Paalujen paikkojen merkkaus itse?

Horghe

Onko teräspaalujen paikanmerkkaus rakettitiedettä vai voiko ne mitata itse? Paalutuskartta ja talon paikka on tiedossa. Paaluttajaa ei kiinnosta merkata. Eli tarvitaanko siihen hommaan yli-insinööri ja avaruusajan laser-vermeet vai voiko ne merkata mittanauha- ja maalaisjärkiperiaatteella?

3

792

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ärf

      No, tekninen peruskoulutus ja kuusi lasta ainakin soveltuivat paalujen merkkauskoulutukseksi.
      Mittasin itse 16 paalun paikan paalukartan kanssa, apuna oli Boshin halpis-laser ja 8m mitta, laudoista tehty suorakulma ja otsalamppu. Pari iltaa meni, kun pimeässä pihalla mittailin. Ensin piti töiden jälkeen saada lapset ruokittua, vahdittua läksyt ja laitettua nukkumaan/videoita katsomaan, ja sitten olikin jo umpipimeää. pari paalunpaikkaa jouduin päivänvalossa siirtämään ennen paaluttajien tuloa.
      Tolerassien ei onneksi tarvitse olla millimetriluokkaa.
      Eipä kiinnostanut kunnan mittamiestä tulla merkkaamaan talon paikkaakaan, senkin sain/jouduin mittaamaan ja merkkaamaan itse.

      • Horghe

        Sama meininki täälläkin, kunta laskuttaa talon paikan mittauksesta vaikka sitä ei kukaan suostu tulemaan mittaamaan. Täytyy varmaan koittaa pikahiivan ja hevoshormoonihedelmöityshoitojen ( muijan) yhteisvaikutuksella saada aikaiseksi ne 6 kersaa, paalutus tulee jo kahden viikon päästä! Teknisen peruskoulutuksen saa varmaan kansalaisopistosta kirjekurssina viikossa. Jospa koittaisin selvitä näiden vaatimusten täytyttyä paikkojen merkkauksesta itse.


    • omapaalutus

      En tiedä miten kaava-alueella kelpaa, mutta pikkutilalla paalutimmen paikat itse. Laskin sivumittojen perustella ristimitan sentin tarkkuudella. Sitten 50 * 50 paalut maahan, ristimitan perusteella passattiin kohdalleen. Kun mitat osui paalujen päälle, lyötiin naulat puoleksi mitan mukaan sentin tarkkuudella paalujen päihin. Senjälkeen kiristettiin ohut naru ympäriinsä ja mitan mukaan taas väliseinien paikat. Korkeus merkattiin paalujen viereen laitettuun ohuempaan keppiin vesiletkulla eli vaaterimerkitkin tuli. Kelpas paaluttajalle . Joka nurkka on suora ja valmispaketti istui kuin nakutettu paaluille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe