Kyllä nyt on windowsin käyttö helppoa! ;)
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/nain nujerrat valevirustorjunnan/a687731
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/nain nujerrat valevirustorjunnan/a687731
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei helkkari, kiitos linkkivinkistä. Tää räjäytti potin:
"Älä koske ponnahdusikkunaan
Yleisimmin haittaohjelma iskee Windows-koneisiin. Jos ruudulle ilmestyy varoitus, joka ei ole koneelle asennetusta tutusta virustentorjuntaohjelmasta, älä koske siihen äläkä anna sille lupaa tarkistaa konetta, ConsumerMan-blogi ohjeistaa.
Älä myöskään koeta sulkea ponnahdusikkunaa. Paina control alt delete ja sulje selain Tehtävienhallinta-työkalusta. Vaihtoehtoisesti voit myös sammuttaa tietokoneen.
Jos tämä ei auta, tarkista käynnissä olevat ohjelmat Tehtävienhallinnasta. Poista ohjelma, jota et tunne, ja käynnistä sen jälkeen koneesi oma virustentorjuntaohjelma."
Suojalasit päälle ettei tuu silmille ! ;)
http://www.tietokone.fi/uutiset/paivan_softa_rajayta_lika_pois_windowsista
Työehtosopimuksessakin lukee tänä päivänä että kuuluu käyttää suojalaitteita tarkoituksenmukaisella tavalla. Joten suojalasit, kuulosuojaimet ja turvakengät päälle sekä palamaton tai ainakin huonosti palava asuste ennenkuin alkaa rälläämään rekisteriä!