Rotukoira on sisäsiittoinen
Ke, 01/06/2011 - 07:30
Kahden keskenään erirotuisen koiran risteytys on todennäköisesti puhdasrotuista terveempi, vahvistaa koirien geenitutkimusryhmä. Rotukoira puolestaan on aina sisäsiittoinen, sukulaiskeskeisen jalostuksen tulos.
Väitetään, että sekarotuinen koira on terveempi ja elinvoimaisempi kuin pitkälle jalostettu rotukoira.
Helsingin yliopiston tutkija Katriina Tiira koirien geenitutkimusryhmästä vahvistaa väitteen YLE Lahden julkaisemassa haastattelussa
(Juttu on kopioitu hauva.com sivustolta.)
Tiesittekö kasvattajat?
20
458
Vastaukset
- sfgdfghsdghdgadgfsdaika itestää selvä asia möheli - rusettirintaSiis kaikki rodut vaan sekaisin pennutetaan. Ei ole väliä minkälainen luonne, ulkomuoto, sairaushistoria rodun takana on, kunhan on koira. Rekkaamista ei tarvita, eikä kukaan takaa, mitkä pennun vanhemmat on. Ei tarvita jalostustoimikuntia, kennelliittoa vaalimaan rodun alkuperää ja rotumääritelmää. Sekoitetaan koko pakka, mitä yli 100 vuotias Kennelliitto ja tuhansia vuosia vanhat rotujen alkukantaisuudet on yritetty säilyttää. Ja jos joku haluaa ostaa rotumääritelmän mukaisen rottweilerin, niin sellaista rotua ei ole enää olemassa muutaman kymmenen vuoden kuluttua. 
 Tiesittekö kasvattajat: "Rotukoira puolestaan on aina sisäsiittoinen, sukulaiskeskeisen jalostuksn tulos". Vieläkö olet sitä mieltä, luettuasi yllä olevan kirjoitukseni. Kumman vaihtoehdon valitset, jos haaveena olisi joskus myöhemmin ostaa rotukoira. Rodun jalostuksessa jalostustoimikunnat ohjaavat rodun kehitystä juuri ei sisäsiittoiseen suuntaan.
 
- ClaudiaDior_Anteeksi nyt vain kaiken aikaa, mutta totta kai olen edelleen samaa mieltä, mitä alkuperäisessä kirjoituksessa mainitaan. Ei yksinkertaista faktaa kenenkään mielipide muuta. Sekarotuiset koirat ovat terveempiä. 
 Jos pitäisi valita sisäsiittoisen rotukoira rottweilerin ja terveen sekarotuisen rottweilerin ( eli ei rek.) niin tietty valitsisin sen terveen. Sehän nyt on olennaisesti ainakin minulle tärkeämpää kuin joku paperi sisäsiittoisuudesta.
- cillit bang^mutta oletkos miettinyt miksi niitä Ei rek. pentujen vanhempia ei ole luonnetestattu tai edes kuvattu(lonkat yms.)? Jos kerta se sekarotuinen on se paras ja tervein vaihtoehto käyttää 'jalostukseen' niin luulisi että että olisi myös halua näyttää se jollain tavoilla.. 
- vatilnen^^mistäs sä sen tiedät ettei ole testattu? onhan ne voitu yhtälailla testatakin? niin kaikkitietävä tuski sinäkään olet, että osaisit sen kaikista koirista sanoa vaikka tuossa muuta väität? 
 kukaan ei ole kai sanonu et sekarotuinen olisi paras ja tervein käyttää jalostuksessa? tuossa sanottiin vaan, et ne on terveempiä ja et rotukoirat on sisäsiittöisempia? koitaha pysyä aiheessa?
- Ei ole tottaTuollaisissa väitteissä on yhtä paljon perää kuin Ruokolahden leijonassa. Jos rekisteröidyllä rotikalla on jalosukuiset vanhemmat, luonnetestatut, lonkkakuvatut, madotetut, eläinlääkärin tarkistamamat ja rokotetut niin on kai se terveempi kuin sekarotuinen piskinne. Kun kaksi rekisteröityä rotikkaa tekee jälkeläisen niin se on aina terveempi, vaikka kyseessä olisi saman pentueen sisarusten tekemä pentu. Ei sillä sisäsiittoisuudella ole mitään väliä koirilla törpöt! Pääasia on, että rekisteröidyllä koiralla on aivan varmasti terveen paperit ja se on säilyttänyt jalostuksessa rodun ominaispiirteet. Vanhemmiltaan se on saanut jaloimmat rotikan piirteet ja ominaisuudet vaikka olisikin sukurutsauksen tulos. Se on ainakin aito rotikka ja terve kun on kuvattu ja testattu ja kennelliiton rekisterissä. 
 En ymmärrä miten jotkut voivat haukkua kasvattajia ahneiksi tai huijareiksi. Ilman heidän panostaan, ei olisi rotikoita enää, eivätkä he saa mitään korvausta tästä pentujen kasvattamisesta, koska kulut on isot ja toiset myy halvemmalla ei rek pentuja. HÄVETKÄÄ!
 Kasvattajan ainoa käteen jäävä palkka on hyvä mieli rodun sisäsiittoisuuden jatkuessa sukulaisten kesken, jotta vieraat geenit eivät sekoittuisi puhtaaseen rotuun.
 Rodun varjeleminen on täysin luonnon omaa kiertokulkua. Sen sijaan koirien risteyttäminen eri rotujen kesken on sairasta, koska niin ei koira tekisi luonnossakaan. Se on luonnotonta. On ihmisten sairatta miksata koiriaan.
- puhdasrotuseropiSiksi tottweiler tarvitseekin muun rotuisten koirien lisäystä geenipohjaansa jalostuksessa. Esimerkiksi snautsereita ja pinsereitä risteytellään jo keskenään geenipohjien laajentamiseksi. Mutta roturisteytykset ovat välittömiä monien rotujen gaanipohjien laajentamiseksi. 
- huhuhuhhhhNyt on suurin osa täällä kiukutelleistä ja perättömiä väitteitä esitelleistä kasvattajista hiljaa... Kumma juttu... 
- rusettirintapuhdasrotuseropi: Jos geenipohjaa haluaa laajentaa, niin samalla poistuu rotu ja uusi sekoitusrotu syntyy. Sitten tälle sekoitusrodulle SKL antaa nimen ja rotumääritelmän. Kahden rodun geenipohjan sekoitus siis hävittää alkuperäisen rodun. Tätäkö haluat. 
- nillittäjä..rusettirinta: suosittelen tutustumaan snautseri-pinseri-risteytysohjelmaan ja jättämään höpönlöpö-jutut pois ;) 
 Tuossa ei luoda uutta rotua vaan nimenomaan lavennetaan geenipohjaa ja säilytetään pinseri pinserinä. Jo parin sukupolven kuluttua erot karvanlaadussa ovat kadonneet.
- mengele.Kaksi "sisäsiittoista" eri rotuista koiraa yhdistetään, niin tulee sisäsiitoksesta vapaa sekarotuinen? Nerokasta. Ja mikä oli pointti? Uusi sisäsiittoinen rotu? Vai terveempi esim. kääpiöpinseriä muistuttava rottweiler? 
- voi han nenäIhminen on alusta asti arvostanut koirien käyttöominaisuuksia, jopa seurakoirina. 
 Ajokoiralla omat ominaisuudet,
 noutaja myös metsästykseen, hajuaistinsa mukaisesti myös muihin palveluskoiratehtäviin
 ym ym
 näitä rotuja sitten sekoittelemaan?
 Kiitos ei, lonkat/kn/silmät - jalostusta terveyden puolella on helpompi tehdä kuin luonteen puolella
 ja koiran luonne/käyttötarkoitushan on se mikä on tehnyt koirasta ihmisen kaverin
- mievaan_____eli kumpi on nyt sitten terveempi? 
- mutu.Vaittämiä tällä palstalla: 
 Kun kaksi sairauksia täynnä olevaa sisäsiittoista rotukoiraa eri roduista astutetaan keskenään tulee terve ja vahva sekarotuinen.
 Kun kaksi paperitonta rottweileria astutetaan keskenään tulee terveitä ja isoja koiria.
 Kun kaksi paperillista rottweileria astutetaan keskenään ja pentuja ei rekisteröidä tulee komeita pentuja.
 Kun tuo venäjältä rekisteröidyn pennun, niin sillä ei ole papereita, mutta ne tulevat ihan varmasti. Vaikka koira on jo viisi vuotias.
 Suomalaiset kasvattajat ovat ahneita, eikä tiedä mitään, muualla kaikki on paremmin.
 Huh, huh!
- thatsit____Ainoa tieto mikä tässä keskustelussa pitää paikkansa on tuo ensimmäinen viesti jos jollekin se pitää vielä erikseen kertoa. 
- gsdfdhgjsfhkdgkukujkite oot sisis 
- si1rottNo tokihan ne sekarotuiset koirat on terveempiä,kun ei niitä koskaan tutkita! 
- Omat_Mielipiteetja millähän perusteella ei seropeja tutkita ?! ihan samalla tavalla ne voi tutkituttaa kuvaamalla,luonnetestaamalla yms. ottakaa nyt hyvät ihmiset se järki käteen KOIRIA ne seropitkin on vaikka ovatkin yhdistelmiä. tämäkin on nyt vaan ihan jokaisen oma mieltymys kysymys. 
 Enemmän minä olen törmännyt paperillisiin puhtaisiin koiriin joilla on sairauksia kun seropeihin jotka niiden omistaja on tutkituttanut ja ne on todettu kaikin puolin terveiksi ja hyviksi koiriksi. Itselläni siis on ja tulee jatkossakin olemaan seropeja siinä missä lonkkavikainen rotikkakin samankaton alta löytyy!
- (A)Hassuja nää seropien puolustajat... 
 Jos on kaksi sisäsiittosta koiraa (niin kuin te rotukoirista puhutte) esim sakemanni ja kultainennoutaja. Jos nämä yhdistetään niin eikö silloin tule kahden sisäsiittoisen koiran pentuja? Siis jos turkulaiset nussisivat vain toisiaan seuraavan 500 vuotta. ja hesalaiset tekisivät saman. Tulisiko näiden yhdistelmästä terveitä??? :D
- rusettirintaAloittaja varmaan itse teettää noita sekarotuisia ja mainostaa täällä aikaansaannoksiaan. 
 Toivottavasti ihmiset ymmärtävät, että esim. syöpäsolut ym. koirilla esiintyvät sairaudet ei katso onko koira sekarotuinen tai puhdasrotuinen, aiheuttessaan koiran sairastumisen. Yleisesti on tiedossa koirilla olevan yli 400 erilaista sairautta. Aloittajan mielestä seropit ei niihin sairastu. On todella väärää infoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti805656
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset695218
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut373793
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1052897
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral942762
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k362724
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132001
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161746
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2341624
- 1561394