Pattaya on terästä

WahaJutJuonio

Eikä Thappraya tule kaukaa perästä.

*Pattaya Zoo, Million Years Stone Park/Safari World Park, eläinpuisto, jossa mm. krokotiilifarmi (valtava määrä krokoja) ja tiikeripuisto jne. Sijaitsee n. 7 km South Pattayalta koilliseen.
*Norsusafareita on useita, jokapuolella kaupunkialuetta.
*Sukhumvitiä etelään, Sattahipin suuntaan:
-n. 20 km on Nong Nooch Tropical Garden,
-7 km floating market (kelluvat markkinat, aito sijaitsee vähän Bangkokista lounaaseen Damnoen Saduak) ja vastapäätä Jurassic garden.
-n. 4 km, yhden elefanttiratsastuspaikan vieressä on Under Water World, jossa on mm. myös haita, kilometri Tescon ostoskeskuksen jälkeen. Tesco on lähellä Sukhumvitin ja Theprasitin risteystä.
*Theprasitiä kilsa Sukhumvitin risteyksestä Jomtienille päin (kilsa Tescolta länteen) on Go Karting ratoja, molemmilla puolilla tietä, jossa on myös mahdollisuus benjihyppyihin.
*Pattaya Park Jomtienillä, vesipuisto sekä 170 m korkea, 56 krs Tower, alastulon voi myös tehdä vaijereissa valjailla roikkumalla.
*Walking Streetin eteläpäässä satamaan mentäessä, voi varata sukellusvenematkan.
*Golfinpelaajat tietävät Pattayalla olevan hyvin runsaasti upeita kenttiä.
*Kalastus on suosittua, laivamatkoja saa vaikka suomihotelleistakin, joissa saalis usein grillataan illalla saunomisen yhteydessä.
*Saunoja on ympäri Pattayaa joka puolella paljon, niissä on usein suomalaissauna ja höyryhuone molemmat, mm. Soi 10 ja etelä Naklua.
*Sukullusliikkeitä on joitakin, Jomtien Soi 3. Mask & Finns suomalainen dyykkiliike, dyykit kaikilla lähisaarilla.
*Koh Sametilla hyviä snorklauspaikkoja, vesieläinaltaita, jossa mm. leopardihai,
suuria kilpikonnia jne.
*Muutama sata kilsa Pattayalta Koh Changin suuntaan Laem Sing, isot altaat jossa thaimaalaisia vaaleanpunaisia jokidelfiinejä, pääsee myös uimaan niiden kanssa.
*Keilahalleja on mm. Tops ostarin yläkerrassa 2.Roadin ja Central Pattaya Roadin risteyksessä, 2.Rd ostarilla Major.
*Minigolf ratoja on paljon.
*Flight of the Gibbon treetopasia.com'illa Chonburissa korkealla viidakossa 3 km vaijerirataa.
*Thaikokkikursseja järjestetään Pattayalla.
*Jomtienillä yli 10 km kunnollista uimarantaa, jossa vesiskootteri, banaanivene, purjelautailu mahdollisuus.
*Pattaya Beachillä lisäksi laskuvarjoliito mahdollisuus.
*Kuumailmapallo lentoja.

Hua Hin on minustakin, kuten monet ovat sanoneet, eläkeläisten nukkuva pikkukaupunki. Pattayalla on todellisuudessa noin 200-300 tuhatta asukkia, sellanen meidän Tampere. Alkaa olla jo ikävä lämpöä ja merta.

5

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin terästä

      Pientä muutosta tuohon vielä.
      Mask&Finns sijaitsee Jomptien Soi 5llä ja
      tuo paikka *Walking Streetin eteläpäässä satamaan mentäessä, voi varata sukellusvenematkan* on muistaakseni muuttunut johonkin.
      * Pattaylta pääsee ilmeisesti nykyisin myös lautalla Hua Hiniin, olikos se noin 1700 bahtia ja 3 tuntia?

    • koukkupolvi

      Plösöjä eläkepapparaisia pattaijalla en varmaksi tiedä kuin
      itseni.
      Niitä huorakatujen määrää on vaikea ainakin tässä vaiheessa arvata.
      Ainakin itselleni näyttäisi olevan vähintäänkin riittävästi.

      Että ainakaan aluksi ei kannata huolestua.

      terv. koukkupolvi

    • Lahejr

      Ne puhuu paskaa ketkä eivät tiedä kohteesta mitään. Eivät ole edes käyneet!!!

      Upeeta siellä on!

      • >Nimenomaan kilohinnalla ! ja silloin ne tulee huomattavasti halvemmaks kuin valkoiset valaat...


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      107
      7039
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5191
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      143
      3200
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      214
      2607
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      35
      2287
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1222
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1113
    10. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1090
    Aihe