Teosofia vaarallinen?

mietityttää....

Eräs tuttava koettaa houkutella mukaan Teosofisen seuran ja Loosin toimintaan. Mitä nyt netistä katsoin, siellä käsitellään henkimaailmaa, eri henkitasojen olemassaoloa, selvännäkemistä jne sekä löytyy linkki myös vapaamuurariuteen.

Onko tuo teosofia joku hyvää vai pahaa tarkoittava lahko? En uskalla lähteä helpolla mihinkään mukaan, ellen tiedä onko se turvallista vai ei.

2

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varmat mukaan

      Jos olet epävarma niin älä lähde. Epävarmat eivät menesty teosofian maailmassa.

    • Etsijä polulla

      Pitää vaan ottaa selvä itse, ja miettiä että onko siinä jotain mitä ei voi hyväksyä tms. Kyllä se sisin aina kertoo ihmiselle mikä on itselle oikein ja mikä ei.

      Itse olen käynyt Teosofien tilaisuuksissa, ja ne olivat lähinnä luentoja teosofiasta. En minä kyllä nää siinä mitään arveluttavaa ja kummallista. Tieto vaan lisääntyy tästä olevaisuudesta. Jos joku tuollainen pistää ajattelemaan niin hyvähän se vaan on. Ei kyseessä ole mikään uskonlahko.

      Selvänäköä ja meediotouhuja taas harratetetaan spiritualistissa seuroissa, oletkohan sekoittanut nyt teosofian niihin? Mene katsomaan ja kokemaan. Ei noissa porukoissa ole ketään, kuka niihin velvoittaa tai pakottaa. Jokaisen täytyy käydä se oma henkisen kasvun tie itse läpi. Ja kun polulle on lähtenyt, ei siltä enää halua kääntyä takaisin, koska mikään entinen ei enää anna vastauksia omiin kysymyksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4370
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4109
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3756
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      114
      3673
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3557
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      74
      3393
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      90
      2962
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2656
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2364
    Aihe