Jääviys?

Eräässä kaupungin omistamassa vuokrataloyhtiössä käytetään urakoitsijana firmaa, jonka omistajan avopuoliso on töissä tässä vuokrataloyhtiössä.

Johto kyllä on tietoinen asiasta muttei mitän tehdä ja tälle firmalle avopuolison työkaverit antavat toimeksiantoja todella runsaasti.

Eikö tässä nyt jo maalaisjärjelläkin pitäisi jäävätä tämä urakoitsija pois?

Mikä olisi kaupungin toimielin minne tästä voi laittaa reklamaation?

1

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-hpj...

      Ei se sinänsä vielä mitään meinaa vaikka sidonnaisuuksia olisikin.

      Jos hankintojen kilpailutus on hoidettu lain mukaan, kaikki on silloin ok.

      Mielestäni hankintalaki koskee myös yhtiöitä, joiden pääomistaja(t) on julkinen organisaatio.

      Jos taas hankinnan arvo ei edellytä hankintalain mukaista kilpailutusta, tilanne on hieman toinen. Jos kytköksiä on, mielestäni silloin hankinta pitäisi kaikissa tapauksissa kilpailuttaa, ellei kysymys ole hyvin pienistä summista.

      Sellainen ongelma tässä kyllä on, että jos vuokrataloyhtiö on kilpailuttanut esim. korjausurakoitsijat tai vaikka huoltoyhtiöt ja on valittu ko. yritys johon tilaajalla on kytköksiä, silloin on mahdollista, että laskut eivät pidä yhtä tehtyjen töiden ja toimitetun tavaran kanssa tai teetetään ylimääräisiä/tarpeettomia töitä. Jos em. toimita on kuitenkin vähäistä, on sitä vaikea näyttää toteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      296
      11531
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7116
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5922
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5249
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4361
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4179
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3591
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3584
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      81
      3177
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3115
    Aihe