Langaton hiiri/näppäimistö

huoh.....

Jos on kaksi tietokonetta niin saako jotenkin helposti vaihdettua, kumman koneen kanssa näppis/hiiri toimii?

Itse en saa edes paritettua hiirtä toisen koneen kanssa, heti kun kytken virran päälle hiiressä, niin pöytäkone parittaa sen ja toinen kone ei edes näe sitä. Jos taas valitsen bluettoth valikossa "Katkaise yhteys", niin ennen kuin toinen kone ehdi löytää sen, niin se on taas jo pariutunut tuon koneen kanssa. Mahdotonta.

Luulin, että langattomien kanssa olisi helpompaa, kun ei tarvitsi joka kertaa koneen takana vaihtaa hiiren ja näppäimistön johdot koneesta toiseen, mutta päin vastoin kävi.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punahammas

      Niin, en tiedä, mitä syntyisi, jos hiiri ja kone parittelisivat toimittuasi parittajana...

      Mutta olet oikeassa, tämä on ongelma! Taitaa olla Bluetooth-protokollaan sisäänrakennettu ns. ominaisuus. Viime viikolla käytin n. 10 minuuttia siihen, että sain toisessa firmassa tarjolla olleen langattoman hiiren toimimaan läppärissäni. Tai siis: en minä saanut, mutta heidän IT-tukensa sai - siis vaikka olin pyytänyt luovuttamaan ja luvannut käyttää ohjauslevyä.

      Ensi kerralla muistan pakata oman hännällisen hiiren mukaan!

      (En saanut käyttää sitä ohjauslevyä, koska hra IT, PC-kirkosta, ei suostunut uskomaan, että MacBook Pron ohjauslevyllä todella pystyy tekemään asioita!)

    • ei vaan toimii

      Pelkästään Katkaise yhteys ei riitä poistamaan paria. Pari pitäisi poistaa, jolloin näppis/hiiri voisivat muodostaa parin toisen laitteen kanssa. Aika hankalaa, jos vaihtoja pitäisi tehdä vähän väliä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      16
      4512
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1682
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      270
      1532
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1505
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      242
      1381
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1150
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1110
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1089
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1013
    Aihe