Olisin kiinnostunut luonnetestistä. Otetaanko siellä rotu huomioon ja pitääkö siihen jotenkin valmistautua?
luonnetesti
uskaltaisikohan
8378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kasvattaja on ystäväsi.
Kiitos vastauksestasi, mutta en ymmärtänyt siitä mitään.
Luonnetestissä on toivottavaa ettei pyritä valmistautumaan :) esim. suojelu/purutreenit saattavat antaa muunneltua totuutta koiran taistelutahdosta ja kovuudesta, koska se on opetettu tapa.
Testaaja kysyy sinulta aluksi koirasta millainen koulutustaso, missä asemassa laumassa, mikä koiran käyttötarkoitus on (seurakoira, lenkkikaveri, harrastuskoira) jne.. sitä käytetään pohjana arvion luomisessa.
ja rotu todellakin otetaan huomioon sillälailla että testaaja kertoo tulokset, ja siinä kertoo mikä on rodulle tyypillistä testitilanteessa.
Esim.. jokin osa-alue saattaa jäädä jollain rodulla alhaiseksi, mutta ei ole huono jos se on rodunomaista käytöstä ja palvelee nimenomaisen rodun käyttötarkoitusta.
toivottavasti tuli jotain selkoa.. siitä jo tovi kun olen omia koiria viimeksi käyttänyt, mutta arvostelussa ei liene paljon muutoksia tullut, vaikkakin rotukirjo on suurentunut.
Ei pidä valmistautua.Eikä kannata,jos haluaa mahdollisimman todenmukaisen tuloksen koirastaan.
Itse asiassa helpoimpia juttuja,mitä voi koiran kanssa tehdä "virallisesti",kun ohjaajan ei tarvi osata yhtään mitään :D
Kunhan kuuntelee ja toimii kuten sanotaan.
Testissä ei rotua oteta huomioon,eli rodut on "yhdenarvoisia".
Tuo mitä Kukkis-70 mainitsi,on lähinnä osa-alueitten kohtien jo saatujen pisteitten tulkintaa siinä mielessä,että tuomari kertoo lähinnä oman mielipiteensä,onko ideaali sen tyyppisille koirille tai ehkä rodulle.Jälkimmäinenhän vaatii jo sitten hyvää roduntuntemista,ja harvemmin testattavista,vähän tuntemattomimmista roduista sitä rotutyypillistä on ylipäätään ehkä vaikea sanoa.Mutta tyyppinä sitten onkin helpompi,kun laaja-alaisemmin tunnetaan.
Rotuprofiilit olisikin hyviä,niin voisi niitä vasten verrata tuloksia roduissaan.Loppupisteet kun ei ole se tärkein pointti,vaan mahdollisimman rodunomaiset ja nimenomaan rodulle katsotut hyväksi osa-alueitten tulokset.
Minäkin olen tuosta kiinnostunut. Itselläni on sakemanni/valkkari. Onko mahdollista päästä seropin kanssa tuohon,mihin voin otta yhteyttä ja minkä ikäisenä tuo tehdään? Paljonko on kustannukset?
Seropeja ei luonnetestata, koska seropivaihtoehtoja ei ole testattu vertailukohteiksi.
Pätevä tuomari muuten näkee, jos koira on opetettu reagoimaan tuetyllä tavalla. Testi on sillloin turha.
Mihin ihmeen vaihtoehdoiksi?Luonnetestissä testataan koira,ei sitä mihinkään verrata.
Jos johonkin verrataan,niin rodun sisällä tuloksia harrastajat/kasvattajat lähinnä vertaa.Ja jos rodulle on tehty rotuprofiili,niin siihen on hyvä verrata,jos kiinnostaa,kuinka tyypillisesti on testi mennyt rodukseen.
Seropeja ei testata,koska testi on tarkoitettu rekisteröidyille rotukoirille.
Ei ole turha.Kaikkija osa-alueita ei pysty treenaamaan.Ja harvemmin muitakaan niin,ettei tuomari jotain käytöksestä näe.
Hihii... Viikonloppuna menossa boksuttimen kanssa :D