tervehdys...

sony-man

...videokuvaajat ! Tulipahan mieleen kun noita otoksia tuossa työstelin. että olisikohan olemassa laitteita ( mattimeikeläiselle ) jolla saisi nuo äänetkin "paremmaksi", kun harmittaa helv..... nuo esim. konserteista tms. otetut kuvaukset, kun esim. musiikki kuulostaa kauhealta vaikka paikanpäällä kuulostaa loistavalta. Siis jokin sellainen laite, jolla saa äänet laadukkaammin talteen, ja sitten editoidessa äänet voisi liittää kuvaan, ja kokonaisuus olisi laadukas. Itse käytän Pinnaclea editoidessa. Kamerana on Sony HDR-CX 350, johon ei voi lisämikrofonia liittää. Äänitys ja kamera voisi lähteä samanaikaisesti käyntiin, jolloin synkronointi olisi kohdallaan, mutta voi ne tietysti kohdistaa editoidessakin.

Keksikääpäs millaisella laitteistolla tuo voisi olla mahdollista !!!!! ?????

9

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sony-man

      Zoom H4n Handy Recorder

      Onko jollakin kokemusta tuollaisesta aparaatista, ja voisiko se toimia kuten tuossa yritin kysellä. Äänittää napista painaen, mutta samanaikaisuus kameran kanssa teetättää töitä editointivaiheessa. Laitteeseenhan saa liitettyä esim. kaksi erillistä mikrofonia omiensa lisäksi mm. joten vaihtoehtojakin löytyy...

      ...vaikuttaa mielenkiintoiselta laitteelta !!!!

    • Zoomaaja.

      Zoom h1 on satasen paikkeilla ja saa ihan hyvää ääntä omilla sisäisillä mikeilläkin.
      Ei kameraa ja ännentallenninta tarvitse juuri samaan aikaan käynnistää. Pinnaclella äänen saa helposti synkkaan.

    • Yks mahdollisuus on käyttää äänien tallennukseen jotain vanhempaa dv-kameraa, jossa on mikkiliitäntä (luulisi saavan vaikka huuto.netistä tai vastaavasta edullisesti käytettynä). Synkkaus helpottuu kun sillä voi tallentaa kuvankin ja hyvää ääntähän nuo tietenkin tallentaa hyvällä lisämikillä.

      Itselläni esmes Sony DCR-TVR33E kamera, johon olen ajatellut hommata vaikkapa Thomanilta varustekenkään sopivan hämähäkkiripustimen stereomikillä. Tällä sitten voisi ottaa erikseen myös äänimaisemia taustaääniksi.

      Ihan perseestä tuo, että lisämikkiliitin puuttuu varmaan kaikista tämän päivän kuluttajaluokan videokameroista.

      • sony-man (vielä)

        Joo ainakin kaksi kertaa on tullut manattua tuota kameraa, ja juuri tuon puutteen vuoksi. Helpointa tietysti olisi vaihtaa kamera toisenmerkkiseen, johon lisämikin saisi kiinni, mutta budjetti on vähän pienellä tällähetkellä.


        ...katsellaan...


    • sony-man

      Nyt on maailmankirjat sekaisin.

      Tuohon kameraani on sittenkin mahdollista liittää lisämikrofoni, suoraan varustekenkään !!! Näin kertoi Sony-Centerin asiakaspalvelija.

      Oon kokoajan ollut väärässä, ja luullut sen var.kengän olevan VAIN salamavaloa varten, joka sekin siihen voidaan liittää, mutta lisämikrofonikin siihen käy.


      JEEEEEEEEEEEE

      • Raportoi lisää kun olet saanut hankittua mikin ja/tai lisätietoja. Käykö esimerkiksi muutkin kuin Sonyn omat mikrofonit?

        (laitoin viestiä toisenkin kommenttisi perään)


      • sony-man
        Töppönen kirjoitti:

        Raportoi lisää kun olet saanut hankittua mikin ja/tai lisätietoja. Käykö esimerkiksi muutkin kuin Sonyn omat mikrofonit?

        (laitoin viestiä toisenkin kommenttisi perään)

        Moro !!

        No niin. Mikki (Sony EMC-HST 1) on tullut, ja ensimmäinen testi on suoritettu kuvaamalla ( äänittämällä ) tietokoneen kautta tulevaa musiikkia. Subbarilla vahvistettu kaiutinpari tuottaa livenä hyvän äänen.

        Kameran omalla mikillä videon äänimaailma on jonkinlaista puuroa, eikä diskanttiäänet erotu kovin hyvin taustan bassoista.

        Sitten kuvasin vuoronperään saman musiikin pätkissä kameran omalla- ja lisämikillä, ja kas, taustan soittimet erottuivat selkeästi paremmin lisämikin ansiosta. Musiikin "puuromaisuus" väheni selvästi ja korvin kuultavasti. Tästä päätellen mikillä on hyödyttävä vaikutus ainakin eka kokeen perusteella.

        Kyselit ( Töppönen ) noita kameran runkoääniä tuolla toisaalla. Mikissä on varustekengän liitoksen ja runkonsa välissä jonkinlainen joustava vaimennin joten mikki ikäänkuin kelluu ?? kameran päällä. Jatkokuvaukset näyttävät miten se toimii.

        Lisäotoksia odotellessa totean mikistä olevan hyötyä äänien puolesta.


      • sony-man kirjoitti:

        Moro !!

        No niin. Mikki (Sony EMC-HST 1) on tullut, ja ensimmäinen testi on suoritettu kuvaamalla ( äänittämällä ) tietokoneen kautta tulevaa musiikkia. Subbarilla vahvistettu kaiutinpari tuottaa livenä hyvän äänen.

        Kameran omalla mikillä videon äänimaailma on jonkinlaista puuroa, eikä diskanttiäänet erotu kovin hyvin taustan bassoista.

        Sitten kuvasin vuoronperään saman musiikin pätkissä kameran omalla- ja lisämikillä, ja kas, taustan soittimet erottuivat selkeästi paremmin lisämikin ansiosta. Musiikin "puuromaisuus" väheni selvästi ja korvin kuultavasti. Tästä päätellen mikillä on hyödyttävä vaikutus ainakin eka kokeen perusteella.

        Kyselit ( Töppönen ) noita kameran runkoääniä tuolla toisaalla. Mikissä on varustekengän liitoksen ja runkonsa välissä jonkinlainen joustava vaimennin joten mikki ikäänkuin kelluu ?? kameran päällä. Jatkokuvaukset näyttävät miten se toimii.

        Lisäotoksia odotellessa totean mikistä olevan hyötyä äänien puolesta.

        Nauhakameroissa runkoäänet oli pahemmat (nauhamekanismin moottorit pitivät väkisin ääntä) kuin uudemmissa korttikameroissa, mutta vielä jää jäljelle itse kameran käsittelystä aiheutuvat äänet.

        Koita sormenpäillä hieroa ja naputella koneen runkoa ja vertaile miten hyvin tuo varustemikin (kumi?)eriste vaimentaa. Aivan varmasti ainakin jonkin verran, mutta kun noista ei tosiaan saa miestään oikein mitään tietoa, niin olisi mukava kuunnella myös siitä.
        Paras vaimenninhan on tietenkin hämähäkkiripustin (eli kehto), jossa mikki kelluu kuminauhojen varassa, mutta kyllä asiallisen vaimennuksen voi saada kompaktimmallakin ratkaisulla.

        Jokatapauksessa mukavaa, että olet tyytyväinen uuteen mikkiin :)
        Eipä tuo parempi äänenlaatu silti mitenkään ihmeenä tullut.


    • synkkaus.

      ls 5 sais 99ella
      h1 zoom 95 erolla

      kumpi?

      testejä?

      kmaerani nex 5n ja hf m 406 sekä yleisäänitykseen tulisi myös

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10308
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      73
      9867
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6859
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      214
      5302
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      5009
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      163
      4182
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      82
      2691
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2651
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2491
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      59
      2321
    Aihe