Itselläni nyt kolmatta vuotta rotikka, enkä oloe kiltimpää ja uskollisempaa koiraa ikinä, missään ja milloinkaan tavannut.
Ja koko lähipiirini on kokenut saman ja sanoneet, että kyllä nyt on mieli muuttunut tuon rodun suhteen, todellakin!!!!!
Se, miksi tätä rotua halutaan edelleen terrorisoida, on se, että media haluaa edelleen, syystä tietämättömästä, kirjoittaa vain ja ainoastaan rotikoiden tekemistä puremisista yms. Miksikö. Koska rotikka on todellakin vaikuttavan näköinen koira ja annetaan vaan mielikuvituksen laukata, mitähän se voisi tehdä.
Muista roduista ei mainita mitään, vaikka niitä on taatusti ihan yhtä paljon. Täällä, jossa asun, on todellakin monta ärhäkkää koiraa, jotka purreet ihmisiä, mutta ei edes paikallislehdet ole kirjoittaneet mitään.
Kaipa tässä voisi ajan kuluksi alkaa hieman puhdistaa rotikoiden mainetta ja heittää ainakin pois se top 5 listalta. Kävisi todella helposti.
Joka pitää tätä rotua tappokoneena ja raatelijana, tule käymään kylässä. Et kuule haukahdustakaan, vaikka olet vieras ihminen. Saat ensin osaksesi hännän heilutuksen ja kun annan luvan, voi sitä riemua, vieraita tuli.
Lopettakaa rotikoiden solvaaminen!!!
6
241
Vastaukset
- Niiiiika
Oikeassa olet kyllä. Mullakin on kolmatta vuotta rotikkanarttu. Mutta tässä eilen huomasin ihmeellisen muutoksen. Koira tuli vastaan, eikä ärissyt. Mun koira ärisi jostain syystä. Ei siis käynyt kimppuun, mutta sitä kuuluisaa ärinää. En ymmärrä miten mahdollista. Tää on kohta neljä vuotias. Rakastaa kaikkia ihmisiä. Ei aina ole hyvä homma, sillä monet saattavat pelätä, koska kyseessä tämä rotu ja vasta viime sunnuntaina yksi poika potkas tätä, kun meni kiltisti vain tervehtimään :(
En tiedä, miten sais opetettua ettei mene aina ihmisen luokse, jos esim ollaan omalla pihalla ja naapuri vaikka tulossa kotiin..
Mua on muuten purrut kultainennoutaja,. Että kyllä kaikista koirista voi löytyä uusia ulottuvuuksia!! Mun rotikka yleensä vaan katselee, kun joku toinen koira ärisee ja haukkuu eikä loppua näy. Häntä vispaa ja huomaan, että haluaisi vain leikkiä. Leikkii muuten naapurin spanielin kanssa. :)
Vois kyllä käydä kylässä. Kaikki rotikat jotka olen nähnyt niin ovat ihania ja yleensä kilttejäkin. Jos on jotain ongelmaa ollut niin aikoinaan vanha omistaja hakannut tai jotain muuta ikävää. Lepposempia saa kyllä etsiä. Mun sesse tykkää lapsista, ei hirveästi edes välitä.
Aina pitäs rapsuttaa ja monet minunkin ystävät eivät pelkää enää koiria. Tämä kun ei hauku - loppis poppis
meijän naapurin rotikka kävi lapsen päälle, ja silläkin aina ollut rotikoita ja suht hyvin käyttäytyviäkin. Tämä poika kävi siellä joka päivä katsomassa koiria ja antamassa herkkuja.
Yhtenä päivänä sillä vain napsahti ja puri poikaa kädestä. Siihen ja muihin juttuihi ja kokemuksiin niin en ENÄÄ IKINÄ edes mainitse tappaja koiran nimeä. Vihaan sitä yli kaiken.- kartul
Jaa, totta puhut, kyllä koiran päässä (ei ainostaan rottweiler)
voi napsahtaa kui on tarpeeksi vanhaa ja tai joku vaivaa, korva kipee tai jotain!
Koira haistaa vihan ja pelon, viisas eläin! - Taas tämä..
Mene nyt hyvä pentu hakemaan terapeutilta apua , tuollaisten viha viestien kirjoittaminen ei oletervettä
- Facebook
Ehkä et ole tavannut tuollaista koiraa mitä kuvailit:
"enkä oloe kiltimpää ja uskollisempaa koiraa ikinä, missään ja milloinkaan tavannut."
Koska tekstisssäsi oikein huokuu se miten tuijotat omaan napaasi. Kerran on sinulle rotikka tullut niin se taitaa olla paras koira koska ON SINULLA!!
Voi herrajestas mitä porukkaaa! - 43tgretreg
Vaikka sinulla nyt saattaakin olla oiva yksilö niin ei rotikka aivan turhasta mainettaan ole saanut.
Ihmisillä vain yksinkertaisesti on huonoja omakohtaisia kokemuksia rotikoista (itseni mukaan lukien).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää482297Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722193Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1362017Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut432012Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie501951HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981745Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061693Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851138