Teatterin politisoituneisuus

Kotka-_

Mistä syystä suomalainen teatteritaide on kovin vasemmistohenkistä? Etenkin menneinä vuosikymmeninä tämä oli hyvin selvä ilmiö. Työväenteattereitako tästä on syyttäminen, vai onko teatteri kautta aikain ollut helppo tapa esittää yhteiskuntakritiikkiä? Miksei samanlaista suosiota teatteria kohtaan ole tapahtunut oikeiston piirissä?

1

139

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen enempää menemättä yksityiskohtiin (koska en niitä nyt tunne niin tarkasti), mutta sanoisin että keskeisin syy on siinä että niin kauan kun elämme kapitalistessa yhteiskunnassa ja taiteen osittaisena tarkoituksena on esittää yhteiskuntakritiikkiä, niin niin kauan teatteri on vasemmistolaista (ja moni muukin taide). Toisaalta jos eläisimme kommunistisessa valtiossa niin voi hyvinkin olla että täällä haikailtaisiin kapitalististen arvojen perään. Niin kauan kun taiteen on tarkoitus kritisoida, tulee se melkeinpä aina asettumaan toiseen suuntaan kuin yhteiskunta. Mielestäni olisi aika utopistista, että taiteen funktiona olisi vahvistaa tämänhetkisiä (oli ne mitä tahansa) yhteiskuntarakenteita. Sehän olisi jo eräänlaista utopia propagandaa.

      70-luvulla taisi suomessa teatteri olla aktiivisemmin vasemmistolaista (tämä perustuu ainoastaan luettuun tietoon, en itse ollut tuolloin vielä maisemissa), mutta täytyy kyllä sanoa että aika vähän tänpäivänä minä ainakaan näen poliittista teatteria. Siis teatteria joka nimenomaisesti on tarkoitettu poliittisena kannanottona. Ei pahemmin ainakaan laitosteattereissa sellaista näy, lainsuojattomissa sitä saattaa sitten olla vähän enemmän. Ennemminkin nykyisin keskustellaan siitä, että miksi poliittista teatteria ei enää oikein ole, ja että sitä pitäisi saada takaisin.

      Niin ja ehkä me Suomalaiset (tämä vain karmaiseva yleistys) vain olemme luonteeltamme hiukkasen vasemmalle kallellaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe