Touran ja golf ruoste

osssss

Ostaessa käytettyä tarkasta kummankin takaluukku hyvin.Maalin kupruilut ja selvät ruosteet.
Tee kauppa vasta kun viat on korjattu koska voi tulla maksamaan maalaus tuhansiakin e.

25

3620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyllyvako osssss

      pätee myös moneen muuhun automerkkiin! hyvä osssss

    • osssss

      Kysymys siitä kuka maahantuoja korvaa asiallisesti takuu viat.Tuskin VW konserni.

    • ruste raiskaaa

      eipä muilla paitsi fordilla ja vw,llä pahoja ongelmia,fordilla taitaa olla vielä pahempi kui vw,llä,fordit kukkii jo esittely hallissa........................................

    • kosteet on kelit

      ja vedet tulee myös kajuuttaan kaupan päälle touraniinkin,eipä se ainakaan ruostumista paranna,hyvin ruostuu kun lattia maton aluset aina kosteet ja ikkunat on aina huurussa kun kosteus höyrystyy lasi pintoihin.

      • Tämäkin nyt vielä.

        Volkkarin koko tekniikan ja näköjään sitten nykyään korin ja maalipinnan kestävyys on ihan persiistä. Muutenhan se on hyvä ja luja auto.

        Oikeesti, ketkä hullut noita vielä ostaa, kun parempiakin on saatavilla halvemmalla?? Ihan päättömiä hintoja pyytävät vielä 5-10 vuotiaistakin eli toisinsanoen kaatopaikkakuntoisista Volkkareista.
        Takuullisen oston vielä jotenkin ymmärtäis, jos on aikaa seisottaa korjaamoilla ja tapella, mikä kuuluu normaalikulumisen piiriin ja mikä ei. Mutta onko vielä oikeasti niitäkin taulapäitä, jotka ostavat näitä ilman takuulla olevia?? Ei taida kaikki liikkeetkään enää huolia vaihdossa näitä hiukankaan enemmän rullattuja dsg/turbo/Volkkareita.
        On se kumma, että näiden alemman luokan japsien kanssa ei tarvi koskaan miettiä kelpaako vaihdossa. Joku käytetty Avensis tai Qashqai viedään missä vaan suunnilleen käsistä.


      • omistamisen vaiva

        Auton omistajan perustaitoihin ja tehtäviin kuuluu tarkastaa ajoittain etteä vesireijät ovat auki. Vain siten vältytään ruostumiselta.
        Vinkki: törkkää jäätelötikku vesireikään ja jos kun reikä on alaspäin sieltä tulee vettä niin reikä on ollut tukossa. Ja tämä pätee myös muihinkin oviin.


      • tunkkainen touran

        Onko tietoa mistä tuo vesi pääsee sisään?


      • osssss
        tunkkainen touran kirjoitti:

        Onko tietoa mistä tuo vesi pääsee sisään?

        Vas.A pilarin juuren saumasta.Vinkkarit sadekelillä vielä tehosti veden tuloa sisälle.


    • tsihii
    • pakastearkku vw

      kyllähän nuo jo kaikki tietää,jos joku on niin tyhmä et viel vokkelon ostaa niin syyttäköön itseään,tietoa löytyy kyllä,tsi tdi dsg ja maali pinta ei kestä mitään ja hiton kylmiä katiskoita kaupanpäälle

    • Jarkkislahest

      Laitoin juuri Jetta puolelle samasta ihmettelyn. Kukkii se muillakin. Luulin omistavani kolariversion.

    • 2008 Tdi

      Älkää unohtako Passattia. Siinäkin takaluukun ruoste ongelmana. Menee herkähkösti takuuseen.

      • osssss

        Lisää havaintoja tänne niin ostajat tietää mitä kohtia kurkata ostoaikeissa jos on.


    • Mukavaa luettavaa
      • Luulilasi

        Eli Passatissa on paras suojaus ruostetta vastaan. MOT


      • osssss
        Luulilasi kirjoitti:

        Eli Passatissa on paras suojaus ruostetta vastaan. MOT

        ulkopinnat kukkii kuten touranissa.


      • KT.
        Luulilasi kirjoitti:

        Eli Passatissa on paras suojaus ruostetta vastaan. MOT

        Jos sinkitty pelti kuplii ja maalipinta on ehjä, esim. VW:takuu korjaa maalauksen Omassa passatissa vm.2004 takaluukkussa ilmeni kyseistä kuplimista vuonna 2010. VW tutki ja maalasi takaluukun takuuna. Sinkityksessä jäänyt epäpuhtauksia ja maali ei siten tartu kunnolla. Kannattaa kysellä takuuta. Maalipinnan pitää siis olla ehjä mutta kuplii silti. Kiven hakkaamia on turha tuoda takuuseen.


      • osssss
        KT. kirjoitti:

        Jos sinkitty pelti kuplii ja maalipinta on ehjä, esim. VW:takuu korjaa maalauksen Omassa passatissa vm.2004 takaluukkussa ilmeni kyseistä kuplimista vuonna 2010. VW tutki ja maalasi takaluukun takuuna. Sinkityksessä jäänyt epäpuhtauksia ja maali ei siten tartu kunnolla. Kannattaa kysellä takuuta. Maalipinnan pitää siis olla ehjä mutta kuplii silti. Kiven hakkaamia on turha tuoda takuuseen.

        Korjaisko merkkiliike noin hövelisti?


      • osssss
        KT. kirjoitti:

        Jos sinkitty pelti kuplii ja maalipinta on ehjä, esim. VW:takuu korjaa maalauksen Omassa passatissa vm.2004 takaluukkussa ilmeni kyseistä kuplimista vuonna 2010. VW tutki ja maalasi takaluukun takuuna. Sinkityksessä jäänyt epäpuhtauksia ja maali ei siten tartu kunnolla. Kannattaa kysellä takuuta. Maalipinnan pitää siis olla ehjä mutta kuplii silti. Kiven hakkaamia on turha tuoda takuuseen.

        VW ei toimi noin helposti...takuuasioissa.Asiakas ei ole oikeassa..


      • osssss

        Ja VW nyt tapetilla?


    • Viimeinen golffi

      2008 golf variantit ruostuu takaluukun lisäjarruvalon alakulmista ja dsg menee rikki 90t km kohdalla. Toistaseksi korjaukset menneet tehtaan piikkiin. Ruosteiden korjaus kesti 6kk ja taas kukkii. Lisäksi takaluukussa maali kupruilee. Tosi hyvää laatua, suosittelen jos tykkää käydä tappelemassa maahantuojan luona.

      • osssss

        Ja tiedetään miksi ei menesty laatuvertailuissa?


    • ikää jo 11v

      Golf. Kukkii siitä mistä avataan takaluukku. VW merkin ympärys ihan ruosteessa,yritin paikakauskynällä hieman korjata.

      • kypsä

        2004 vuoden tourani, 140000km, ensimmäinen omistaja. Takaluukku alkoi kukkia vein laakkoselle ja ottivat yhteyttä maahantuojaan kuvien kanssa. Vastaus oli tyly että maahantuoja on päättänyt olla osallistumatta millään lailla kyseiseen ongelmaan. Rakennetakuu ja puhkiruostumattomuus takuuhan on 12v, mutta maahantuoja ei vain ota vastuuta. Hioin juuri itse takakonttilni ja iskin ruosteenestomaalia ja toivon että vielä muutaman vuoden pelittää. Ei koskaan enää tämän konsernin autoa!


    • Anonyymi

      oomi884

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2142
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2009
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1415
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1069
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      977
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      838
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      799
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      770
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe