23% pirstoutunut? miten ehjätä?

Kovalevyn pirstoutuminen 23% ja eheytysohjelma Defraggler ei lukemia muuta. Mikä ohjelma auttaa? kone on vanhan n 6-7v jossa xp ja kovalevy n 40gigatavua . Semmoinen surffaus ja sähköpostikone joka käytössä päivittäin. En tavitse kummempaa konetta mutta haluaisin koneen toimivan niin liukkaasti kuin sen on mahdollista ja tuo pirstoutuneisuus jotenkin tuntuu isolta luvulta eli onko kovalevy pian entinen?
5340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Levyneheytykset on huuhaata. Mikäli levy on lähes täynnä niin toiminta hidastuu kun joudutaan etsimään tiedolle vapaata tilaa.

Windowsilla on myös taipumus hidastua ajan mittaan. Käyttöjärjestelmän uudelleenasennuksen jälkeen kone on yhtä ripeä kuin uutena.

Myös virustentorjuntaohjelmat muuttuvat koko ajan raskaammiksi ja kyykyttävät helposti vanhan koneen. Poiston jälkeen hämmästyt nopeuden lisäystä.

Äänestä
  • Huuhaalta vaikuttaa kun ei mitään tapahdu eheytyksen jälkeen.koneella ei ole kuin muutamia kuvia ei mitään muuta ns ylimääräistä vain mitä tarvitaan eri sivuilla surffatessa n 26gt tyhjänä kiintolevystä .
    Xpn uudelleen asennus on liian hankala juttu ehjään koneeseen minusta.
    Virustorjunta on avstin ilmaisohjelma joka tuntuu toimivan ihan ok.
    Tuo pirstoutuneisuus vain tuntuu siltä kuin olisi jotenkin tunnit täynnä kun ei osaa itseään eheyttää eli lienee jotenkin peruuttamattomasti kiintolevy rikki?

    Jos ostaisi uuden muistikampa tyyppisen kiintolevyn niin voiko sen asentaa ei sata liitäntään vaan sitä edeltävään koneeseen?

    Äänestä

Levyssä ei ole mitään vikaa ellei virhesanomia tule. Pirstoutuneisuus on tiedostojärjestelmän ja käyttöjärjestelmän juttuja. Kiintolevy ei ymmärrä niistä mitään.

Pitää ostaa sellainen, jossa on sopiva liitäntä. Muuten joutuu ostamaan erillisen sovittimen.

Vanhaan koneeseen ei ssd-levyä kannata hankkia. Yhden osan nopeutuminen ei kovin paljon kokonaisuudessa tunnu. Lisäksi ne ovat kokoonsa nähden huomattavan kalliita.

Äänestä

yli 50% alkaa jo hidastelle, toi on ihan ok!
Torrenttien lataaminen pirtoo ladattuja tiedostoja..
ne kannattisi aina kopisi jonnekkin muolle ja tuhota sitten koneelta

Flas levyllä näillä ei ole mitään merkitystä!

Onhan biitä ohjelmia, mutta kaiiki tekee jotain ja sitten toinen väittää toista.
Se wintoosan oma levyn eheytin tekee mitä tekee..'
Varmasti tekee tarpeeksi.
Indeksointinopeutaa hitusen

Äänestä

Defraggereita ilmaisia löytyy afterdawn.fi stä. Ohjelmat - järjestelmä. Kikki ne ovat parempia kuin W defragger. Nopeutus huomaamaton, tiedostojärjestelmän tila parannus? Jos hd on FAT32 löytyy ohjelmia jotka muuntavat kovalevyn taustalla NTFSksi. Uudempi ja parempi FS.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomen kielellä kirjoitti:

Kovalevyn pirstoutuminen 23% ja eheytysohjelma Defraggler ei lukemia muuta. Mikä ohjelma auttaa? kone on vanhan n 6-7v jossa xp ja kovalevy n 40gigatavua . Semmoinen surffaus ja sähköpostikone joka käytössä päivittäin. En tavitse kummempaa konetta mutta haluaisin koneen toimivan niin liukkaasti kuin sen on mahdollista ja tuo pirstoutuneisuus jotenkin tuntuu isolta luvulta eli onko kovalevy pian entinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu