Olin lähes 20v. Kustantamon X freelance avustajana, maksaen itse YEL-maksut ja muut kulut, työskennellen ilman mitään sosiaalietuuksia yrittäjästatuksisena freenä.
Eli lain mukaan olin yrittäjä, mutta jos olisin yrittänyt perustaa yrityksen, se olisi tulkittu veronkierroksi koska minulla oli vain pari asiakasta, ja yksi iso pääasiallinen.
Tein heille tuona aikana valtaisan määrän materiaalia, johon minulla on tekijänoikeudet.
Avustajasuhteeni lopetettiin 2010 elokuussa, olemattomalla taloudellisella siirtymäajalla.
Jäin työttömäksi, ja yllättäen minulla oli vaikeuksia saada työttömyyskorvausta, koska olin "yrittäjä".
Tätähän minulle ei oltu yksityisestä työttömyyskassasta kerrottu, vaan maksuni olivat heille hyvin kelvanneet.
No, onnekseni minun kohdallani tulkittiin riippuvaisuuteni tästä isosta asiakkaasta siten, että sain työttömyyskorvausta.
Oltuani sitten vuoden työttömänä Kustantamo lähestyi minua tarjouksella: lähetämme sinulle oheisen avustajasopimuksen, jos allekirjoitat sen, voimme jatkaa yhteistyötämme.
Kävin sopimuspohjan läpi, se veisi kaikki tekijänoikeuteni tuleviin töihini ja sisälsi vielä muita minulle epäedullisia kohtia.
Kaiken huipuksi siihen oli käsin kuulakärkikynällä lisätty, että normaalista avustajasopimuksesta poiketen tämä veisi minun tapauksessani oikeuteni takautuvasti.
Kyseistä takautuvaa materiaalia on siis runsaasti, ja kuten osakkeen, sen arvo muuttuu ennakoimattomasti ja saattaa vuosien aikana solmityuista sopimuksista ja ulkomailla julkaisuista johtuen kohota 70 vuoden aikana erittäin merkittväksi.
Tekijänoikeushan on omaisuuttani siinä missä vaikka arvopaperisijoitukseni.
Voiko työnantaja todella vaatia työttömältä (statukseni tällä hetkellä on siis nimenomaan työtön, ei enää "yrittäjä") että "voimme jatkaa yhteistyötämme jos annat meille Nokian osakkeesi" ?
Kieltäydyin ehdottomasti allekirjoittamasta ja pyysin heitä toimittamaan sähköisen tarjouksen kirjallisena, jotta voisin varmistaa kieltäytymisoikeuteni minulle tarjotuista oman alani töistä.
Kustantamo kieltäytyi toimittamasta tätä dokumenttia, vedoten siihen, että asia ei yhtäkkiä enää olutkaan "ajankohtainen".
Korostin , että vaikka asia ei enää heille olisi ajankohtainen, minun kohdaltani se oli, sillä ilman kirjallista työtarjousta en saisi päätöstä kieltäytymisoikeudestani, saattaisin joutua maksamaan tukeani takautuvasti pois ja joutua vielä sen päälle karenssiin.
kaikki nykyisen tilanteeni huomioiden kohtuuttomia seurauksia siitä, etten suostu luovuttamaan minulle laillisesti kuuluvia tekijänoikeuksiani.
kustantamo kieltäytyi ehdottomasti toimittamasta dokumenttia ja piti asiaa loppuun käsiteltynä, jättäen minut todella hankalaan tilanteeseen.
Vaimoni äiti on sairastunut ja minun pitäisi pystyä matkustamaan bussilla useita kertoja viikossa, syöminenkin olisi silloin tällöin mukavaa jne.
25 vuotta olen ollut freelancer, mutta tämä on ylivoimaisesti törkein temppu jonka mikään kustantamo on minulle tehnyt.
Nyt pitäisi vain löytää virtaa ja oikea osite, mistä lähtisin selvittämään voiko näin törkeästi todella työtöntä kohtaan menetellä: vaatia itselleen erittäin arvokasta taloudellista etua, minun omaisuuttani, ehtona "mahdolliselle" työllistämiselle....
Tekijänoikeuteni ja asemani työttömänä
Tukala tilanne
1
192
Vastaukset
- Ennenkin valittanut
Kyllä voi vaatia, sillä kukaan ei ole velvollinen ottamaan toista työhön. Mutta sinun ei ole pakko suostua.
Sinullahan on kustantamon lähettämä ehdotus sopimukseksi. Viet sen työvoimatoimistolle kieltäytymisen perusteeksi, jos sinulta pyydetään selvitystä asiasta. Lopullisista päätöksistäkin voi aina valittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."542212Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1992041- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki49872Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746