Mika Waltari Jumalaa Paossa

Sinde vm-82

"Yritän tässä väsätä arvostelua tästä lyhyestä, mutta niin innostavasta kirjasta. Se sopii upeasti kevät-päivän parveke lukemiseksi. Kysymyksessä on siis suomen kirjallisuuden klassikkoteos. Kaunokirjallinen kuvaelma, joka sijoittuu viime vuosisadan alkuun. Tapahtumapaikkana on pääkaupunkimme Helsinki ja jotkut satunnaiset muut maat. Mihin laivan nokka nyt sattuikaan purjehtimaan.... Kirja on melko lyhyt, mutta luova ja antoisa.
Kirjan päähenkilö on alussa juovuksissa ja lähtee, rakkaansa nähtyään toisen kanssa, merille. Hänelle oli tarjottu ilmaiseksi humalaa aiheuttavaa alkoholia, josta näkee kirjan aikoihin noussut ja huomiota nykyiselläänkin saanut raittius-liikkeen toiminta uskonratkaisuineen. Voitko kuvitella, hän, kirjanpäähenkilö, Aarne Tammi oli vain tavannut tuntemattoman ohikulkijan kadulla? Ja saanut heti sunnuntai-aamuna kaipaamansa rauhoittavat, alkoholin, jota tarvitsi opintojensa suorittamiseen. Aarne oli ajatellut ennen matkaan lähtemistään äitiään ja hänen harrasta arkeaan Jumalan pyhyyden parissa. Aarne piti uskontoa, kuten hän sanoi: "Kristinoppina, lasten ja naisten uskontona, oppi, jonka jotkut papit olivat keksineet, saadakseen kansalta petkutetuksi rahoja, elääkseen kansan kustannuksella."
Aarne oli kovin rakastanut. Hän oli pakahtua rakkauden tunteesta, joka ajoi jopa mielisairaaksi, nuoren terveen miehen. Se oli syntistä, ja ajatella toista ihmistä ja näin ikäänkuin seurailla syntiinlankeemusta. Päähenkilö ei oikein ymmärtänytkään, kuinka tärkeää hänen oli sielultaan ja mielessään jättää Sylvia Hongisto omaan rauhaansa. Sen sijaan Aarne ajatteli sijoittaa kaikki uskovaiset mielisairaalaan. Nämä ajatukset johtivat hullaantumiseen, jossa koulustakin tuli vain sivuseikka.
Yhtäkkiä kirja siirtyy mukavaan ja antoisaan, luonnon raikkaaseen merimies elämään. Sitä siivittivät erilaiset satamakaupungit, palkkaraha ja riennot alkoholeineen. Ne kiristivät jo terveyttäkin loppupuolella siten, että se huoletti Aarnea ja muita. Hänelle oli tarjottu alussa merimiespapin lähetystä, mutta se ei ollut kiinnostanut. Itselleni jäi mielikuva, ettei pelkkä meri tuonut tarpeeksi seuraa, vaan alkoholi oli tuiki tärkeää ja tarpeellista loputtoman aavan lisäksi. Tarvitsiko sitä kestää iäti? Aarnen mieli ja terveys kärsivät kohtuuttomasti merimies-elämästä. Eri laivat, palveluspaikat vaihtuivat. Sen enempää näistä ei kerrota, vaan kirja on keskittynyt uskonnolliseen osuuteen. Kaikki loppuu siihen, kun Aarne Tammi tulee Afrikasta, seuraansa vaihtaneena ja kärsii kappakkatappelussa saamistaan vammoista. Häntä tulee pelastamaan taas pappi. Sen jälkeen Aarne tulee uskoon ja palaa kotiinsa, joka on ikävän vallassa. Kaikki olikin erehdystä ja väärinkäsitystä. Jumalan suomaa, parempaa huomaa, jossa kotona odottaa Aarnen entinen rakkaus, Sylvia Hongisto, joka Aarnen ajoi matkaan tapaamalla salaa Tukholmassa opiskelevan veljensä. Aarne oli sivullisenä käsittänyt, että veli on Sylviä Hongiston rakkaus, jota suuremmalle ei ole sijaa maan päällä. Aarne ja Sylvia Hongisto vihkiytyvät. Se oli merimieslähetyksen ansiota."

2

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinde vm-82

      Mitä mieltä olette siitä, että olemme vielä nykyaikana seurakunnissa jumissa tällaiseen sukupolvenvaihdokseen. Jopa yksittäiseen sanaan sukupolvenvaihdos, joka löytyy ihan 4. Mooseksen kirjasta. Uskontonhan auttaa, varsinkin kristinuskon oppijärjestelmällä mm. monenlaista ahdistelua. Sillä haetaan, jopa väkivalloin turvallisuutta omalle Jumalkäsityksettömälle äänelle, joka laiminlyö ihmiskäsitystä. Ei meillä ei tule olla enää rahaa, verotusta tai henkilöllisyyksiä. Onko vainomielisyys esimerkiksi sukupuolenvaihdoksin näin oikeutettua, vain turhautumalle ja aviolle. Miksi muodostaisimme arkemme siten?

    • Snsnsns-82

      Vai oliko Mooseksen kirja sittenkin 3.? Voiko Raamattuhakuni erehtyä näin kovin? Mutta sehän on vain sivuseikka, hauskaa syksyä harrastuksen parissa kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1631
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1571
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1288
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      943
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      819
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      782
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe