Itsellä on Almera HB 1.8 -04. Aikaisemmat autoni ovat olleet 1-2 kokoluokkaa isompia ihan sen vuoksi, että silloisessa työssäni ajoin paljon. Työkuviot vaihtuivat 4 v sitten, myin edellisen autoni ja ostin tilalle ko. Almeran tutulta. Auto oli ollut hänen yrityksessä ns. yleiskäytössä ja ulkoisesti aika kuluneen oloinen. Huollot oli kuitenkin tehty ajallaan ja tekniikka toimi. Kilometrejä oli kertynyt noin 100 000. Renkaat oli juuri uusittu, joten päätin ottaa riskin kun kerran halvalla auton sain. Käytin auton sisäpesussa ja maalarilla fiksattavana, jonka jälkeen auto olikin taas siistissä kunnossa.
Isompien autojen jälkeen Allu tuntui ensin aika kevyttekoiselta, mutta siihenkin tottui. Olen nyt ajanut autolla noin 50 000 ja se on pariin kertaan huollettu merkkiliikkeessä (perushuoltoa, ei maininnan arvoisia korjauksia). Autossa ei ole ollut kerta kaikkiaan mitään vikaa tai mainittavia ongelmia. Edes renkaita en ole vielä joutunut uusimaan. Parilla polttimon vaihdolla se on mennyt katsastuksista läpi huomautuksitta. Vaikka auto onkin pieni ja peruskarvalakkijapski (vai taitaa olla Englannissa valmistettu), käyttökustannukset eivät olisi voineet olla pienemmät, kuten myös luotettavuus ja käytön helppous.
Suosittelen lämpimästi muillekin.
Kehutaas välillä Allua
2
313
Vastaukset
- lkki
Niinhän se on. Peruskulkine ja normaasti huollettuna ja ajettuna huoleton peli.
Ajossa on eroa esim. Passattiin verrattuna, mutta monelle riittää se että pääsee paikasta toiseen .
Suosittelen minäkin. - tyytyväinen Alluun
Samaa mieltä, että Allu on huollettuna hyvä käyttöauto. Minä ja Allu ollaan kuljettu jo 8 vuotta ja reilut 120 tkm yhteistä matkaa. Ihan normaalisti 15000 km välein käyty huollossa, eikä ole tarvinnut juurikaan tehdä mitään ylimääräisiä.
Jarrut olen herkistänyt varmuuden vuoksi joka vuosi, ja jarrulevyt on kerran vaihdettu. Ilmamassa-anturin jouduin vaihtamaan, kun enginecheck-valo syttyi rasituksessa. Koska auto ruostesuojattiin, kun ostin sen parin vuoden ikäisenä, niin ei ole katsastuksessa ollut mitään ongelmia ruosteen kanssa. Viime vuonna katsastusmies pyysi käymään uudestaan, kun oli lambda-arvot vähän sekaisin, kun oli pakoputkessa pieni halkeama hitsaussauman kohdalla, joka sekoitti katsastusinssin mittalaitteen. Viimeksi huollossa vaihdatin vaihteistoöljyt, koska olen ajatellut ajaa vielä monia huolettomia vuosia. Moottori kestää ja ei kuluta edes öljyä, kun ei turhaan revittele, samoin kytkin on alkuperäinen.
Tässä autossa on kaikki mitä tarvitaan. Tehoa on minulle riittävästi, ja hyvin riittää vauhti myös moottoritiellä. Auto pysyy hyvin myös talvella hanskassa ilman ajonvakautuksia ja luistonrajoittimia, kun on penkin ja ratin välissä hieman ajotaitoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1863427Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102680Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042615Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä582445Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942371Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92095Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling401810Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01800Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue341657- 901501