Miten teillä muilla hoidetaan pääsääntöisesti raha-asiat? meneekö ne vanhempien kesken vain puoliksi vai sen mukaan montako asukasta perheessä on jne. esim vuokra yms.??
Mietin vain kun olemme jossain vaiheessa mieheni kanssa muuttamassa yhteen ja hänellä ei ole lapsia mutta minulla on kaksi ennestään, niin olisi kiva kuulla miten muissa perheissä on käytäntönä yhteisten asioiden maksut... :)
Mietin vain kun olemme jossain vaiheessa mieheni kanssa muuttamassa yhteen ja hänellä ei ole lapsia mutta minulla on kaksi ennestään, niin olisi kiva kuulla miten muissa perheissä on käytäntönä yhteisten asioiden maksut... :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla kolme lasta ja omistusasunto. Miehellä yksi etälapsi. Mies asuu siivellä. Kauppaostoksia varten meillä on yhteinen tili, johon mies laittaa 1/3 ja minä 2/3.
Jos asuisimme vuokralla minusta olisi reilua, että ansaitsevat työssäkäyvät aikuiset maksavat asumisen kulut puoliksi ja ruokakulut taas painotettuna lapsilla.
Raha-asiat on huomattavasti helpompi hoitaa kun ei muuta yhteen asumaan. Minulla on kolme lasta ja miehellä ei yhtään joten olemme katsoneet viisaammaksi viettää aikaa yhdessä mutta emme asu saman katon alla. Kumpikin huolehtii omat asumisensa ja muunkin omaan elämään liittyvän. Reissulla jaamme vähän kuluja; minä maksan neljästä ja hän yhdestä. Minä ostan meillä ollessa ruuat ja siitä kyllä riittää hänellekin. Joskus hän käy kaupassa ja ostaa ruuat koko porukalle.
Mene töihin jotta voi elättää lapsesi. Uuden miehen ei kuulu heitä kustantaa. Hän maksaa oman osuuden asumiseta, muta ei sinun eikä lasten osuutta.
Tinä viiitun vajutki voit opeletla kirottaan.....
No tottakai pitää osallistua, mutta terve keskustelu jonka tuloksena on kompromissi taitaa olla paras neuvo. Itse en suostuisi tilianteeseen missä toinen ei osallistuisi asumiskustannuksiin lainkaan, koska eihän kukaan ilmaiseksi asu muutenkaan. Ei ne yksiötkään yleensä ilmaisia ole.
Uskon että 1/3 tai 1/2 on kohtuullinen vuorka osuus vaikka olisikin kyse lapsiperheestä. Uusi mies kuitenkin yhteenmuutto tilanteessa tulee käytännössä "elatusvellolliseksi" lapsista, joka tosin lankeaa takaisin oikean isän niskaan kun/jos eroaa.
Näistä asioista saa tietoa sosiaali-ja terveys palveluiden kautta jossa pykälät on selvitetty, toki ei ne tule sanomaan paljonko ukkos vuokraa joutuu maksamaan :D