Ei kelvannut!

Rahat pois

Nykyään paljon maksellaan korteilla ja luottokorteilla. Menin Kymenlaaksolaisessa kaupassa viemään tyhjiä pulloja pullopalautukseen ja sain rahallisen kuitin. Huomasin SPR:n naisen keräyslippaineen ja ajattelin että tänne hyvään tarkoitukseen lahjoitan pullopalautuksen. Minulla ei ollut kolikoita eikä pientä setelirahaa. Tarjosin kerääjälle tätä rahallista panttia. Ei halunnut ja sanoi että hänelle kelpaa vain raha! Siis oikeasti...sen pantin voin vaihtaa rahaksi kaupassa...siinä oli useita liikkeitä mutta tämä ei käynyt kerääjälle.
Menin alkoon ja ostin whiskyä ja rommia. Pullopalautuslappu meni siinä mukana.
Olisihan se ollut iso työ sen kerääjän päivänsä päätteekis vaihtaa panttti rahaksi. Mutta ei...ei kuulunut toimen kuvaan. Kerää vain rahaa.
En sitten itekään viitsinyt sitä panttia rahaksi vaihtaa. Vitutti vähän.

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku järki

      Taidat olla vähän tyhmä. Kas kun et niitä tyhjiä pulloja sille SPR:n naiselle antanut.

    • -heh-

      Sitten vois vielä kysyä, miten tämä liittyy asiakaspalvelutyöhön..

    • khkjhjh

      Kerääjät ovat vapaaehtoisia, eivät punaisen ristin palkkalistoilla. Ihan yhtä kova työ se olis kerääjälle ollu vaihtaa pantti rahaksi kun sinullekin, etkä sinäkään sitä viittinyt tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2001
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      129
      1649
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1516
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1423
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1401
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      52
      1121
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1099
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      904
    Aihe