Täytin juuri 18v ja opiskelen kauppiksessa viimeistä vuotta. Asun kotona. Vanhemmat eivät suostu rahoittamaan elämistäni, siis en maksa kotiin vuokraa ja saan ruokaa ja puhtaat vaatteet. Mistä rahaa elämiseen, kirjoihin ja vapaa-aikaan, varmaan uutta vaatettakin olisi joskus kiva saada, opintotuki 72€ menee jo melkein bussikorttiin =( Saako sossusta vai onko pakko ottaa opintolainaa?? kiitos
Mistä rahaa?
jeppejappe
6282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sossun mielestä on pakko ottaa opintolainaa. "Mistä rahaa elämiseen" -> saat vanhemmilta jo ruokaa, vaatteet ja asumisen. Ei monellakaan opiskelijalla muuhun olekaan varaa. Eli vaihtoehdot (kaikille opiskelijoille): opintolainaa tai töitä.
jos haluut erämaksulla vaatteita hyviä on cellbes ja halens hyviä liikkeitä sisustukseen jotex.
Noista ostan ite
Onpa inhat vanhemmat, kun eivät suostu elättämään täysi-ikäistä lastaan. Kyllä elatusvelvollisuus pitäisi ulottaa 40-vuotiaaksi saakka. Tarkoitan laajennettua elatsta, johon kuuluvat merkkivaatteet, ajokortti ja sellainen auto, jota ei tarvitse hävetä. Onneksi antavat sinulle sentään kodin, sähkön, ruuan, tv-luvan, sanomalehden, kotivakuutuksen, rakkautta ja asperiinia.
Aivan loistava heitto 12+22, täydet pisteet siitä. Kuitenkin, ajat muuttuvat, olen alanvaihtaja ja opiskelija ja 43-vuotias. Joten mielestäni elatusvelvollisuus pitäisi nykyisessä taloustilanteessa ulottaa lähemmäs 50 vuotta. Asun nimittäin avioeron jälkeen jälleen vanhemmillani (kuten myös 72% italialaisista ja 69% kreikkalaisista opiskelijoista). Yhteiskunnalta en saa mitään apua koska kaikki ovat tyytyväisiä tilanteeseen: asun vanhemmillani joten en tarvitse uutta asuntoa enkä mitään rahatukia. Treen kaupunki olettaa että elatusvelvollisuus ulottuu minuun, minä ja vanhemmat tappelemme verisesti joka päivä ja olemme eri mieltä, mutta minkäs teet jos inhat viranomaiset päättävät toisin?
"En maksa kotiin vuokraa ja saan ruokaa ja puhtaat vaatteet. Mistä rahaa elämiseen" Kiinnostava aloitus. Eikö asuminen, ruoka ja puhtaat vaatteet ole elämistä? Kun sinun näköjään ei tarvitse tehdä edes kotitöitä, hommaapa itsellesi lisätuloja vaikkapa töitä tekemällä. Onko ihan outo ajatus?
Saisimpa mäkin vielä ruuan ja puhtaat vaatteet kotoa. Lisäksi vanhempasi maksavat samalla kaikki vessapaperisi, televisiolupasi, vesimaksusi, pesuaineesi, lehtesi, ruoka kannetaan kaupasta ja tehdään puolestasi....oi sitä autuutta kun asu vielä kotona :D
Mene töihin kesäksi tai viikonlopuiksi, kyllä tekevälle töitä löytyy!