webserverin konffaus

MaxPowerThe1

Tässä hommassa nyt kusee sellanen, etten älyä kui toi ADSL boksi pitäs konffia tohon väliin.

Modeemissa on DHCP päällä ja servuna on NAS:si ja NAS:sukasta on vielä webserverin portiksi laitettu 81. Näin siis sisäverkossa kaikki pelaa hienosti ja sivut näkyy kivasti IP:ssä 192.168.0.2:81. Nyt kuitenkin jotai routtauksia tonne tarttis sörkkiä että tultas tohon sisäverkon osotteeseen ja vielä oikeeseen porttiinki ulkoopäi. En sit tiedä onko tää purkki (netgear n300) vaan liian kankea, kun moista säätöä ei löydy. Lähin on säätö mitä tulee mieleen tosta on "static routes" mutta silläkään ei ole mahdollista rassia porttia kohdalleen.

Domaini mikä mulla on vapaana tuohon antaa konffia portit ym.

Nyt tietysti joku alkaa viisastelemaan että yksityiskäyttöön hommattua nettiä ei saa/kannata käyttää tämmöseen, mutta mua ei kiinnosta pätkääkään.

Ken neuvonsa jakaa kumarran jumalana!

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjekirja!

      http://www.google.fi/#sclient=psy-ab&hl=fi&source=hp&q=netgear n300 port forwarding&pbx=1&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=aaa57e124c4f8a2e&biw=1366&bih=578&pf=p&pdl=500

      Jos se toi eka linkki:
      1. s48 lisää service tcpnas porttiin 81
      2. s 44 portforward tcpnas yllämainitsemaasi osoitteeseen (toivottavasti se ei muutu)

      Jaa, toi 81 taitaa liittyä tor:iin, voi olla ettei operaattori päästä sitä läpi. Kokeile.

    • MaxPowerThe1

      perkele! Sehän toimii! Ton porttihommelinki kokeilin aikasemmin, mut ei näköjään tullu mieleen että vois rassia tota palomuuriaki!

      Kiitos sinulle viisaista neuvoista ja vaivannäöstä! Onneks täällä on vielä asiallisia verkon ritareita jäljellä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe