Kasvoiltaan -mutta nimeltään ei niinkään- tunnettu näyttelijä Asko Sahlman menehtyi eilen sunnuntaina traagisesti moottoripyöräonnettomuudessa valtatie 3:lla.
http://www.aamulehti.fi/Kulttuuri/1194697293510/artikkeli/nayttelija asko sahlman on kuollut.html
http://www.aamulehti.fi/Kulttuuri/1194697293510/artikkeli/nayttelija asko sahlman on kuollut.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Surullista. En ensin tajunnut kenestä kyse, sitten hokasin. Tuli mulle eniten tunnetuksi maalaiskomedian poliisina. Erinomainen näyttelijä. R.I.P.
Itse muistan tämän miehen pienestä roolista Metsolat sarjasta. Se oli siinä eräs lautakunnan jäsen. Toki olen nähnyt noissa maalaiskomedioissakin hänet, mutta ensimmäisenä Metsoloissa näin. Ihan hyvä näyttelijä ja varmasti huumorintajuinenkin oli.
Oli sukunimeltään Mäntynen siinä. Juu keskustelu, mutta kuitenkin.
Korjaan siis Mäntylä.
* Juu vanha keskustelu, mutta kuitenkin.
Tässä ikävä ohikulkijan kuvaama video onnettomuuspaikalta:
http://www.iltasanomat.fi/viihde/suosikkinayttelija-asko-sahlman-kuoli-moottoripyoraturmassa/art-1288415006637.html
On tämä elämä erikoista: pieni tapahtuma ja sinua ei enää ole. Rankka vesisade, prätkä ja vesiliirto -ja kaiken päätös.
Taagista vielä se, että vasta ke 14.9.11 oli Espoon kaupunginteatterin näytelmän ensi-ilta jossa Sahlman oli keskeisessä roolissa.
Jäi mieleen se Kiiskelle riehuminen Turpeisen bensa-asemalla!
Muistan hänet aina Ihmisten Puolueen Hannes Säkkijärvenä. Lepää rauhassa. :(
Tapauksesta on jo vähän yli viisi vuotta aikaa, mutta jotenkin on silti hankala mieltää, että Asko Sahlman on kuollut. Toki muistan herran lähinnä Ihmisten puolueesta ja Pirunpellosta, jossa tosin rooli ei kerennyt nousemaan ehkä niin suureksi kuin selvimmillä päähenkilöillä. Tuollainen äkillinen tapaturma liikenneonnettomuudessa kylläkin yllättää kenet vain. Eräs opettajanikin kuoli noin vuosi sitten, ja varsinkin tuoreeltaan kun sain tiedon, oli asiaa hankala mieltää.
Juurikkalan Pena
Asko sahlman oli hyvä Maalaiskomediasarjassa (Juurikkalan Pena) sekä Ihmisten Puolueessa (se mies, joka oli ammatiltaan Offset-painaja eli työssä kirjapainossa).
Hyvien ihmisten kylässä esitti Posti-Arvia. Oli myös vissiin paikallisen Suomi-Neuvostoliitto-osaston jäsen sarjassa.
Sahlman taisi olla omassa elämässäänkin sinne äärivasemmalle kallellaan. Hyvin joka tapauksessa esitti sitä Ihmisten puolueessa.