Biologisen isän selvitys?

Koeputkilapsi412323

Miten on mahdollista selvittää oma biologinen isä? Olen siis 90-luvun alussa syntyntyt "koeputkilapsi." Tuolloin ei ollut nykyisen kaltaista lakia joka oikeuttaa selvittämään oikean isän. Silti mahdollista?

Tarkoituksena ei ole mitenkään puuttua hänen elämäänsä. Olisi vain mukava tietää millaisen isän perimän olen saanut. Isän jota koskaan minulla ei ole ollut.

20

2623

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsfdsfds

      bump

    • kjhgio

      bump

    • noo papa

      minun mielestäni tutkimukset on niin vaativat että siinä kyllä selviää isän heenkilöllisyys tavalla tai toisella. mitä mieltä äitisi on?

    • sh.

      Miten niin selviää jos on käytetty anonyymiä luovuttajaa.

    • mauva

      Koeputkilapsi voi olla myös kahden biologisen vanhemman oma lapsi... tässä on nyt termit menneet kysyjällä sekaisin. Tarkoitatko siis, että sinut on saatu aikaan luovutetuilla siittiöillä koeputkihoidolla? Anonyyminä luovutetut siittiöt, isyyden selvittäminen lähes mahdotonta. Nykyinen laki määrää luovuttajat rekisteröitymään, isyyden saa selville sitten kun lapsi on 18-vuotias, jos hän haluaa asian selvittää.

    • 1234

      Hei!

      Minäkin olen 1987 keinohedelmöityksellä syntynyt tyttö.
      Onko täällä muita keinohedelmöityksen avulla syntyneitä, nyt esimerkiksi n. 17-30v., nuoria ihmisiä, jotka eivät tunne luovuttajaa/biologista isäänsä? Itsekään en tiedä, vaikka kovasti haluaisin..

    • luovuttanut isä

      Eikös vaan olekin hyvä asia että nykyään isän tiedot saa 18-v täytettyään.

      Olen itse luovuttanut spermaa 2009 ja olen kyllä todella iloinen jos aikanaan joku ottaa yhteyttä. Olisihan mielenkiintoista tavata lapsensa ja juurethan aina on geneettisestikin jossakin.

      Hyvä että laki muuttui ja jos nyt niin tarkka on henkilöllisyydestään ettei halua omia tietojaan lapselle antaa ei kyllä kannata luovuttaakaan. Kyllähän lapsi ne tiedot tarvitsee, kun eihän sitä tiedä koskaan vaikka alkaisi seurustelemaan velipuolen tms. kanssa jos ei tietoa.

      Odotan innolla sitä päivää jos joku sattuisi ottamaan yhteyttä, mikä ei tietystikään ole mitenkään varmaa.

      • jooopa joo

        Teini-ikäinen poika rimputtaa ovikelloa kamapäissään ja uhkaa tappaa, jos et anna rahaa....No, ei kait nyt sentään, kyllähän yh-äidit osaa poikansa kasvattaa.


      • luovuttanut isä
        jooopa joo kirjoitti:

        Teini-ikäinen poika rimputtaa ovikelloa kamapäissään ja uhkaa tappaa, jos et anna rahaa....No, ei kait nyt sentään, kyllähän yh-äidit osaa poikansa kasvattaa.

        Jos on yhtään isänsä luonteen laatua saanut ei uhkaa tappaa... Kun isäkin jo yksinhuoltajaäidin kasvattama en usko sillä olevan yhtään mitään merkitystä.


      • rhiiuiuu
        luovuttanut isä kirjoitti:

        Jos on yhtään isänsä luonteen laatua saanut ei uhkaa tappaa... Kun isäkin jo yksinhuoltajaäidin kasvattama en usko sillä olevan yhtään mitään merkitystä.

        Geenit ei ole ainoa mikä vaikuttaa, ympäristötekijät myös.


      • luovuttanut isä
        rhiiuiuu kirjoitti:

        Geenit ei ole ainoa mikä vaikuttaa, ympäristötekijät myös.

        Ympäristö vaikuttaa paljonkin. Mutta luulen että monella sellaisella ihmisellä joka hankkiutuu raskaaksi spermapankin tai muun luovuttajan avulla on paljon annettavaa lapselleen. Itse olen tosiaan kokenut turvallisen ja hyvän lapsuuden yksinhuoltajaperheessä. Äiti on minut aikanaan halunnut kyllä ihan tietoisesti.

        Lapsen hankkiminen spermapankin tai luovuttajan avulla vaatii aina paljon enemmän kuin perinteinen helppo ja miellyttävä tapa.

        Luulen että paljon huonommat edellytykset lapsen kasvatukseen on niillä Toyotan takapenkin tytöillä ja kännipäissä epähuomiossa alkuun saatetuilla.

        En todellakaan pelkää ajatusta tavata oma lapsi, jonka joku muu/muut ovat kasvattaeet. Tietystikin on ihan eri asia sellainen oma lapsi, jonka kanssa itse on touhunnut kokoajan. Mutta en kyllä usko olevani sen parempi kasvattaja kuin muutkaan keskimäärin. Tärkeintä on yrittää parhaansa, pitää huolta ja rakastaa.


    • 1234

      Hei!

      Minäkin olen 1987 keinohedelmöityksellä syntynyt tyttö.
      Onko täällä muita keinohedelmöityksen avulla syntyneitä, nyt esimerkiksi n. 17-30v., nuoria ihmisiä, jotka eivät tunne luovuttajaa/biologista isäänsä? Itsekään en tiedä, vaikka kovasti haluaisin..

      Mikäli on samassa tilanteessa olevia niin saa laittaa viestiä myös sähköpostiosoitteeseeni:) :
      [email protected]

    • giiiiiiiirl

      Hei !

      Täälläkin keinohedelmöityksen avulla syntynyt tyttönen. Sain tietää "biologisen totuuden" vasta muutamia vuosia sitten, ja se oli aika shokki. Biologinen äitini siis on "hukassa" ja olisi kiva tietää mistä geenini tulevat... Kaiken lisäksi äitini (ei biologinen) on kuollut, ja tuntuu, että biologisen äidin löytäminen parantaisi tätä oloa..

    • 1234

      Moi girl!

      Haluisitko laittaa mulle viestiä tohon [email protected] osoitteeseen suoraan?:) Helpompi jutella:)

    • 222

      Hei!

      Olen 1987 keinohedelmöityksellä syntynyt tyttö.
      Onko täällä muita keinohedelmöityksen avulla syntyneitä, nyt esimerkiksi n. 17-30v., nuoria ihmisiä, jotka eivät tunne luovuttajaa/biologista isäänsä?

      Keinohedelmöitetyt ihmiset, jotka haluatte keskustella aiheesta, laittakaa ihmeessä viestiä seuraavaan osoitteeseen niin jutellaan lisää: [email protected]

      Kiitos:)

      • Koeputkilapsi412323

        Hei,

        Laitoin sinulle mailia jos asia kiinnostaa vielä.

        Terveisin,
        Viestiketjun aloittaja vuodelta 2011.


    • isänätaas

      en saa tietojani toimitettua omille rakkaille lapsilleni; "kiitos-" kuuluu vieraannuttaja "äidille- ja Raision kaupungin vieraannuttaja
      "lastensuojelu-" viranomaisille, poliisille, "valvoville viranomaisille";
      perättömin lausumin, selvityksin, lapsen tarkoitushakuisin vieraan-nuttamisin- ja vainoamisin mm. tuomioistuimessa lapsen
      olosuhtesta

    • Sirive

      Kun aikanaan v. 94 halusimme toisen lapsen saman luovuttajan siittiöillä, luovuttaja oli tiedossa, mutta kiireinen. Aikanaan toinen lapsi sai alkuna toisen luovuttajan siittiöillä. Sen jälkeen tuli uusi hedelmöityshoitolaki. Hävitettiinkö siinä vaiheessa kaikkien luovuttajien tiedot automaattisesti vai saiko luovuttaja kertoa, jos tiedot sai säilyttää? Eli onko osa tiedossa ja osa ei vai ei yksikään - vai kaikki? Jos lapset nyt jo aikuiset haluavat selvittää alkuisänsä, onko se mahdollista? Ja jos, niin toivottavasti raja ei ole heidän syntymävuosien välissä...

    • yhteysasianajajaan

      ei mitään yhteyttä sosiaalitoimeen/ lastenvalvojaan, lastensuojeluun-

    • Anonyymi

      Hei viestiketjun aloittaja, Koeputkilapsi412323!

      Huomasin vasta viestisi ja jostakin syystä sähköpostisi ei ole saapunut perille, liekö poistunut
      ajan kanssa mikäli mennyt esim. roskapostin puolelle.

      Mikäli luet vielä tätä ketjua niin olisi mukava jos laittasit viestin uudelleen:)
      [email protected]

      Terveisin aiemmin kirjoittanut 1234

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      155
      13536
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      75
      9813
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      76
      4336
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      40
      3952
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      402
      1308
    Aihe