Cavalet-matkalaukku

matkalaukkua vailla

Minkälainen käytössä? Kiinnostaa matkalehden tilaajalahjana tuleva laukku 79 litraa. Onko joku käyttänyt jo pidempään, miten kestää? Onko pyörät hyvät vai onko kankeat, entä vetoketju? Kaikki tieto kiinnostaa.

6

7312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin minä

      Matkalaukun tärkein ominaiusuus on se mitä se tyhjänä painaa. Jotkut pvc muovista tehnyt...esim. Samsonite painaa jo tyhjänä 6,8 kg. Ja useimmilla yhtiöiilä raja laukulle on 15 -20kg ilman lisämaksua. Siksi kannattaa ostaa kevyt pehmeä seinäinen ja mieluiten ei kovin kaliis. Vaikka reissaa kerran vuodessa niin laukku voi silti hajota. Ja kun halpa hajoaa niin ostaa esim. perillä uuden.

    • matkalaukkua vailla

      Minulla on samsonite (cosmopolitan), joka painaa vain n. 3kg. Todella hyvä laukku, mutta nyt kysyisin tuosta matkalehden lisukkeena tulevasta Cavalet-laukusta, jonka paino muuten on tuo 4kg tyhjänä. Tarvetta olisi toisellekin laukulle, joka olisi vähän pienempi.

      Minulla ei ole koskaan ollut ongelmia matkalaukun ylipainon kanssa, kun en saa sinne edes mahtumaan niin paljon, että painoraja ylittyy. Mitä te muuten laitatte sinne laukkuun, kun painoa kertyy ylikiloiksi asti? Ihan mielenkiinnosta kysyn.

      • Waiguoren

        Jos matkustaa työn takia laukussa voi olla kiloittain mappeja, turvakengät, kypärä, työvaatteet, oleiluvaatteet, urheiluvaatteet, juhlapuku, jne. 20 kg saa helposti täyteen. Turistina laukku on keveä, paitsi jos innostuu ostoksista.

        Työmatkoilla käytän vain "iskunkestäviä" laukkuja, joskus lisän pehmeää jonne laitan vain likapyykkiä - ehdottomasti ei mitään särkyvää tai arvokasta.


      • matkalaukkua vailla

        Cavalet-laukku testattu. Ei ollut ylipainoa (2vkon loma Alanyaan 4-henkiselle perheelle matkalaukkujen yhteispaino 38kg)Hyvä on, kevyt liikutella 4 ison pyörän ansiosta. Ei mitään valittamista. Ihan vastaava kuin Samsonite Cosmopolitan, vain hinta 1/3 eli hyvä ostos!!


    • Cosmolite

      Itselläni on Samsonite Oyster, ikää vaikka kuinka ja keskikokoinen laukku painaa 4,5 kg tyhjänä (kaverin "kevyt" pehmeäpintainen laukku painaa kilon enemmän).
      Laukun paino pakattuna riippuu matkan pituudesta ja säätilasta. Kahden päivän reissulle en tarvitse noin isoa laukkua lainkaan ja nestepakkaukset pieniä täyttöpakkauksia. Kahden viikon reissua varten laukku on aika täynnä ja joskus viikonkin reissulle tulee pakattua vaikka mitä - mieluummin omia sisäänajettuja kenkiä kuin rakot jaloissa.
      Cosmolite on nätti laukku, itse bongasin joltain merkiltä laukun, jonka kuviointi oli sarjakuvamainen - erottuu ainakin hihnalla. Benettonilla oli aikanaan tosi hienoja matkalaukkuja.

    • Anonyymi

      Nyöri on löysä, jos on paljon tavaraa levähtää auki, en tykkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      197
      6332
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      243
      4253
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3535
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      52
      3360
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      89
      3312
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      74
      2412
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2367
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2336
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1917
    Aihe