Finepix HS10 rengaszoom??

Aloitteleva kuvailij

Eli mulla on tommonen kamera jonka ostin pari kuukautta sitten. Kaveri joka kameran myi näytti miten toi rengas zoomi toimii siis se objektin juuressa oleva rulla. Nyt olen yrittänyt sitä pyöritellä eri ohjelmilla eikä tunnu toimivan? Osaisko joku neuvoa?

7

329

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • manuaali ensin

      Lue kameran manuaali noin niinkun ensin.

    • manuaali...
      • Aloitteleva kuvailij

        No joo oon mää yrittäny noista manuaaleista kattoo mutta englanti on sen verran huono ettei tajua mitään ja eikä oo ketää kavereitakaa kuka osais englantia.


      • manuaali...
        Aloitteleva kuvailij kirjoitti:

        No joo oon mää yrittäny noista manuaaleista kattoo mutta englanti on sen verran huono ettei tajua mitään ja eikä oo ketää kavereitakaa kuka osais englantia.

        Eipä näy löytyvän suomenk. manuaalia.

        Mutta kyllä kai sen zoomin pitäisi toimia yksinkertaisesti zoomirengasta pyörittämällä.

        Kys. kamerassa objektiivissa on rengas sekä fokukselle (kapeampi) että (leveämpi) zoomille. Väännätköhän oikeaa rengasta?

        Mutta jos zoomi ei toimi vaikka oikeaa rengasta pyörittää, niin voisiko se olla yksinkertaisesti rikki.


    • Aloitteleva kuvailij

      Joo no siis juuri tuo kapeampi rulla on se mysteeri. Leveä rulla eli tuo zoomaus kyllä toimii mutta tuota kapeampaa rullaa pyörittämällä ei tapahdu mitään. Mikäs toi fokus on niinkuin rautalangasta väännettynä? Onko sillä jotain tekemistä kohteen tarkentamisen kanssa? eli kun kamera tarkentaa aina lähimmän kohteen niin tuolla fokus jutulla saa sen tarkennuksen jonnekkin kauemmaksi ja edessä oleva kohde "suttaantuu"

      Hankalasti selitetty mutta jotain tälläistä muistan kun se myyjä mulle sen näytti.

      • manuaali...

        Juuri se tarkennus se on.

        Mutta sen toiminta saattaa riippua ja luultavasti riippuukin siitä mille kuvausmoodille (Auto, SR, Adv, SP1, SP2, PANORAMA, C, P, S, A, M) kamera on asetettu. M (=käsikäyttö) asennossa ainakin pitäisi olla käytössä rengasfokus ja tietenkin rengaszoomi.


    • camera___

      kapeampi rulla on manuaalitarkennus. Toimii silloin, kun manuaalitarkennus on valitta tarkennusmuodoksi.

      Näytön oikealla puolella olevista painikkeista valitse "AF" ja sieltä vaihtoehdoksi "MF" (manual focus). Tällöin manuaalitarkennus toimii.
      Ei välttämättä toimi Auto -kuvaus tilassa, mutta ainakin P, A, S ja M asetuksilla.


      Suomenkielinen käyttis on cd-levyllä. Jos ei toimi, lähettäkää viestiä maahantuojalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1366
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1263
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      98
      994
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      536
    9. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      512
    Aihe