Sony A850 + 16-105mm / 3,5-5,6

Jymppä

Tervehdys.

Kaikenlaisia kameroita on tullut tässä katseltua, ja nyt osui sitten silmiin tuollainen otsikonmukainen Sony A850 runko ja siihen objektiiviksi 16-105mm / 3,5-5,6.

Jotain olen kyseisestä kamerasta koittanut selvittää, ja nyt toivoisin mielipiteitä ja ajatuksia.

Malli A850 on ilmeisesti lopetettu, mikä vähentää tottakai sen houkuttelevuutta. Kuitenkin runko on ilmeisesti ihan ammattilaisille rakennettu, joten huonohan se ei ole missään nimessä. Nyt vaan pitäisi ottaa selvää, onko siinä mitään järkeä, kun sitä vertaa kilpailijoihin.

Verrokkina kannattaa varmaan pitää Canon D5 Mk2. Yhden testin luinkin, missä niitä verrattiin, ja aika tasaisiksi nämä kamerat selvästi osoittautuivat.
Kuitenkin asiat jotka Sonyssä mietityttää ovat: hidas sarjakuvausnopeus, isohko kohina korkeilla ISO arvoilla (suhteellista tottakai, ei välttämättä amatöörikuvaalle merkitse mitään), objektiivit (onko niitä, onko kalliita), videokuvaus.. Ja ehkä kaikkein eniten, että onko Canonilta nyt tosiaan juuri tulossa jotain uutta, jota pitäisi odottaa.. Tähänhän ketään ei osaa mitään varmaa sanoa, mutta saa spekuloida!

Oikeastaan siksi aloin tätä nyt nopeahkosti selvittää on se, että näin kyseisen rungon ja objektiivin myytävän hintaan 1500€. Joten jonkinlainen riski on, että josko kauan jahkailee, tilaisuus menee ohi. Joten, nyt kun tiedätte hinnan, niin mielipiteitä!?

Saa luetella muutakin hyvää tai huonoa mitä tulee mieleen, miltein mihin tahansa kameraan verrattuna. Olen siis amatöörikuvaaja, kellä ei tällä hetkellä ole mitään kameravälineitä rasitteena ja kuvauskohteetkin ovat tyyliin kaikkea maan ja taivaan väliltä. Kuitenkaan superzoomeilla en tee todennäköisesti mitään (joten tuo kittiobjektiivi ei nyt sen puoleen ole mikään täydellisyys [jos nyt muutenkaan]). Joten tietysti olisi kiire saada mielipiteitä, joten kiitän jo etukäteen.

2

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valokuvaaja66

      Sony A850 on täyskennokamera joten Sonyn DT eikä Sigman DC objektiiveja ei kannata hankkia koska ne ovat tarkoitettu APS-C kennoille.

      Sony kameroihin sopivat kaikki vanhat Minolta objektiivit joten niistä ei homma jää kiinni.

      Sonyssa on kuvanvakain rungossa joten et joudu maksamaan siitä joka objektiivin kohdalla uudestaan kuten Canon/Nikon käyttäjät.

      Itse omistan 850:n ja olen siihen erittäin tyytyväinen ja tuohon hintaan se on ehdottomasti kannatava hankinta.

      Toinen vaihtoehto on Sonyn juuri julkistama A77 APS-C kamera, rungon hinta on n. 1300 Eur.

    • Jymppä

      "Sony A850 on täyskennokamera joten Sonyn DT eikä Sigman DC objektiiveja ei kannata hankkia koska ne ovat tarkoitettu APS-C kennoille." - Mitä tämä mahtaa tarkoittaa käytännössä? Todennäköisesti kuvanlaatu kärsii, mutta kärsiikö niin paljon, ettei sillä tee mitään? Onkohan tuollaiselle objektiiville jotain jälkimarkkinoita? Eli pääseeköhän siitä kohtuullisen helposti eroon?

      Kun sinulla on tuo kyseinen kamera, niin onko ISO arvojen kohdalleen saamisessa ollut jotain vaikeuksia? Kohinaa lähinnä mietin.

      Ja nimenomaan täyskennoisia mietin, vaikka siihen ei mitään todellista syytä olekaan. Mutta pistetään harkintaan tuokin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe