omavarainen maatalous

Olisiko enää järkeä/hyötyä elää omavaraisessa maataloudessa kuin sillon mummit ja vaarit aikoinaan eli?
Viljellä maata vain ja ainoastaan omaan käyttöön, sähköjä tuottaa omalla generaattorilla/vastaavalla tai ostaa sähköä vain niihin tärkeinpiin mitä navetassa tarvii.
8545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vapaasti saat alkaa elää omavaraistaloudessa. Nykyisin ongelmana on että yhteiskunta asettaa tiettyjä velvoitteita. On kiinteistöveroa jne jne. Sen verran rahaa tarvii saada että niistä selviää. Mutta. Ei televisiota, ei puhelinta, ei nettiä.

Ja otsikosta sen verran että jokainen saa tehdä niin kuin lystää. Mutta mieti toisenkin kerran jos sinulla on lapsia että mitä olet tekemässä lapsillesi. Onhan tuohivirsut ihan kivat mutta saattaa koulussa tulla muutama sana sanomista kavereiden taholta...

Äänestä

On se mahdollista, mutta järkevyydestä en tiedä, elämä olisi kuten on ollut ennenkin, eli helevetin köyhää ....
Nälkää nähtiin ympäri vuoden, vaikka elettiin "maataloudessa maalla" ja mihinkään ei rahaa jäänyt.

Äänestä
  • miltei puolet kansasta elää luontaistaloudessa se vain on erittäin tehotonta kansantalouden kannalta.

    Äänestä

Kyllä se mahdollista on mutta hiljaa ja vähän kerrallansa. Helpompaa on jos sattuu olemaan kätevä käsistään ja kiinnostunut ulkoilmaelämästä.

Käy töissä kodin ulkopuolella ja hommaa samalla parin hehtaarin rintamamiestilan ulkorakennuksineen. Sinne helppohoitoisia eläimiä: kanoja, lihakaneja, ehkä jopa possu tai pari ja lampaita.

Laitumet ja talviruuat lainavehkeillä tai ihan käsipelissä. Eläimet huolehtivat osaltaan ruuan tähteistä joten niistäkin saa "rehua". Maakellari täyteen vihanneksia, marjoja ja hedelmiä. Esim. nelihenkinen perhe ei kummosta länttiä tarvitse tuottaakseen suurenosan ruuastaan itse, kokemusta on.

Kauppalasku putoaa murto-osaan ja tällä säästöllä voi sitten hommata esim. aurinkokeräimiä tai tuulimyllyjä ja tätä kautta säästää taas sähkölaskuissa.

Siiten kun homma pyörii, niin ulkopuolista työssä käyntiä voi vähentää niin halutessaan. Tai sitten voi ylimääräisen fyrkan käyttää vaikka Thaimaan reissuun. Koko elantoaan siitä tuskin ikinä saa, mutta eipähän tarvitse olla ihan niin markkinoiden orjana kun muuten joutuu olemaan, ja pienempikin palkka riittää mukavaan elämään.

Äänestä

Historia toistaa itseään. Yksi kylmä vuosi maapallolla riittää luontaistalouteen siirtymiseen. Eli nälkä ajaa ihmiset maalle etsimään ruokaa, kun ei sitä kaupan hyllyltä saa kriisin yllättäessä.

esim. Amerikan suurin kansallispuistossa räjähtää tulivuori.
.........Meteoriitti törmää maahan
.......yllättävä auringon heikkeneminen
....yllättävä aurigon lämpiäminen,,, kuuma vuosi

onhan näitä viimeksi Suomessa oli nälkävuodet n. 1870 luvulla kun juhannuksena luisteltiin järvenjäällä.

Äänestä
  • No turhaa ajalevat, ei maalla ole ruokaa sen enempää, kaupasta se maajussikin ruokansa tänä päivänä hakee ...
    On tietenkin jotain pientä perustarviketta, mutta hätänäppää juuri senverran, mitä ite juuri sattuu tarvitsemaan.

    Kuten ehkä perunoita, tai sitten jollakin voi olla viljaa.
    Tavallisella maitotilalla ei ole kuin maitoa ja jos sitä ei kukaan nouda ja jalosta, niin maahan se menee, kun eihän sitä ksi kaveri voi mitenkään varastoida tai jalostella.

    Lihaa tietenkin on, kun lyö lehmiä teuraaksi, jonkinaikaa ainakin ...

    Äänestä

Ei tarvita mitään katastrofia.Voi luontaistaloudessa elää ihan nytkin.
Se, että onko se taloudellisesti järkevää, on elämänkatsomuksesta kiinni.
Harrastuksena mainio. Ja jokainen voi mennä siinä niin pitkälle kuin rahkeet riittää.
En kuitenkaan suosittele lapsiperheelle aivan äärimmäisyyksiin menemistä, Voi akka ja lapset livahtaa kylille.

Äänestä

Onhan tuo tietty mahdollista, mutta aika hankalaa tänä päivänä. Oman sähkön tuotannossa törmäät jo ongelmiin byrokratian kanssa. Aurinkopaneleiksi se melkein menee. Kaveri tuossa yrittää jauhaa sähköä koskessa omilla generaattoreilla, on yhtä takkuamista ja vääntöä yhteiskunnan kanssa ja silti maksaa vielä omasta sähköstään.
Vaan ajatuksena tietty useimpia viehättää, mutta yhteiskunnalle pitää olla tosiaan kiinteistöveroa ja siihen rahaa kerätessä tulee jo muutakin veroa jne., että jonkin asteinen oravapyörä alkaa pyörimään herkästi... Lasten koulunkäynti tuottaa jo monenlaista koreogafiaa, ettei siitäkään ihan ilman rahaa selviä. Ankeaksi menee elämä muutenkin, sattaa perhe äänestää jaloillaan, vaikka itse olisitkin viehtynyt askeettiseen elämään. Suosittelen lukemaan taikka katsomaan elokuvan Moskiittorannikko http://fi.wikipedia.org/wiki/Moskiittorannikko_(elokuva) , antanee ajattelemisen aihetta suunnitelmiesi suhteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tolokkinen kirjoitti:

Olisiko enää järkeä/hyötyä elää omavaraisessa maataloudessa kuin sillon mummit ja vaarit aikoinaan eli?
Viljellä maata vain ja ainoastaan omaan käyttöön, sähköjä tuottaa omalla generaattorilla/vastaavalla tai ostaa sähköä vain niihin tärkeinpiin mitä navetassa tarvii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu