VHS vs DVD

Mieltä voi olla monta mutta kysynpä kuitenkin.

Eli onko se nyt todellakin niin että DVD voittaa VHS - kasetin?

Omasta mielestäni VHS - kaseteilla ja DVD - levyillä on hyvät ja huonot puolensa molemmilla.

Itseltäni löytyy onneksi vielä toimiva videonauhuri sekä ISO varastollinen filmejä. Miksi niitä poiskaan heittää kun on laitteet millä katsella :)

Myöskin DVD - soitin löytyy. Mutta pidän yhtä paljon VHS - kaseteistakin.

Olen ehkä vanhanaikainen :D

6

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V-mies

      Saahan sitä tykätä mistä haluaa, monihan hehkuttaa äänipuolellakin edelleen c-kasetin nimeen.

      Tosiasia on kuitenkin, että VHS-kuva on DVD:tä paljon suttuisempi, nauha kuluu ja venyy ja signaali heikkenee jo sotkuuntuu aikaa myöten. Myöskään kopiointi ei onnistu laadun heikkenemättä.

      Mistäpä sitä vielä DVD:n ikuisuudestakaan tietää. Pakattua pikselimössöä sekin kyllä on "raakaan" digikuvaan verrattuna. Oiskohan Blu-Ray kuitenkin paras tämän päivän kuluttajaformaatti laadun suhteen (hinta tosin on paljon kalliimpi).

    • ttppii

      Aika hel*etin sokea olet (tai todella pa*ka TV) jos et erittäin iso eroa noiden väillä näe.

      • Jos et ole kelannut tai katsellut kasettia suurta määrää ei kuvanlaatu ole sen huonompi kuin dvd levyssä.

        Mitä nyt ehkä kirkkaammat värit.

        Että ei siinä ole huonosta televisiosta tai näöstä kyse :)


      • neonbone kirjoitti:

        Jos et ole kelannut tai katsellut kasettia suurta määrää ei kuvanlaatu ole sen huonompi kuin dvd levyssä.

        Mitä nyt ehkä kirkkaammat värit.

        Että ei siinä ole huonosta televisiosta tai näöstä kyse :)

        Periaatteessa näin, mutta ei välttämättä käytännössä.

        VHS-kuva on väistämättä softimpaa kuin digikuva, joka voi olla hyväkin asia, etenkin isolta laadukkaalta ruudulta katsottuna.
        Säilyvyyden kannalta VHS on kuitenkin toivottoman surkea, sillä nauhalla oleva informaatio suttaantuu vähitellen väkisinkin vaikka se olisi täysin käyttämättä (magneettisuus tarttuu). Digimateriaalin voi kopioida laadun muuttumatta jolloin säilyvyys on taattu, analogipuolella taas kopiointi heikentää väistämättä laatua.


    • Halu oppia uutta

      Kyllä VHS:ssät kannattaa digitoida, itse olen ajanut canobus muuntimen kanssa AVI muodossa kovalevylle n.13gigaa/tunti. Parhaat palat säilön AVI muodossa 2:lle eri kovalevylle. Jotain poltan DVD muotoon mutta en DVD levylle vaan kovalevylle (renderointi vie aikaa) isolla bittivirralla n.tunti / levyllinen niin laatu säilyy mahdollisimman hyvänä. Nämäkin poltot kannattaa säilöä kahdelle kovalevylle. Itse DVD levy on aika heikko säilytysmuoto naarmu alkupäässä niin loput on pilalla. Kovalevyllä olevia valmiiksi "poltettuja" DVD TS tiedostoja voi poltella DVD levylle se käy jo nopeasti jos ei ole muuta keinoa katella niitä. VHS kasetit huononee itseasiassa koko ajan mangnetismi häviää nauhoilta. Minun Canobukseni jopa parantaa videon laatua. Tuollaisilla halvoilla muuntimilla jotka pakkaa videon suoraan DVD muotoon ei kannata videoitaan pilata. Ehkä voi nykyään löytyä jo parempiakin analoki/digitali muuntimia, saisi vaikka muunnettua teräväpiirto muotoon, on olemassa ohjelmia jotka lisää pikseleitä. Jos jollain on tietoa niin kerro siitä

    • gfdgfdd

      aikas turhaa on muokkailla vhs:stä teräväpiirtoon tallennetta, sillä "pikseleitä" on vähemmän kuin dvd-formaatissakaan. Jokainen tyylillään, mutta mielestäni myöskään avi-tiedostoja ei kannata säilyttää kovalevyllä, vaan tallentaa vhs-nauhat dvd-levyille ja ottaa niistä varmuuskopiot iso-tiedostoiksi kovalevylle. Tarvittaessa dvd-levyjä voi editoida kuvalaatua muuttamatta siihen sopivalla editointiohjelmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      22
      4787
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      11
      3427
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3147
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2629
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1268
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      265
      1166
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1112
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1109
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1081
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      201
      977
    Aihe