Lappiin opiskelemaan

Olen nytten 9 luokalla ja minua kiinnostaisi mennä lappiin opiskelemaan. Välimatkaa on tosin reilu 700km mutta eipä tuo paljoa haittaa. Elikkäs miten paljon lapissa on opiskelupaikkoja, minkälaisia opiskeluasuntoja ja saako siellä opiskelijatukea ihan perus ammattikoulussakin? Ja haluaisin myös tietää minkälaisia ovat ihmiset lapissa.
155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!

En tiedä, minne päin Lappia haluaisit opiskelemaan (Lappi on aika iso alue), mutta voin kertoa omasta kotikaupungistani Rovaniemestä. Itse kävin täällä aikoinani lukion, mutta ammattikoulusta saat tietoa tältä sivulta: http://www.lao.fi/
Rovaniemellä on myös kolme päivälukiota, aikuislukio ja ammattilukio. Täällä on ihan hyvin ja monipuolisesti opiskelupaikkoja, tietysti joillekin aloille on enemmän tunkua kuin toisille. Sitten jos haluat vielä amiksen jälkeen jatkaa opintoja, voit hakea ammattikorkeakouluun (RAMK) tai Lapin yliopistoon.

Opiskelijaasuntoja saa DAS:n (Domus Arctica -säätiö) kautta. https://www.das.fi/Suomi/Etusivu.iw3
Kämppiä löytyy ympäri kaupunkia. DAS:lla on sekä soluasuntoja että kämppiä yksineläjille ja perheille/pareille. Opiskelijakämpät ovat ihan kohtuuhintaisia ja hintaan kuuluu sähkö, vesi ja netti.

Opintotukea saa myös Rovaniemellä ihan samalla tavalla kuin muualla Suomessa. Toisen asteen opiskelijoiden tuki on vain aika pieni, joten toivottavasti vanhempasi muistavat tukea sinua tarpeeksi. :)

Tässä kyllä haisee hiukan omakehu, mutta lappilaiset ovat iloisia, rempseitä ja avoimia ihmisiä. Vitsit saattavat joissain piireissä olla roskeja (=likaisia), muttei missään nimessä pahantahtoisia. Tällä tavalla ovat ainakin minun muualta muuttaneet opiskelukaverit kuvailleet rovaniemeläisiä.

Tervetuloa tänne opiskelemaan. Olen varma, että viihtyisit täällä. Rovaniemellä ainakin riittää tekemistä (hyvät harrastus- ja ostosmahdollisuudet ja paljon nuoria). Rohkean valinnan kyllä teet, jos noin nuorena muutat kauas kotoa, mutta elämässä pitää uskaltaa kokeilla ja tehdä asioita. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suxuz kirjoitti:

Olen nytten 9 luokalla ja minua kiinnostaisi mennä lappiin opiskelemaan. Välimatkaa on tosin reilu 700km mutta eipä tuo paljoa haittaa. Elikkäs miten paljon lapissa on opiskelupaikkoja, minkälaisia opiskeluasuntoja ja saako siellä opiskelijatukea ihan perus ammattikoulussakin? Ja haluaisin myös tietää minkälaisia ovat ihmiset lapissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu