Asko Sahlman on kuollut!

R.I.P.

13

5416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surullista..

      Surullista. En ensin tajunnut kenestä kyse, sitten hokasin. Tuli mulle eniten tunnetuksi maalaiskomedian poliisina. Erinomainen näyttelijä. R.I.P.

    • joop...

      Itse muistan tämän miehen pienestä roolista Metsolat sarjasta. Se oli siinä eräs lautakunnan jäsen. Toki olen nähnyt noissa maalaiskomedioissakin hänet, mutta ensimmäisenä Metsoloissa näin. Ihan hyvä näyttelijä ja varmasti huumorintajuinenkin oli.

      • Piste_

        Oli sukunimeltään Mäntynen siinä. Juu keskustelu, mutta kuitenkin.


      • Piste_

        Korjaan siis Mäntylä.


      • Korjauksiaaa
        Piste_ kirjoitti:

        Oli sukunimeltään Mäntynen siinä. Juu keskustelu, mutta kuitenkin.

        * Juu vanha keskustelu, mutta kuitenkin.


    • Traaginen video:

      Tässä ikävä ohikulkijan kuvaama video onnettomuuspaikalta:

      http://www.iltasanomat.fi/viihde/suosikkinayttelija-asko-sahlman-kuoli-moottoripyoraturmassa/art-1288415006637.html

      On tämä elämä erikoista: pieni tapahtuma ja sinua ei enää ole. Rankka vesisade, prätkä ja vesiliirto -ja kaiken päätös.

      Taagista vielä se, että vasta ke 14.9.11 oli Espoon kaupunginteatterin näytelmän ensi-ilta jossa Sahlman oli keskeisessä roolissa.

    • Retkuilija

      Jäi mieleen se Kiiskelle riehuminen Turpeisen bensa-asemalla!

    • Muistan hänet aina Ihmisten Puolueen Hannes Säkkijärvenä. Lepää rauhassa. :(

    • niinpä_niin

      Tapauksesta on jo vähän yli viisi vuotta aikaa, mutta jotenkin on silti hankala mieltää, että Asko Sahlman on kuollut. Toki muistan herran lähinnä Ihmisten puolueesta ja Pirunpellosta, jossa tosin rooli ei kerennyt nousemaan ehkä niin suureksi kuin selvimmillä päähenkilöillä. Tuollainen äkillinen tapaturma liikenneonnettomuudessa kylläkin yllättää kenet vain. Eräs opettajanikin kuoli noin vuosi sitten, ja varsinkin tuoreeltaan kun sain tiedon, oli asiaa hankala mieltää.

    • Anonyymi

      Juurikkalan Pena

    • Asko sahlman oli hyvä Maalaiskomediasarjassa (Juurikkalan Pena) sekä Ihmisten Puolueessa (se mies, joka oli ammatiltaan Offset-painaja eli työssä kirjapainossa).

    • Anonyymi

      Hyvien ihmisten kylässä esitti Posti-Arvia. Oli myös vissiin paikallisen Suomi-Neuvostoliitto-osaston jäsen sarjassa.

      • Anonyymi

        Sahlman taisi olla omassa elämässäänkin sinne äärivasemmalle kallellaan. Hyvin joka tapauksessa esitti sitä Ihmisten puolueessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      156
      11042
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4335
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4074
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      197
      3674
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3486
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3340
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1980
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1315
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1008
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      269
      964
    Aihe