Uutisen mukaan seurakunta korottaa kirkollisveroja. Perheessämme mietittiin mitä me saadaan "vastineeksi" seurakunnalta, tulos oli - ei mitään. Nyt pohdimme vakavasti kirkosta eroamista. Säästyneillä rahoilla voisimme joka vuosi matkustella aika mukavasti. Harmittaa ettei ole aikaisemmin tullut asiaa pohtineeksi.
Kokkolan seurakunta ....
rahat omaan taskuun
13292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olet täysin oikeassa. Nyt jokainen eroamaan kirkosta.
Perheemme on Kokkolassa asutun 24 vuoden aikana maksanut kirkollisveroa noin 20 000 euroa. Siis aivan käsittämätön summa - EI MISTÄÄN.
Lähes huippuluokan auton hinnan. Ja kun summa kerrotaan 20 000:lla perheellä, se tekee 40 miljoonaa. Siis missä on krematorio?
Kirkon talous julki radioon ja lehdistöön ja HETIi: Pääoma, mahdolliset säästöt, verotulot, menot yksityiskohdin, palkat yms, siis vuoden 2010 tase.
Jk Ja kun "aika" koittaa, ei meistä kukaan jää "maalle makaamaan ja haisemaan"...
yksinkertainen olet, mitä sinäkin taseesta ymmärtäisit. Huomasitko edes, että huutamasi 40 miljoonaa on omissa laskelmissasi 24 vuoden verotyuotto. Yritäpä, jos osaat, laskea noilla sinun lähtöarvoillasi yhden vuoden verotuotto ja mieti sitten sitä.....
Voi teitä fariseurska. Köyhä on tietonne. Yksinkertaista on laskea yksi ynnä yksi...
Ja sitä paitsi - rakas rouvani, en ole koskaan huutanut.
Jospa yritän laskea ymmärrettävästi:
Perheeni maksaa kirkollisveroa noin 800 euroa vuodessa. Kokkolassa perheitä lienee noin 20 000.
800x20 000 tekee 16 miljoonaa VUODESSA.
Mihin ihmeeseen nämä rahat käytetään tai on käytetty?
Nyt kirkon "tiedot" julki heti, muuten jokainen eroaa tästä aivan turhasta "lafkasta".
Tai muuten vaadin poliisitutkinnan kautta asian selvittämistä.
Tulihan selväksi tämäkin - tulihan?
Jk Missä on krematorio???
Sehän on jokaisen oma asia jos haluaa erota kirkosta, eroaa..
Ei siihen varmaan tarvitse taustajoukkoja, eikös se käy netissä helpostikin.
Toiset ihmiset saa jotain ja toiset ei.. niin se vain menee, itsekään en esim. kirkossa käy.. Mutta sehän olisi vastinetta verorahalle.. Lapseni ovat käyneet seurakunnan päiväkerhoissa, tyttökerhossa. ilmaisia paikkoja joita varmaan verorahoilla pyöritetään.
Ja jos katsoo lehdestä kirkollistapahtumia, niitä on erilaisia ja paljon, on kerhoja, luentoja, kahvituksia, retkiä jne.. kaikki vapaasti seurakuntalaisten käytössä.. pitää vain ihan itse ottaa ja mennä tutustumaan, ja ihan kaikki tapahtumat ei ole täynnä "jeesustelua"..vaikkakin tietty hengellisyys lienee ymmärrettävää.
Jos krematoriota kaipaa (toivoin itsekin sen tuloa).. Eikö olisi parempi ja aikaansaavampi keino kerätä nimilistaa seurakuntaan kuuluvista, kuulumattomista krematorion kannattajista, ja toimittaa lista kirkkovaltuustolle, vai mikä taho onkin seurakuntayhtymän taloudesta päättävä taho.
Eikä tuo kirkollisvero nyt ihan niin suuri ole etttä sillä summalla joka vuosi kunnon matkalle pääsisi... riippuu tietysti tuloista, mutta jos isot tulot ei liene tarpeen miettiä mitä säästyneellä rahalla saisi muuta.
Kuulin jostain, että Kokkolan rikkain järjestö, yhdistys tai mikä lie on KIRKKO.
Joten nyt loppui sen "huuhaaleirin" varojen kasvattaminen.
Tulihan selväksi - tulihan?
Missä on vuoden 2010 tase. Heti kaikkien tietoon paikallisiin tiedotusvälineisiin.
Tuliko selväksi - tulihan?
tosirealisti jaksaa sitten aina toistaa ja todistaa tyhmyyttään :) Herra on hyvä vain ja pyytää poliisitutkinnan, jos se sinun mieltäsi rauhoittaa.
Oletko ihan varma että vuoden 2010 tase on jo tarkistettu ja vahvistettu.. Jos on niin lienee parempikin paikka sitä vaatia kuin idiootti nimimerkilllä keskustelupalstalla.
ja jos sinä nyt haluat "huuhaaleiristä" erota.. niin antaa palaa, moni varmaan ei jäisi ikävöimään vaikka eroaisit ihmiskunnasta.
tosipessimisti idiootteja yksikin on liikaa.. ja pitihän sen tänne osua,, Mistäs olitkaan kotoisin? Pitää varoittaa lisääntymisikäisiä tuttuja ettei huonot geenit pääse tarttumaan heihin :D
taidat olla myö tosiuskovainen, kun olet noin suvaitsevainen...;) ..pitäiskö se realisti polttaa noitana, vai miten tavat oli...
yllättyisit jos tietäisit kuinka vähän uskon :D en silti kiistä toisilta sitä mahdollisuutta, jokainen toimikoon itselleen parhaaksi katsomallaan tavalla.. Ja kun asioita hieman( aiemminkin otsikoissa oleesta asiasta)tutkii, huomaa että on asioita joita ei osata ottaa huomioon.. eli siis se mitä vastinetta verolle saa.
Pieni kokko voisi tosiaan joskus olla paikallaan, vaikka en toki noitavainoa kannata ;-b
Miksi maksaa sellaisen olennon palvelusta joka asuu pelkästään ihmisten mielikuvituksessa? Ainakaan sitä ei ole mistään muualta löytynyt.
Ihmettelen kyllä tuon Tosirealistin vaahtoamista. Miksei hän ole eronnut? Pelkästään oman typeryytensä takia? Realismi on ainakin ukolla kovasti hakusessa.
Eroaminen on tosi helppoa:
https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake
Tuolta se tapahtuu muutamalla klikkauksella. Säästyy vuodessa ihan mukava summa, eikä mene rahat mm. metsänpeikoista ja yön syöjättäristä kertovaan kirjaan uskovien tukemiseen.
Tosirealisti ??
Ei tullut !!
Milloinka tapahtuu ??? ilmoittelehan ??
Googlaile, kysy oikeasta osoitteesta, älä täältä !!!
Tulikohan selväksi tämäkään - tulikohan?
Tervetuloa helluntaihin... - Tai ei sittenkään. :)
en ole uskovainen,mutta maksan kirkollisveron mukisematta,koska minulla on ollut lapsia,heidät on kastettu,käyneet pyhäkouluissa,lasten retkillä,rippikoulussa yms.Kirkko auttaa myös kotimaan vähäosaisia ja lopullinen makuusijakin joskus löytynee.Entäpä jos kaikki eroaa kukapa hoitaa kirkon tehtävät,mistä työttömyyskorvaukset papeille ja muille työntekijöille.Se raha jonka säästäisin kirkollisverossa,sen rakas vaimoni kantaisi paikallisiin sisustusputiikkeihin,joten tilanne olisi plus miinus nolla.pitäisi aina ajatella asioita hieman syvällisemmin
Ei rippikoulukaa ole ilmainen nuorille...Siitäki pitää maksaa, vaikka maksetaan kirkollisveros.