Vielä tässä tosin ehtii asentamaan Fedora 15, kun jo ovella kolkuttelee Fedora 16 ;)
Eilen asensin verkkoasennuksena (n. 1200 pakettia) Microsoft:in Vistan rinnalle Fedora 15 x86_64 -version.
Levyn osioin ihan varuiksi Vistan omalla sovellutuksella. (Kannettava, jonka esiasennettua Windows Vista Business:ta (32-bit) ei viitsi hävittää, jos kone kulkeutuisi henkilölle, joka _välttämättä_ haluaisi käyttää MS-tuotteita - tai ymmärrä paremmasta).
Fedora toimii erinomaisesti - asennuksen jälkeen rpm-fusion, livna (libdvdcss) ja adobe:n repot vain käyttöön - ja asentamaan halutut lisäpaketit.
Helppoa ja vaivatonta!
Fedora 15 - vielä ehtii
Fedora15 kehiin
1
241
Vastaukset
- Ja parhaat vinkit
http://linux.fi/wiki/Fedoran_asennuksen_jälkeiset_toimet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881755Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2731638Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881416Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1731330- 57935
- 50908
- 66894
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em67889Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40881Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48848