Onko miten tavallista että vuokrakerrostalon isännöitsijä on myös talon omistaja. Onko yleistä ja onko laillista?
isännöitsijä on omistaja
kokemuksia?-?
6506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Isännöitsijä ei ole mikään pakollinen tai lakisääteinen asia. Riittää myös, että yhtiön hallitus, joka on usein sama kuin omistaja(t), hoitaa yhtiön toiminnan ylläpitämisessä välttämättömät asiat.
"10 §
Hallituksen jäsenen kelpoisuus
Hallituksen jäsenenä ei voi olla oikeushenkilö eikä alaikäinen tai se, jolle on määrätty edunvalvoja, jonka toimintakelpoisuutta on rajoitettu tai joka on konkurssissa. Liiketoimintakiellon vaikutuksesta kelpoisuuteen säädetään liiketoimintakiellosta annetussa laissa (1059/1985)."
"Isännöitsijään sovellettavat säännökset
Isännöitsijään sovelletaan lisäksi, mitä hallituksen jäsenestä säädetään pätemättömiä päätöksiä koskevassa 2 §:n 4 momentissa, esteellisyyttä koskevassa 4 §:ssä ja kelpoisuutta koskevassa 10 §:ssä."
Sama pätee isännöitsijään. Lisäksi hänen pitää pitää asua Euroopan talousalueella, elle hallitus myönnä tähän poikkeuslupaa.
"onko laillista?" Eli on laillista ja luultavasti aika yleistäkin.
Vuokratalon (joka voi olla yhtiömuotuonsa perusteella esim. kiinteistö-osakeyhtiö tai asunto-osakeyhtiö) joku aina omistaa ja omistaja voi toimia myös kiinteistön isännöitsijänä halutessaan. Kaupparekisteriin merkitty isännöitsijä ei kuitenkaan voi toimia hallituksen puheenjohtajana.
Kun asut vuokralla tällaisessa yhtiössä käyttää isännöitsijä omistajan valtuuksia. Asukkailla on ainoastaan asukasdemokratialain tarkoittamat (vähäiset) oikeudet vaikuttaa asioihin, olisi jotenkin kummallista että ilman omistusta ja sen tuomia riskejä oltaisiin kuitenkin päättämässä omistajalle kuuluvista asioista.
Laillista ja järkevää!!! Itse aloitan isännöinin osakkeenomistajana taloyhtiössä, jossa ei ole muutamaanvuoteen ollut ulkopuolista isännöintiä, eikä tule, eli omasta taloyhtiöstä löytyy
joku moiseen virkaan. Hallitus tekee päätökset ja kokoontuu 4x vuodessa sekä yhtiökokous
2x vuodessa. Isännöitsijälle ei juuri töitä ole, kun hallitus ja yhtikökous riittää.
Taloyhtiössä paljon ongelmia asuntojen ja koko kiinteistön huonon kunnon takia. Kattovuotoja, pahoja lämpövuotoja, alkavia kosteusvaurioita jne (joista ei voi esim terveystarkastajalle ilmoittaa koska ei "vielä" välitöntä terveysongelmaa? mutta kiinteistön kunto huononee silmissä, ilman huoltoa). Isännöitsijälle ilmoitettu useaan kertaan. Ei reagoi, ja laiminlyö korjaukset. Hankalaa olisi ilmoittaa talon omistajille asiasta, koska isännöitsijä on yksi omistajista.
niin tähän samaan aiheeseen vielä. Isännöitsijä todennäköisesti ollessaan myös kiinteistön omistaja laiminlyö kiinteistön huoltoa koska lyhytnäköisesti kiinteistöt tuottavat vuokratulona enemmän. Pitemmällä tähtäimellä kiinteistö menee pilalle, ainakin näin meillä