Haluan lentäjäksi

Lentäjäks

Minulla on r-vika ja haluaisin lentäjäksi, onko siitä haittaa? Pitääkö englantia osata hyvin. Näköni riittäisi ainakin ja pituuteni myös.

4

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeahasd

      OPETTELE PUHUMAAN

      • FO**

        Opettele kirjoittamaan. Turha tulla tänne huutelemaan. Ja jos huudat, niin opettele välimerkit kuten huutomerkki.

        Luuseri ja pelle.


    • tässänytkaikkea

      Eiköhän ole suurempiakin haasteita, kuin r-vika.

      Englantia tarvitsee osata hyvin.

      Pituudella ja näöllä ei pelkästään pötkitä yhtään mihinkään.

      Sinun tulisi olla ylioppilas, joka on kirjoittanut englannin, fysiikan ja matematiikan.
      Aina numeroilla erottuu joukosta.

      Raha on monille myös ongelma. Lentäjäksi kouluttautuminen ei ole todellakaan ilmaista, halvimmillaan se käy Suomen Ilmailuopistossa, jossa hinta on jotain päälle 12 000 euroa. Hakuaika on kerran kahdessa vuodessa, sattui muuten juuri menemään se haku, joten seuraavan kerran voi hakea vuonna 2013. Lisäksi hakijoita on noin 1000, koska muissa koulutuspaikoissa koulutus maksaa jotain 90 000 euroa. Hakijoista pääsee lopulta sisään varmaan jotain 50.

      Jos siis olet lukiossa tai sinne menossa, niin kannattaa pistää kaikki peliin, koska kyllä siellä ne L:n oppilaat vievät paikat. Sillä ei ole merkitystä tiedätkö koneista ja lentämisestä juuri mitään, koska kaikki siellä opetetaan.

      Yksi ongelma on myös lentäjien työllisyystilanne. Lentäjien työmarkkinat Suomessa ovat todella surkeat. Finnairille jonot ovat jotain 3 vuoden luokkaa ja jos ei ole säästänyt koulutuksen kustannuksiin, niin paha niitä on työttömänäkään maksaa.

      Toki maailma on työpaikkoja täynnä, ei se Finnair ole ainoa vaihtoehto, ei edes kannattavin. Kasvavat yhtiöt Lähi-Idässä hankkivat jatkuvasti lisää työntekijöitä, hyvänä puolena mm. Arabiemiraateissa on verottomat palkkatulot. Tosin palkka itsessään ei ole yhtä suuri kuin se olisi Suomessa, mutta kaikki lisät yms. päälle, niin jää siitä enemmän käteen kuin työskentelemällä Suomessa.

      Niin moni on lentäjäksi halunnut ja niin moni on täysin toisenlaisille aloille päätynyt.

      Jos ei paikkaa lentäjänä aukea, niin ehkä kannattaisi harkita lentoemännän/stuertin uraa. Eivät ne yhtä suuria palkkoja kerää kuin lentäjät, mutta ei sitä uraa pelkän palkan takia kannata valita. Saavat ne kuitenkin enemmän kuin suomalainen keskimäärin. Suomessa taas lentoemänniltä ja stuerteilta vaaditaan ruotsin kielen taitoa, sen verran että ainakin haastatteluista pääsee läpi.

    • aoskjdoij

      Kaikilla englantia äidinkielenään puhuvilla on r-vika. Taitaa olla melkein etu alalla. Ei tule sitä "Prrrreparrrre foorrrrr apprrrroutsh"ia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      35
      4669
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      130
      4001
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3727
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2729
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2593
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      44
      2497
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2471
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      67
      2325
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      54
      1969
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      148
      1806
    Aihe