Fennovoimala

Kannattaisiko Fennovoiman odottaa, että Olkiluoto "susi" kolmonen saadaan ongelmitta käyntiin? On nimittäin tullut ko. projekti maksamaan huimasti enemmän kuin odotettu, täynnä rakennusvirheitä, aikataulut venynyt ja kyseessä prototyyppi.
Verrataanpa, leikkipuuauton prototyypistä irtoaa rengas, ei hirveästi haittaa. Prototyyppi voimalasta hajoaa reaktorin jäähdytysjärjestelmä, haittaakohan hieman?
Kuka tulee rakentamaan ja hitsamaan Fennovoimalan? Meidän pitkäaikaistyöttömät, jotka tipahti jo 90-luvun laman aikana kelkasta vai puolalaiset, jotka saavat 5 euroa tunnissa? Siinäpä pulma.

Kuka oikeasti hyötyy voimalasta? Muutama paikallinen maanomistaja Simossa ja Pyhäjoella, sekä valtion verovaroin tuetut kotimaiset monopoliyhtiöt. Ai niin, totta kai valtion virkamiehet, jotka on ostanut Fennovoiman osakkeita suojatyöpaikasta saaduilla tuloilla.

Entä, jos säästettäisiin energiaa ja haettaisiin oikeasti uusia ennakkoluulottomia ratkaisuja energiantuontantoon. Ai niin, valitettavasti suomalaisilla ei taida kyvyt riittää näihin ratkaisuihin. No ainaki ydinjätteet jää ikuisesti tänne Pohjois-Suomeen.

7

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoh,hoijaa

      hyötyä on suunnattomasti,tämäkä härveli ei sähköttä toimi...

    • Minnäänniin

      Oleppa väärässä .

      Ei puolalaiselle tartte maksaa noin paljoa. 1,5 euroa riittää.
      Varmaanki sähkönhinta taasen laskee kun vuorineuvokset noin halavalla saavat rautaa liittymään. Areva on ranskalainen virma, ne on tottunu teettämään työt hupsista vaan meinas mennä vihapuheeksi. Afrikasta käyvät yhteisen kotimaamme euroopanliittovaltion alueella edulliseen ja afriikkalaiseen palkkatasoon nähden hyvällä palkalla duunissa.

      Näin se vaan menee , eurooppa yhtyy suomalaisessa peräkammarissa poikien itekseen rakastellessa.

    • Tässäpä joululukemista siitä, mihin naapurin hankkeet saattavat johtaa: http://www.greenpeace.org/finland/fukushima/
      Tosin muualla tapahtuneet asiat tulevat vääjäämättä lopettamaan tuntemamme elämänmuodot seuraavien vuosikymmenten tai -satojen kuluessa. Vaan minkäs sille voi...

    • Hyshys, hys
    • kallentorin ukot

      Ei ne Fennovoimalla taida teidän nevojanne kaivata.... Ihan voitte omana titonanne pitää...

    • sarvikuonojen maa

      Järjetön hanke. Kun voimalan hinta on vähintää 6 000 miljoonaa (miljardia), niin pelkät lainojen korkokulut (5 % = 300 MEur) ylittävät tuotetun sähkän arvon vuodessa nykyisellä hinnalla.
      Ydinvastuu kansanpiikkiin ja paikallisten niskaan, keskiaktiiviset jätteet luolaan Pyhäjoelle ja ehkä vielä matala-aktiiviset tienpenkkaan..

      • Fennopahajoki

        Ydinvoima on tyypillistä rahanpesuteollisuutta. Kun pelkkä huhu rakentamisesta laitetaan liikkeelle, aukeavat rahahanat yhteiskunnan kaikilta tahoilta elintarvike keskusliikkeitä myöten . Jos joku erehtyy sanomaan totuuden hankkeen kannattavuudesta hänet leimataan heti yhteiskunnan ja kehityksen viholliseksi. Vaikka atomivomala olisi omistajilleen kannatava ei se tule koskaan korvaamaan haitta-alueensa (min.säde200km) arvonalennusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      357
      4224
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      139
      3713
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2411
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      11
      2224
    5. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      73
      2002
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      150
      1891
    7. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1789
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1788
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1399
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1075
    Aihe