Kannattaisiko Fennovoiman odottaa, että Olkiluoto "susi" kolmonen saadaan ongelmitta käyntiin? On nimittäin tullut ko. projekti maksamaan huimasti enemmän kuin odotettu, täynnä rakennusvirheitä, aikataulut venynyt ja kyseessä prototyyppi.
Verrataanpa, leikkipuuauton prototyypistä irtoaa rengas, ei hirveästi haittaa. Prototyyppi voimalasta hajoaa reaktorin jäähdytysjärjestelmä, haittaakohan hieman?
Kuka tulee rakentamaan ja hitsamaan Fennovoimalan? Meidän pitkäaikaistyöttömät, jotka tipahti jo 90-luvun laman aikana kelkasta vai puolalaiset, jotka saavat 5 euroa tunnissa? Siinäpä pulma.
Kuka oikeasti hyötyy voimalasta? Muutama paikallinen maanomistaja Simossa ja Pyhäjoella, sekä valtion verovaroin tuetut kotimaiset monopoliyhtiöt. Ai niin, totta kai valtion virkamiehet, jotka on ostanut Fennovoiman osakkeita suojatyöpaikasta saaduilla tuloilla.
Entä, jos säästettäisiin energiaa ja haettaisiin oikeasti uusia ennakkoluulottomia ratkaisuja energiantuontantoon. Ai niin, valitettavasti suomalaisilla ei taida kyvyt riittää näihin ratkaisuihin. No ainaki ydinjätteet jää ikuisesti tänne Pohjois-Suomeen.
Fennovoimala
7
154
Vastaukset
- hoh,hoijaa
hyötyä on suunnattomasti,tämäkä härveli ei sähköttä toimi...
- Minnäänniin
Oleppa väärässä .
Ei puolalaiselle tartte maksaa noin paljoa. 1,5 euroa riittää.
Varmaanki sähkönhinta taasen laskee kun vuorineuvokset noin halavalla saavat rautaa liittymään. Areva on ranskalainen virma, ne on tottunu teettämään työt hupsista vaan meinas mennä vihapuheeksi. Afrikasta käyvät yhteisen kotimaamme euroopanliittovaltion alueella edulliseen ja afriikkalaiseen palkkatasoon nähden hyvällä palkalla duunissa.
Näin se vaan menee , eurooppa yhtyy suomalaisessa peräkammarissa poikien itekseen rakastellessa. Tässäpä joululukemista siitä, mihin naapurin hankkeet saattavat johtaa: http://www.greenpeace.org/finland/fukushima/
Tosin muualla tapahtuneet asiat tulevat vääjäämättä lopettamaan tuntemamme elämänmuodot seuraavien vuosikymmenten tai -satojen kuluessa. Vaan minkäs sille voi...- Hyshys, hys
JNäistähän sitten ei julkisesti puhuta, koska se olisi valtaeliitin vastaista eikä edistä Pyhäjoen atomivoimalaa: http://www.youtube.com/watch?v=hv73MfgZWdg&feature=youtu.be
- kallentorin ukot
Ei ne Fennovoimalla taida teidän nevojanne kaivata.... Ihan voitte omana titonanne pitää...
- sarvikuonojen maa
Järjetön hanke. Kun voimalan hinta on vähintää 6 000 miljoonaa (miljardia), niin pelkät lainojen korkokulut (5 % = 300 MEur) ylittävät tuotetun sähkän arvon vuodessa nykyisellä hinnalla.
Ydinvastuu kansanpiikkiin ja paikallisten niskaan, keskiaktiiviset jätteet luolaan Pyhäjoelle ja ehkä vielä matala-aktiiviset tienpenkkaan..- Fennopahajoki
Ydinvoima on tyypillistä rahanpesuteollisuutta. Kun pelkkä huhu rakentamisesta laitetaan liikkeelle, aukeavat rahahanat yhteiskunnan kaikilta tahoilta elintarvike keskusliikkeitä myöten . Jos joku erehtyy sanomaan totuuden hankkeen kannattavuudesta hänet leimataan heti yhteiskunnan ja kehityksen viholliseksi. Vaikka atomivomala olisi omistajilleen kannatava ei se tule koskaan korvaamaan haitta-alueensa (min.säde200km) arvonalennusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855020- 473332
- 1003240
- 1992473
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj322384- 1332029
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️171773- 201716
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51649- 1821648