Ouman EH-80 lämmönsäädintä ei enää saa eikä sitä vamisteta, onko jollain selvitettynä sen kytkentäkkaaviota josko semmoisen tekisi itse.
Laite lienee toteutettu analogiatekniikalla.
Laite lienee toteutettu analogiatekniikalla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nyt on sen tilalla EH-800:
http://www.ouman.fi/fi/eh-80/
http://www.ouman.fi/fi/eh-800/
Käsittääkseni käy tuon edellisen tilalle.
Ei varmaan ole julkaistu kytkentäkaavioita. Ainoa tapa on itse piirtää kytkentä valmiista laitteesta. Saattaa myös olla, että komponenttien merkintöjä on raaputettu pois kopioinnin ehkäisemiseksi. Joten onnea vain kopioinnille.
Luulen kuitenkin, että homman hoitaa pieni prosessori (esim PIC mikrokontrolleri) ja sen muistiin poltettu ohjelma, joten melkoinen elektroniikkanero olet, jos kopsaat kytkennän ja vielä sen ohjelmankin.
http://www.nettimarkkina.com/ouman-eh-80/928869
Nuo potikoilla tehtävät asetukset ja säädöt kyllä kielisivät että voi olla analogisesta laitteesta kyse, mutta tiedä häntä. Jospa jollain olisi vaikka rikki mennyt jonka purkaisi.
Mikro-ohjain niissä on yleensä kaikissa, vaikka kuinka olisi potikoita kyljet täynnä.
Jos se 300 - 400e on liikaa valmiista laitteesta niin sitten vain ohjelmoimaan joku sopiva pienoislogiikka. Esim. logo tai crouzet tai joku muu vastaava.
http://www.netikka.net/novalane/index.php?categoryID=48
Jos oktaloa säätelet perinteisellä patterikierrolla, voi olla viisasta vilkaista niitä patteriventtiileitä.
Jos on 80-luvun Oras termostaatit ( Metallitappi möllöttää muoviosan päässä) Vaihtamalla termostaatit uuteen tienaat.
Vanhassa Dt 12 K auki-kiinni välillä, uudessa muistaakseni 1-2 K luokkaa.
Ja sitten se Oumanni vielä päälle, näillä energian hinnoilla kannattaa varmasti.
Millainen venttiilin toimielin on rakenteeltaan? Onko se sellainen BI-metallijousi-lamppuyhdistelmä vai onko siinä oikea moottori? Analogisen patterivesiverkoston säädin on periaatteessa yksi operaatiovahvjstin kytkettynä antureihin ja toimielimeen ts. PI-säädin lisättynä moottoriohjauksella.
Terv. MAP