Love Riga

ielatar

Kävin ekaa kertaa kesällä Riiassa ja rakastuin oitis...olisin valmis lähtemään vaikka heti takas..mutta mutta tää maallinen vaellus vaatii jokapäiväisen työpanoksen...mut onneks on kesäiset kuvat tallella ja lomaa joskus taas tiedossa..

5

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Love balzams too

      Kiva että tykkäsit. Tosin olen kuullut samanlaisia mielipiteitä monilta muiltakin
      ekaa kertaa käyneiltä. En tiedä miten olit liikkeellä ,mutta olen pannut merkille ,että monet omalla autollaan liikkeellä olleet eivät ole välttämättä niin innostuneet kaupungista. Minä kyllä tykkään kovastikin Riiasta ja sen ihmisistä,
      mutta en kauheasti välittäisi siellä autolla ajamisesta. Ja eihän siellä omalla autolla mitään teekään ,kun julkisilla pääsee sujuvasti ja edullisesti.
      Kaupunki on mukava niille ,jotka osaavat ottaa rennosti.

    • omalla autolla

      Tulipa viime vuonna pistäydyttyä siellä omalla autolla reilun viikon Viron & Latvian kierroksella. Kaupungissa ei liikuttu omalla autolla, vaan julkisilla ja auto oli hotellin parkkipaikalla.

      Nyt ollaan menossa uudelleen omalla autolla ja sitä tultaneen käyttämään siellä sellaiseen liikkumiseen, joka ei ole mielekästä julkisilla. Helpompi tutustua lähiympäristöön.

      Eihän yleensäkään isoissa kaupungeissa kannata paljoa yksityisautolla liikkua, kun se julkinen palvelee paremmin.

    • latvia= HYI YÄÄÄÄK

      mä kävin latviassa, en mene uudestaan...karsea mesta.
      sopii alaluokan lähiöihmisille, ei yläluokan älymystölle.

      • juntinbongaaja

        "mä kävin latviassa, en mene uudestaan...karsea mesta.
        sopii alaluokan lähiöihmisille, ei yläluokan älymystölle. "

        Et sinä missään ole käynyt. Sinun kaltaisesi peräkammarin pojat eivät uskalla - eikä teillä ole varakaan - lähteä minnekään!

        Etkä sinä juntti mistään mitään ymmärtäisikään! Käy vaan edelleenkin siellä Esson baarissa!


      • Lātvijā

        Gēt a job, joku muu kun siivooja tai puhelinmyyjä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      101
      3023
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2463
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      43
      2286
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      80
      2258
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1916
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1506
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1297
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1240
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1117
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1074
    Aihe