Fennovoimala

Kannattaisiko Fennovoiman odottaa, että Olkiluoto "susi" kolmonen saadaan ongelmitta käyntiin? On nimittäin tullut ko. projekti maksamaan huimasti enemmän kuin odotettu, täynnä rakennusvirheitä, aikataulut venynyt ja kyseessä prototyyppi.
Verrataanpa, leikkipuuauton prototyypistä irtoaa rengas, ei hirveästi haittaa. Prototyyppi voimalasta hajoaa reaktorin jäähdytysjärjestelmä, haittaakohan hieman?
Kuka tulee rakentamaan ja hitsamaan Fennovoimalan? Meidän pitkäaikaistyöttömät, jotka tipahti jo 90-luvun laman aikana kelkasta vai puolalaiset, jotka saavat 5 euroa tunnissa? Siinäpä pulma.

Kuka oikeasti hyötyy voimalasta? Muutama paikallinen maanomistaja Simossa ja Pyhäjoella, sekä valtion verovaroin tuetut kotimaiset monopoliyhtiöt. Ai niin, totta kai valtion virkamiehet, jotka on ostanut Fennovoiman osakkeita suojatyöpaikasta saaduilla tuloilla.

Entä, jos säästettäisiin energiaa ja haettaisiin oikeasti uusia ennakkoluulottomia ratkaisuja energiantuontantoon. Ai niin, valitettavasti suomalaisilla ei taida kyvyt riittää näihin ratkaisuihin. No ainaki ydinjätteet jää ikuisesti tänne Pohjois-Suomeen.

7

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoh,hoijaa

      hyötyä on suunnattomasti,tämäkä härveli ei sähköttä toimi...

    • Minnäänniin

      Oleppa väärässä .

      Ei puolalaiselle tartte maksaa noin paljoa. 1,5 euroa riittää.
      Varmaanki sähkönhinta taasen laskee kun vuorineuvokset noin halavalla saavat rautaa liittymään. Areva on ranskalainen virma, ne on tottunu teettämään työt hupsista vaan meinas mennä vihapuheeksi. Afrikasta käyvät yhteisen kotimaamme euroopanliittovaltion alueella edulliseen ja afriikkalaiseen palkkatasoon nähden hyvällä palkalla duunissa.

      Näin se vaan menee , eurooppa yhtyy suomalaisessa peräkammarissa poikien itekseen rakastellessa.

    • Tässäpä joululukemista siitä, mihin naapurin hankkeet saattavat johtaa: http://www.greenpeace.org/finland/fukushima/
      Tosin muualla tapahtuneet asiat tulevat vääjäämättä lopettamaan tuntemamme elämänmuodot seuraavien vuosikymmenten tai -satojen kuluessa. Vaan minkäs sille voi...

    • Hyshys, hys
    • kallentorin ukot

      Ei ne Fennovoimalla taida teidän nevojanne kaivata.... Ihan voitte omana titonanne pitää...

    • sarvikuonojen maa

      Järjetön hanke. Kun voimalan hinta on vähintää 6 000 miljoonaa (miljardia), niin pelkät lainojen korkokulut (5 % = 300 MEur) ylittävät tuotetun sähkän arvon vuodessa nykyisellä hinnalla.
      Ydinvastuu kansanpiikkiin ja paikallisten niskaan, keskiaktiiviset jätteet luolaan Pyhäjoelle ja ehkä vielä matala-aktiiviset tienpenkkaan..

      • Fennopahajoki

        Ydinvoima on tyypillistä rahanpesuteollisuutta. Kun pelkkä huhu rakentamisesta laitetaan liikkeelle, aukeavat rahahanat yhteiskunnan kaikilta tahoilta elintarvike keskusliikkeitä myöten . Jos joku erehtyy sanomaan totuuden hankkeen kannattavuudesta hänet leimataan heti yhteiskunnan ja kehityksen viholliseksi. Vaikka atomivomala olisi omistajilleen kannatava ei se tule koskaan korvaamaan haitta-alueensa (min.säde200km) arvonalennusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      24
      6968
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      160
      4702
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      101
      3697
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3563
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2473
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      1890
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1760
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      325
      1706
    9. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      37
      1681
    10. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      183
      1396
    Aihe