Kasvoiltaan -mutta nimeltään ei niinkään- tunnettu näyttelijä Asko Sahlman menehtyi eilen sunnuntaina traagisesti moottoripyöräonnettomuudessa valtatie 3:lla.
http://www.aamulehti.fi/Kulttuuri/1194697293510/artikkeli/nayttelija asko sahlman on kuollut.html
Asko Sahlman on kuollut!
13
5282
Vastaukset
- surullista..
Surullista. En ensin tajunnut kenestä kyse, sitten hokasin. Tuli mulle eniten tunnetuksi maalaiskomedian poliisina. Erinomainen näyttelijä. R.I.P.
- joop...
Itse muistan tämän miehen pienestä roolista Metsolat sarjasta. Se oli siinä eräs lautakunnan jäsen. Toki olen nähnyt noissa maalaiskomedioissakin hänet, mutta ensimmäisenä Metsoloissa näin. Ihan hyvä näyttelijä ja varmasti huumorintajuinenkin oli.
- Piste_
Oli sukunimeltään Mäntynen siinä. Juu keskustelu, mutta kuitenkin.
- Piste_
Korjaan siis Mäntylä.
- Korjauksiaaa
Piste_ kirjoitti:
Oli sukunimeltään Mäntynen siinä. Juu keskustelu, mutta kuitenkin.
* Juu vanha keskustelu, mutta kuitenkin.
- Traaginen video:
Tässä ikävä ohikulkijan kuvaama video onnettomuuspaikalta:
http://www.iltasanomat.fi/viihde/suosikkinayttelija-asko-sahlman-kuoli-moottoripyoraturmassa/art-1288415006637.html
On tämä elämä erikoista: pieni tapahtuma ja sinua ei enää ole. Rankka vesisade, prätkä ja vesiliirto -ja kaiken päätös.
Taagista vielä se, että vasta ke 14.9.11 oli Espoon kaupunginteatterin näytelmän ensi-ilta jossa Sahlman oli keskeisessä roolissa. - Retkuilija
Jäi mieleen se Kiiskelle riehuminen Turpeisen bensa-asemalla!
Muistan hänet aina Ihmisten Puolueen Hannes Säkkijärvenä. Lepää rauhassa. :(
- niinpä_niin
Tapauksesta on jo vähän yli viisi vuotta aikaa, mutta jotenkin on silti hankala mieltää, että Asko Sahlman on kuollut. Toki muistan herran lähinnä Ihmisten puolueesta ja Pirunpellosta, jossa tosin rooli ei kerennyt nousemaan ehkä niin suureksi kuin selvimmillä päähenkilöillä. Tuollainen äkillinen tapaturma liikenneonnettomuudessa kylläkin yllättää kenet vain. Eräs opettajanikin kuoli noin vuosi sitten, ja varsinkin tuoreeltaan kun sain tiedon, oli asiaa hankala mieltää.
- Anonyymi
Juurikkalan Pena
Asko sahlman oli hyvä Maalaiskomediasarjassa (Juurikkalan Pena) sekä Ihmisten Puolueessa (se mies, joka oli ammatiltaan Offset-painaja eli työssä kirjapainossa).
- Anonyymi
Hyvien ihmisten kylässä esitti Posti-Arvia. Oli myös vissiin paikallisen Suomi-Neuvostoliitto-osaston jäsen sarjassa.
- Anonyymi
Sahlman taisi olla omassa elämässäänkin sinne äärivasemmalle kallellaan. Hyvin joka tapauksessa esitti sitä Ihmisten puolueessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445795
- 455305
- 483698
- 133653
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise903211- 313126
- 592874
- 572720
- 532370
- 381834