Avioehto ja perintö

??

Olemme menossa miehen kanssa kuukauden päästä naimisiin ja eteen on nyt tullut avioehdosta puhuminen. Olemme miettineet sellaista, että avioehto poissulkee ainoastaan kummankin perinnöt ja ennen avioliittoa ja avioliiton aikana hankittu omaisuus on kaikki yhteistä.

Eli siis miten menee esimerkiksi tilanne: Oma perintöni on pääasiassa maata. Jos päätän avioliittomme aikana myydä perintömaito eli muuttaa ne rahaksi ja käytän tästä perinnöstä saatua rahaa esimerkiksi meidän yhteisen (50/50) talon rahoittamiseen, niin mahdollisessa avioerossa miten menee jako? Olenko siinä vaiheessa tietoisesti antanut perintöäni miehen hyväksi koska olen päättänyt sijoittaa ne meidän yhteiseen omaisuuteen?

2

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20

      Suosittelen teettämään tekstin asiantuntijalla. Tietääkseni ilman eri mainintaakin avio-oikeuden ulkopuoleisen perintömaan sijaan tullut (surrogaatti) raha tulkitaan pysyvän avio-oikeuden ulkopuolella. Siis talon puolikasta ei otettaisi lukuun osituksessa.
      Pitää tietysti huolehtia dokumentoinnista eri pankkitilien tms avulla, että avioliiton aikaiset ansionne eivät sekoita tilejänne.
      Vaikka olisit ainoa perillinen, niin perinnönjättäjät voisivat tehdä testamentin, jossa määräävät kerralla kaikkien tulevien puolisoidesi avio-oikeuden pois jättämästään perinnöstä, sen tuotosta ja sijaan tulleesta varallisuudesta. Tämän yleisesti käytetyn turvaamisen voi tehdä aviehdosta riippumatta sen lisäksi tai sen korjaamiseksi.

    • ..........

      Ehtoon kirjataan esim. "koskee vain osapuolten avioliiton aikana saamaa perintöä tai lahjaa, sen tuottoa tai sen sijaan tulevaa omaisuutta", jolloin ehto koskee myös perinnön tuottoa ja omaisuutta, jota hankit perinnölläsi.

      Juristi tekee paperin eikä maksa kuin 200 e. Pieni hinta lainvoimaisesta paperista, ei sitten eron hetkellä tarvitse alkaa riidellä, kun asia on kaikille selvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2834
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2511
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      952
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe