rellu

Twingo, alkoi käyntiääni muuttumaan raskaammaksi jonkin ajan kuluttua käynistymisestä ,-olisiko niin että alkaa lataamaan niin vaikuttaa myös koneen käyntiin- vai mikä syy tohon olisi,
3310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lataus alkaa parissa sekunnissa.

Outo juttu. Joku laite voi alkaa ottaa enemmän sähköä, jollain viiveellä.
En kyllä keksi, mikä iso kuorma olisi niin viisaasti ajateltu.

Tai laturin tasasuuntimesta jotkut diodit oikosulkeutuvat lämmettyään,
jolloin se ottaa enemmän tehoa moottorista. Ehjät vielä lataavat.

Joskus oli säätimen jännitteen karkaaminen, jolloin myös valot kirkastuivat.

(Mitsubishi Coltissa saisi olla laturin viive käynnistyksestä.
Niiden tyyppivika on hihnan vinkuminen. Kiristys ja kitka-aineet eivät tehoa.
Vika on ollut useissa samanlaisissa kolmesylinterisissä uudesta lähtien.
Kolme sylinteriä vääntää ryminällä, ja kilowatin raskas laturi yrittää tasata.
Auttaisi, jos laturin magnetointivirtaa rajoittaisi kymmenen sekunnin ajan.)

Voihan moottorin ohjauksessa olla lämmityskäytön ohjelmassa häiriö.
Muuttelee vaikka sytytysennakkoa kummallisesti.

Äänestä
  • joo, Twingoon tehttiin kyllä kansiremppa kun jakohihna katkesi , uutta osaa laitettiin tarpeeksi , nää käynnin raskaaksi muuttuninen alkoi remontin jälkeen ,

    Äänestä

Oisko jako mennyt pieleen asennuksen yhteydessä ja siitä johtuu tuo käynnin raskaus, kun ajoitus ei ole kohdillaan. Tuntius aika loogiselta, kun ennen remonttia toimi oikein. Mua kyllä ihmetyttää tuo ihmisten leväperäisyys tuon jako hihnan suhteen. Ajetaan hitto nin kauan kun rymähtää ja sitten haukutaan auto, kun ei kestä. Syyllinen löytyy kuitenkin peilistä katsomalla. Lentokoneisiinkin vaihdetaan osia valmistajien suositusten mukaisesti ajan ja käyttötuntien mukaan, vaikka se voisi olla ihan toimintakuntoinenkin. Renaultissa ja monessa muussakin autossa on jakohihnalle suositus myös vuosien perusteella, jos kilometrit eivät täyty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turri2461 kirjoitti:

Twingo, alkoi käyntiääni muuttumaan raskaammaksi jonkin ajan kuluttua käynistymisestä ,-olisiko niin että alkaa lataamaan niin vaikuttaa myös koneen käyntiin- vai mikä syy tohon olisi,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu