Toivakka

Helmitaulu esiin

Toivakassa oli kunnanjohtajana Matti Niemi ja pari kolme apulaista kunnantoimistossa. Ei ollut turhaa byrokratiaa. Kunnan omaisuus karttui ja asukkaat olivat tyytyväisiä. Metsät kasvoivat ja puusta saatiin rahaa kunnan pyörittämiseen. Näin ennen. Kunnnajohtaja vaihtui ja niin tuli uusi aika eli muutos. Maaomaisuus lahjoitettiin paikalliselle yrittäjälle ja näin kunnan rahakirstu tyhjentyi. Byrokratia kasvoi niin, että raha ei riitä enää tarpeelliseen. Nyt Toivakan talousviisaat ei tiedä missä mennään vaan ovat palkanneet kalliin ulkopuolisen yrityksen kertomaan sen heille. Kunnan johto ei itse näe mihin rahat menevät. Eikö ole outoa? Neuvo: laskekaapa paljonko yhden byrokraatin palkkaan menee kuukaudessa ja kerro se niin monella kun näitä veijareita on. Muista eläkemaksut ja muut työnantajakulut sekä toimistokulut.

5

771

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mänimutmenköö

      Heisulivei ja rallati rallaa, kohta se kunnanjohtaja mierontietä tallaa.
      Vai möi kunta maaomaisuutensa yksityiselle.
      Kukahan pisti lisäksi liiveihinsä. Vai oltiinko niin rehellisiä kauppamiehiä, ettei edes tinkirahat päätyneet , niin mihin lie.
      Tää on nyt vaan tätä Persujen Pahkasika huumoria.
      Metsät män ei jienny ees kantoi.
      Onnittelut kuitenkin meille Toivakkalaisille.Jospa suotais joskus ostettua nuo menetetyt maat takaisin kunnalle.Tietenniin kymmenkertaiseen hintaan.
      Onnittelut myös valtuustolle, niin sitä pitää kunnan omaisuutta kartuttaa.

    • Anonyymi

      Toivottavasti eivät valitse Touko poikaa kunnanjohtajaksi. Pölvästin oloinen. Ja on niin isokin että ottaa niskuroijat niskasta kiinni ja läpsyttelee takapuolelle. No Toivakka varma paikka pitää sateenkaaribileitä.

      • Anonyymi

        Onneksi olkoon Toivakka! Saitte kunnanjohtajaksi todellisen alisuoriutujan. Kallion pilvenpolttajien ja ituhippien päämäärätön spekulointi ja mikromanageeraus löytää tiensä rikastuttamaan kyläänne. Hökälehtiminen seis ja tyhjäpäinen virne naamalla laahustaminen teretulemast.


    • Anonyymi

      Baarin edessä oleva mulkkumartta kerho toukon valitsi. Kolme miestä kuulemma runkanneet toisiaan miehiä katsellessaan, joten sellainen kunta kuin asukkaat.

    • Anonyymi

      Persut voisi muuttaa venäjälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1231
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      33
      560
    13. 36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe