miten jaksatte?

ei ikinä enää tätä

Meidän tarinamme... Vauva on 6viikkoa, ihan alusta asti ollut itkuinen koko ajan hereillä ollessaan. Imetän ja annan Omneota lääkärin määräyksestä sen mitä tarvii ehkä 100ml päivässä, yöllä annan kun imee tissiä 2 h välein ja aamuyöstä tuntuu jäävän vajaaksi.
Meillä siis epäillään oleva n reflux-tauti ja mittaus tulossa pika puoliin. Nyt myös refluxin aiheuttama korvatulehdus :(
Vauva nukkuu vain vaunuissa ja mieluiten liikkuvissa. Tuntuu että nukkuisi koko ajan semmoista koiran unta, heräilee, kitisee, itkee jne. Yöt menee hyvin, nukkuu pääpuoli ylhäällä ja syö sen 2 h välein. Välit nukkuu, tai siis kitisee, ähisee ja puhisee jne.
Nyt on alkanut haisemaan pierut TODELLA pahalle, ihan selvästi huomaa, että mahaan sattuu ja tulee iso pieru itkee ja helpottaa. Siis ei ole hetkeäkään hiljaa hereillä ollessaa. Ainut apu on lykätä vauva vaunuihin, rintareppuun nukahtaa kans. On alkunut huutamaan tissillä, käyttäytyy tyypillisesti refux-vauvan tavoin. Pullosta juominen ei onnistu oikein hyvin. Kokeilu on MAM ja Avent. Luulis, että vauva tykkäis imeä pullosta, josta tulee mukavasti maitoa, mutta ei tämä. Tuskailee ja itkee jne.

Koko ajan ajattelen, että kohta on 3kk täynnä, kohta saa aloittaa kiinteät, tää nyt on vaan tätä... Tuntuu tosi ihanalta kun vauva on edes hetken tyytyväinen ja juttelee ja hymyilee... muuten tämä itkeminen ja vaikerrus tuntuu lähinnä siltä, että olen huono äiti kun en osaa vastata lapseni vaatimuksiin ja auttaa. Toivon todella että reflux-lääkitys poistaa vauvamme vaivat...
Tosin esikosemme käyttäytyi samalla tavalla ja silloin huudot lopetti soija-maito, joka aloitettiin ensisijaisena vaihtoehtona maitoallergiaan. Maitoallergiaa ei ole lääkäri ottanut esille, vaikka sama lastenlääkäri.

Omneon pitäis olla mahavaivasille hyvä vaihtoehto. Itse kun imetän en ole jättnyt mitään ruokavaliostani pois, siis juon kahvikupin päivässä, syön ruisleipää, maito ja munaa, lääkärin mukaan vaivat ei johdu mun ruokavaliosta.
Vauvan vaivat, siis paukuttelu ja haiseminen, itekminen lisääntyivät mun antibioottihoidon aikana,mutta jäivät kun lopetin kuurit. Käytlössä myös gefilus-tipat ja Disflatyl-lääkärin määräyksestä, eipä suurempaa apua.

MITEN TE MUUT JAKSATTE PÄIVÄSTÄ TOISEEN????

2

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jookka

      kyllähän sitä mietti samaa ite muutama kk sitten... meidän neiti oli alkuun todella ääneekäs tapaus, osa johtui varmaan ilmavaivoista mut en tie oliko kolikkityyppistä huutelua osa. ekat 4kk nukkui päivisin vaan liikkuvissa vaunuissa ja muuten kun oli hereillä oli huuto jatkuva :( koko ajan piti olla neitiä kantamassa ja heijaamassa. kyllä se voimille kävi!! eikä meillä tapahtunut mitään 3kk ja kiinteät kehiin kaikki hyvin juttuta, ekan kerran jälkeen oli niin kauhee huuto kiinteäsät et siirrettiin 4kk ikään. sit alkoikin pikkuhiljaa helpottamaan. nykyään nti nukkuu parkkivaunuissa terassilla ja päivät menee hauskasti leikkien ja touhuten ikää 8kk. yöt on edelleen melkoista tuttirallia ja syökin vielä öisin kerran. mutta nykyään minä nautin täysillä äitiydestä ja kotona olosta lapsen kanssa. tosin ajatus toisesta lapsesta on unohdettu jos ei lopullisesti ni aika pitkäks aikaa, mies varsinkin tätä mieltä. kannattaa ottaa kaikki hoitoapu vastaan ja lähteä ite hetkeks pois jos haluaa, pieni kävely yksin tai kaupassa käynti tekee ihan hyvää. vaikkei se kotiin palatessa kauaa auta kun sama rumba jatkuu, mut se autto mua ainakin.

    • hfdg

      Täälläkin toistamiseen näemmä mennään samaa rataa, että 2vkoa täyteen ja alkaa hirveä huuto ja levottomuus. Tällä kakkosella vielä pahempana, kuin esikoisella. Mahavaivat ovat kovia ja mikään ei ole hyvä. Itkeskelee koko valveillaoloajan ja nukkuu huonosti. Vyöhyketerapeutilla ollaan käyty nyt kahdesti ja tämä minun ruokavaliomuutokset ja cuplaton (ruisleipä pois, suklaa ja makeiset pois, kahvi vähälle ja lisäaineet minimiin) on auttaneet selkeästi siihen kipuitkuun, mutta yhä on hyvin itkuinen kaveri.

      Karmeinta minusta on, että välillä sitä yllättää itsensä ajattelemasta, että miksi hel*** taas. Teenkö jotain väärin, missä on vika. Tänään näin televisiossa raskaanaolevan naisen ja ensimmäinen spontaani ajatus oli.... "sullon kolmen kuukauden tuska edessäs". Kyselin jo tuttavaltanikin, että olenko vain jotenkin liian herkkä itkulle, että kaikki lapset on tällaisia (muusta kun ei kokemusta ole) ja minen vain ymmärrä. Kaveri sanoi kyllä, ettei hänen lapsensa ole ikinä itkeneet kuin nälissään.

      Minusta olisi ihanaa olla äiti jos pääsisin hyppäämään nämä ensimmäiset kuukaudet yli. En voi nautttia tästä, ettei omalle hoivalle saa muuta vastakaikua kuin itkua ja levottomuutta. KUn edes hetken olisi onnellinen vauva ilman jatkuvaa hytkytystä ja kävelyä.

      Ensi viikolla on neuvola. Nyt pitänee vaatia lääkäriaikaa, kun esikoisen kohdalla minulle lähinnä naurettiin päin naamaa kun "toiset lapset vaan itkevät enemmän kuin toiset". Ei mitään puhetta refluksin tms. tutkimisista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3017
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1473
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1241
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      893
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe