Valmismökki saareen, onnistuuko?

jajaja

Saimaalla olisi kohtuuhinnalla myynnissä pieni saari, jossa laho lautamökki ja laho sauna. Purkukunnossa molemmat.
Saakohan saareen jotenkin valmismökin ja -saunan. Talvella tietenkin, kestääkö jää rekan ja mökin painon?

6

3303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjnn pujn pj p

      OSTA SE SAARI.

      Niitä ei valmisteta enää.

      Noin muuten, saahan saareen vaikka mitä, yleensä tosiaan jään yli. Se nyt mun käsittäkseni on niin, että tilaat mökin kamat rannalle. Roudaat ne ite saarelles ja sitten alkaa rakentaminen.

      Sä voit tietenkin tilata jonkun niihin siirtohommiin, tai teet ite. Riippuu jäästä, sopivasti keväällä kristalliäällä voi mennä raskaillakin vehkeillä, jos ei virtapaikkaa. Mutta muutama hirsi kerrallaan menee kyllä moottorikelkallakin melkein aina.

      Sulla vaan pieni mutka logistiikassa. Jos sulla tarpeeksi fyrkkaa, soita ja tilaa pakettikäteen talotehtaalta, ne kyllä hommaa vaikka helikopterin, sun piikkiis :DDD

    • asölköriuiofu

      Jos saaren mentäessä ei ole virtapaikkoja, väyliä yms heikkoja kohtia jäässä, on kuljetus rekalla joissain olosuhteissa mahdollista.
      Koska lumi on yli kymmenen kertaa parempi eriste kuin jää, se estää tehokkaasti jään paksunemisen. Sen vuoksi pitäisi heti alkutalvesta aurata kevyellä lingolla huomattavasti rekkaa leveämpi ajoreitti saareen, ja pitää se puhtaana lumesta varsinkin kovilla pakkasilla.
      Myös jäädyttäminen vettä pumppaamalla on mahdollista, mutta siinä pitää varoa, ettei synny heikkoa, kostuneesta lumesta syntynyttä kohvajäätä.
      Kun jään paksuus on suuruusluokkaa 1 metri, se kestää kuorma-auton.
      Kannattaa pohtia myös mahdollisuutta asentaa reki mökin alle ja vetää se saareen pitkän vaijerin kanssa parilla kelkalla, traktorilla tms. Tällöin kuormitus jäälle muodostuu pienemmäksi ja kuljetus voisi hyvänä pakkastalvena jään puolesta onnistua ilman mitään valmistelevia toimenpiteitä.

    • tarkistaa

      Ensin kannattaa kävellä kuntaan ja kysyä saako saareen edes rakentaa. Moneen saareen ei saa rakennuslupaa.

      • yuttiuytiyutyu

        Fail. Kyseessä on "korjaaminen", ei rakentaminen. Tästä syystä vanhan mökin näyttävää purkamista maan tasalle kannattaa välttää. Siitä pitää vain korjata perustukset ja kuskata sitten "peruskorjatut" seinä- lattia- ja kattoelementit yhdellä kertaa paikalle.


      • uuttera lautta
        yuttiuytiyutyu kirjoitti:

        Fail. Kyseessä on "korjaaminen", ei rakentaminen. Tästä syystä vanhan mökin näyttävää purkamista maan tasalle kannattaa välttää. Siitä pitää vain korjata perustukset ja kuskata sitten "peruskorjatut" seinä- lattia- ja kattoelementit yhdellä kertaa paikalle.

        Isoilla vesillä on proomu-/lauttaliikennettä esim. puutavaran korjaajilla jotka vie koneita saariin hakkuulle ja kuljettaa puuta pois. Yrittäjän löydät varmaan netistä kunnan yritysluettelosta tai soittamalla jollekin puunkorjuuyrittäjälle. Proomukalustolla menee puutavarat, harkot, laastihiekat, levyt ja muut rakennustarvikkeet samoin kuin aggregaatit ja betonimyllyt yhdellä heitolla. Meiän järvellä näitä menee viikoittain vuoroon metsäkone-, vuoroin puulastissa ja uistellessa on näkynyt että on päästy loivahkoihinkin rantoihin.
        Jäädyttäminen vaikuttaa aika satunnaiselta ja riskaableilta yritykseltä, hyvin suunniteltu lauttakeikka paljon selkeämmältä. Omatoiminen gryndaaja ottaa sitten joko talvisen moottorikelkkasafarin tai isommalla moottoriveneellä tehtävän kesärahtauksen omiin käsiinsä; näitä molempia on myös näkynyt. Jos pidät mahdollisena käyttää raksalla paikallista urakoitsijaa, niin joku kunnan timpureista tai jo kunnan rakennustarkastaja voi puhelimitse antaa paikallistietoa.


    • rooperoomu

      proomu on kaikkein halvin ja menee matalaan, voi jättää saareen pidemmäksikin aikaan "säilytykseen" muista luvat, uusi ei ole vanhan korjausta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      229
      1420
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      995
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe