E-lippu ja koneen vaihto? Äh, ihan uutta mulle! Pariisin kautta

teraset...

Lokakuussa matkustellaan sinne e-Vietnamiin. Helsingistä pariisiin josta sitten koneen vaihto sinne Vietnamiin.
Miten tuo pariisin lentokentällä terminaalin vaihto tapahtuu? Kävellen harhaillaan kunnes löytyy se oikea terminaali?
Ja mites se e-lippu homma. Sähköpostista tulostan e-lipun jota sitten siellä lentokentällä näytän aspalle, että saisin sen boardinglipun? Entäs pariisissa? Täytyyköhän sielläkin vielä erikseen käydä hakee uuden boardinglipun vai antaako ne valmiiksi jo täällä Suomessa?

2

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näytät Helsingin check-ininssä varausnumeroasi/e-lippuasi (voi tsekkautua myös passilla, niillä on jo sun tiedot siellä) ja saat kummatkin boarding cardit sieltä ja voit Pariisissa mennä suoraan portille turvallisuustarkistuksen kautta. Jos et saa toista boarding cardia saat sen luultavasti seuraavan lennon portilta (mulle on käynyt joskus niin, että ei jostain syystä ole voitu tulostaa kumpaakin korttia). Checkin kannattaa tehdä netissä etukäteen, (ellei halua kalastella ykkösluokan paikkoja ylibuukkauksen tapahtuessa heh ;-) .) Silloin pääsee valitsemaan omat paikat hyvissä ajoin. En tiedä, Air France/Vietnam airlinesistä, mutta ainakin Lufthansalla ei enää ole edes mahdollista tehdä checkinniä tiskillä, vaan se täytyy tehdä netissä tai automaatissa lentokentällä.
      En ole koskaan käynyt De Gaullella, mutta eiköhän sielläkin kunnon opasteet löydy seuraavalle portille.

    • 64646341634646354

      Pariisin kenttä on aika hankala kokemattomalle. Siellä on useita terminaaleja (satelliitteja), joihin menee kiertävä bussi. Ainakin aikaisemmin Vietnamin kone lähti eri terminaalista kuin mihin Helsingin kone saapui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      320
      1802
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1277
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1274
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1147
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      79
      937
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      871
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      833
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      794
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      780
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      726
    Aihe