itku tulee itsellä :(

epäonnistunut imetys

Imetys ei tahdo onnistua, kauhea pettymys. Maito siis kyllä tulee mutta omat tyhmät rinnat on niin hölmön muotoiset (kääntyy sivuille ja ns. roikkuu) että vauva ei saa otetta vaikka miten yrittää! Toisesta rinnasta saa ehkä vähän paremmin mutta toisesta ei sitten niin millään. Olen yrittänyt vaikka mitä asentoja. Tänään ihan pääsi itku kun toinen itkee kun ei saa maitoa tissistä ja imutehoa päälle :((
Korviketta en haluaisi alkaa syöttämään, mutta tätä menoa on pakko.
Oon kokeillu että tyyny olisi tuossa selän alla että olisin ns. korkeammalla, ei auta. Ei auta istualtaan imetys.. Lisäksi nännit nöpötä vaan on sellaiset pienet, kyllä venytän aina mutta ei se auta yhtään.

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iut

      Hae kaupasta huomenna rintakumi ja testaa sitä. Ja kokeile imettää kainalosta päin tai kylkimakuulla.

    • kyllä se siitä

      Toisilla on haastavamman muotoiset rinnat, mutta onneksi vauvat on eteviä oppimaan. Oletko saanut esim. neuvolaterkkarilta ohjausta rinnalle auttamiseen? Onhan istuma-asentosi tarpeeksi suora eli et nojaa taaksepäin tuolissa yhtään? Useimmissa nojatuoleissa asennosta tulee liian takakeno, jolloin vauvan on vaikea tarttua rintaan. Kannattaa kokeilla myös sitä kainaloimetystä, eli vauvan jalat tulevat siinä kainalon suuntaan. Makuullaan voi imettää myös niin päin, että vauvan jalat ovat pääsi suuntaan.

      Hankalamman rinnanpään kanssa voi mennä useampi viikkokin, ennen kuin imetys alkaa sujumaan helpommin. Jos maitoa tulee hyvin, lypsä sitä ja anna vauvalle hörpyyttämällä tai pullosta, niin maidontuotantosi pysyy yllä. Kun vauva kasvaa, imuoteongelmatkin yleensä helpottuvat.

      Jos rinnanpää on matala, rintakumista voi olla apua. Rintakumin reunat kannattaa ensin kääntää nurinpäin, asettaa kumi syvälle nännin päälle ja sitten kääntää kumi rinnan päälle. Näin saat rinnanpään tarpeeksi syvälle rintakumin sisään, jolloin vauvan imu kohdistuu oikeaan kohtaan, maitoa tulee paremmin ja imu ei satu.

    • iloinen taas

      Kiitos vinkistä. Rintakumi auttaa! :) Käytän sitä toisessa rinnassa, toisesta saa otteen kun on vähän aikaan hamuillu. Voikohan jäädä ns. koukkuun nyt huono rintakumiin? Meinaan tänään on itkenyt kun on ottanut tissin pois (nukahtaa tissi suuhun) tai sitten on vaa sellainen päivä :D

    • Jaksuja!

      Onko teidän paikkakunnalla imetystukiryhmän toimintaa? Tai onko vauva vielä alle 4 viikkoinen jolloin kuulutte vielä synnytyssairaalan palvelujen piiriin? KANNATTAA KATSOA IMETYSOTETTA JA -ASENTOA ASIANSA OSAAVAN IHMISEN KANSSA, ja vaikka useamman. Itse olen koulutukseltani terveydenhoitaja, ja nuo imetysotteet ja -asennot tunnen siis teoriassa kuin vettä vain, tiedän tasan mitkä on hyvän imuotteen merkit ja millaisessa asennossa pitäisi imettää, mutta kun käytännön kokemus puuttuu ja olen nyt opetellut imettämään ensimmäistäni niin käytäntö onkin eri juttu... varsinkin siinä hormonimyräkässä. Kädestä pitäen apu huomioiden juuri minun vauvani ja minun rintani on ollut tarpeen. Eikä kannata erehtyä väheksymään hyvän imuotteen merkitystä, koska se voi myöhemmin kostautua esim. maitomääräongelmina tms., ja mitä pikemmin huonoon otteeseen päästään puuttumaan niin sen paremmat tulokset.

      Eli pyydä konkreettista ohjausta imuotteeseen neuvolasta, synnytyssairaalasta ja/tai imetystukiryhmästä. Niin kauan, kunnes joku osaa ohjata sen niin, että homma toimii. Unohda ihmiset, jotka suhtautuvat pyyntöösi nihkeästi: sieltä tuskin kunnon ohjausta saat, käänny seuraavan tahon puoleen. Imetysmyönteiset ja asiaan perehtyneet ihmiset yleensä vain ilahtuvat, kun joku pyytää apua tällaisessa pulmassa, on itse motivoitunut ja pyrkii puuttumaan pulmiin ennen kuin niistä tulee isoja ongelmia.

      Myös vauvan kasvaminen auttaa tässä asiassa, isompi suu saa helpommin hyvän otteen rinnasta.

      Tsemppiä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      92
      3934
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      2019
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1823
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1702
    5. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      108
      1561
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1551
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1488
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1452
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1364
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1317
    Aihe