan aina ihmetyttää kanssa. Ei se, ettei puhu (kun en iteskään jaksa sellaista turhan päiväistä small talkia), mutta jos nyt kuitenkin tavalliset kohteliasuus-sanat voisi sanoa, kuten: kiitos, ole hyvä, näkemiin, päivää ja anteeksi. Se riittää.

- aikuisten käyttäytyminen lapsia kohtaan. Huudetaan ja ollaan kärsimättömiä lapsille. Miksi ihmeessä niitä sitten pitää hankkia, jos ovat kerta niin iso riippa?! Toisaalta, tähän liittyy myös suomalaisten lasten kurittomuus (vika tietty kasvattajissa ja taitavat olla itsekin kurittomia...)

- ruoka. Ruoka on KALLISTA, jopa Sveitsiin verrattuna, jos mittarina käyttää laatua tai melkein mitä tahansa mittaria. Kaupassa salaatit nuutuneita, homeisia ja pilaantuneita hedelmiä, leivät kamalaa teollisuusmössöä. Lisäksi kaupat ovat sotkuisia monesti, ainakin omasta mielestä.

- sotkuisuus ja likaisuus. Ainakin Helsikin on aivan hirvittävän likainen. Tienvarret roskaa täynnä. Syljeksitään, kustaan, roskataan, tuhotaan ja terrorisoidaan minkä ehditään. Jaksoin jopa aluksi antaa palautetta eri paikkoihin ja esim. kaupungin siivouspalvelulle, mutta ei enää. Miten kukaan ei välitä? Olemme kai sitten niin venäläisiä. Omakotitalojen pihat puskaisia ja hoitamattoman näköisiä. Jopa ns. paremmilla alueilla. Joka paikka rehottaa muutenkin, blaah.

- ihmisten pukeutuminen. Miten köyhän ja raihnaiset näköisiltä monet näyttävät? Siis olen itsekin aivan duunari ja en todellakaan omaa hyvää pukeutumismakua kait, mutta tarkoitan: voisiko käyttää siistiä vaatteita, ostaa ehkä vähän useammin, vaihtaa sitä kampaustyyliä useammin, kuin kerran 20:ssä vuodessa, käydä SUIHKUSSA ja laittaa jotain hajustetta.

- kaikki on niin loppuun säästetty. Joka ikisessä, ainakin tavallisessa perustyöpaikassa, kaikesta on säästetty viimeiseen penniin saakka.

- huonot palkat. Entisessä asuinmaassani jopa kaikkien pakollisten menojen jälkeen käteen jäi enemmän kuin mitä Suomessa saan nettona (noh, ehkä se onki poikkeus verrattuna moneen maahan). Ei kovinkaan ilahduttavaa. Verotus kireää, ettei kyllä paljoa kannusta tehdä vaikka ylimääräistä työtä. Jos asut yksin Helsingissä ja olet matalasti koulutettu, niin tiukkaa tekee. Kenellä oikein voi olla 3000 e palkka, jos se kerta on suomalaisten keskipalkka? En tiedä ketään sellaista. Ilmeisesti liikun väärissä piireissä. Enkä tietenkään tarvitse noin paljoa, mutta säästöön ei näillä palkoilla jää.

- leväperäisyys toiminnassa. Vaikka suomalaiset itse monesti kehuvat, kuinka homma täällä toimii, niin en voi olla samaa mieltä täysin 100%:sti.

Kyllä helpotti!

1

298

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennen mietin minäkin

      Hyvä kun kirjoitit!

      On tullut ajateltua aikaisemmin, että jos muuttaisi.

      Joo, ei Helsingin keskusta ja Rautatieasema virkistä erikoisemmin.

      Ei kai sinun auta kuin tottua vaan.
      On kai niitä hyviäkin puolia, toivottavasti.

      Jos ei onnistu, niin kai sinun pitää muuttaa takaisin sinne mistä tulit.

      Hyvä, että kävit kirjoittamassa täällä, kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      59
      812
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      746
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      91
      689
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      612
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. 42
      509
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      506
    9. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      502
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      499
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      407
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    16. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      398
    17. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      103
      398
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    19. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    20. 39
      393
    Aihe